Onko tämä nainen..?
https://www.nytimes.com/interactive/2020/us/elections/elizabeth-warren.html
Seuraava Usan presidentti
43
<50
Vastaukset
Wikissä oli hauska, kuten muidenkin suvakkien myös warrenin kohdalla totuus ei ole niinkään tärkeä vaan hyvä tarina varsinkin kun siitä hyötyy taloudellisesti:
"Warren esiintyi 1990-luvulla Amerikan intiaanina työpaikkansa Harvardin yliopiston kirjoissa. Yliopisto käytti Warrenin väitettyä syntyperää mainostamaan monimuotoisuuttaan, ja yliopiston lehdessä häntä sanottiin ensimmäiseksi vähemmistötaustaiseksi naiseksi opetushenkilökunnassa.
Väite nousi esiin vuonna 2012 Warrenin pyrittyä senaattiin, jolloin hänen republikaaninen vastaehdokkaansa väitti hänen pyrkineen hyötymään intiaanina esiintymisestä työpaikan saadakseen. Kiistaan liittyi myöhemmin myös presidentti Trump, joka toistuvasti nimitti Warrenia pilkkanimellä "Pocahontas" ja lupasi miljoona dollaria Warrenin valitsemalle hyväntekeväisyysjärjestölle, jos Warren todistaa intiaani-syntyperänsä.[11] Warren sanoo väitteen intiaanitaustasta perustuvan perheen tarinoihin.
Warrenin syksyllä 2018 teettämän DNA-testin mukaan hänellä on Amerikan alkuperäisväestöön kuuluva esivanhempi 6–10 sukupolven takaa.[12] Siten Warren on taustaltaan 1/64–1/1024 osaa intiaani.[13]
Cherokee Nation pitää epäsopivana Warrenin väitettä yhteydestä intiaanikulttuuriin ja on antanut lausunnon, että DNA-testin käyttö heimoyhteysväitteen osoittamiseksi on väärin ja että Warren haittaa väitteellään heimon etuja.[14] Elokuussa 2019 Warren pyysi Iowassa järjestetyssä kampanjatilaisuudessa Amerikan alkuperäisväestöltä anteeksi syntyperäänsä liittyvien väitteiden aiheuttamaa harmia. Hän sanoi tehneensä syntyperäänsä liittyvien tietojen esittämisessä virheitä. Myös vaalikampanjan internersivuilla aiemmin ollut Warrenin syntyperään liittyvä materiaali oli tuolloin poistettu.[15]"Wwuwuw kirjoitti:
Tiedän kyllä tuon jutun.
Mitään taloudellista hyötyähän Warren ei ole saanut.
Mutta tuo juttu onkin sitten ainoa asia, johon kiusaaja- trumppi takertuu.Wwuwuw kirjoitti:
Mitään taloudellista hyötyähän Warren ei ole saanut.
Mutta tuo juttu onkin sitten ainoa asia, johon kiusaaja- trumppi takertuu.Putinin trollitehdas tuottaa tietysti lisää juttuja..
Wwuwuw kirjoitti:
Mitään taloudellista hyötyähän Warren ei ole saanut.
Mutta tuo juttu onkin sitten ainoa asia, johon kiusaaja- trumppi takertuu.Jaa ei " jolloin hänen republikaaninen vastaehdokkaansa väitti hänen pyrkineen hyötymään intiaanina esiintymisestä työpaikan saadakseen." On se nyt aikamoinen etu jos ohittaa muut hakijat syntyperällä, jenkeissähän se on ihan normaalia että positiivisen syrjinnän avulla järkätään työpaikkoja vähemmistöille.
Wwuwuw kirjoitti:
Putinin trollitehdas tuottaa tietysti lisää juttuja..
Heh, jopa suvakkien pääaaänenkannattaja hesari on myöntänyt jessika aron trollitehdastarinat tarinoiksi:
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000006248492.htmlHarmaaritari kirjoitti:
Heh, jopa suvakkien pääaaänenkannattaja hesari on myöntänyt jessika aron trollitehdastarinat tarinoiksi:
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000006248492.htmlEn näe juttua otsikkoa pidemmällä, mutta ei Aro ole suinkaan ainoa joka noista trollitehtaista on kertonut..
Harmaaritari kirjoitti:
Heh, jopa suvakkien pääaaänenkannattaja hesari on myöntänyt jessika aron trollitehdastarinat tarinoiksi:
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000006248492.htmlOsallistuitko muuten Aron vainoamisiin?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006280302.htmlWwuwuw kirjoitti:
En näe juttua otsikkoa pidemmällä, mutta ei Aro ole suinkaan ainoa joka noista trollitehtaista on kertonut..
Trollitehtailua..
https://yle.fi/uutiset/3-7804386Wwuwuw kirjoitti:
Osallistuitko muuten Aron vainoamisiin?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006280302.htmlNöyp, ei paljon kiinnosta nuo keksityt tarinat, olisi ennemmin kirjoittanut huumekauppakuvioistaan:
https://mvlehti.net/2016/04/07/ylen-toimittajan-jessikka-aron-huumejuttu-onkin-paljastettua-hyytavampi/Harmaaritari kirjoitti:
Jaa ei " jolloin hänen republikaaninen vastaehdokkaansa väitti hänen pyrkineen hyötymään intiaanina esiintymisestä työpaikan saadakseen." On se nyt aikamoinen etu jos ohittaa muut hakijat syntyperällä, jenkeissähän se on ihan normaalia että positiivisen syrjinnän avulla järkätään työpaikkoja vähemmistöille.
Eiköhän hän ole sen verran ansioitunut, että työpaikka oli muutenkin taattu.
Harmaaritari kirjoitti:
Nöyp, ei paljon kiinnosta nuo keksityt tarinat, olisi ennemmin kirjoittanut huumekauppakuvioistaan:
https://mvlehti.net/2016/04/07/ylen-toimittajan-jessikka-aron-huumejuttu-onkin-paljastettua-hyytavampi/Niin tuota Aron nuoruuden juttua on käytetty paljon hänen mustamaalaamiseksi ja kiusaamiseksi.
- Anonyymi
Harmaaritari kirjoitti:
Nöyp, ei paljon kiinnosta nuo keksityt tarinat, olisi ennemmin kirjoittanut huumekauppakuvioistaan:
https://mvlehti.net/2016/04/07/ylen-toimittajan-jessikka-aron-huumejuttu-onkin-paljastettua-hyytavampi/Te MV-lehteä lukevat venäjä-mieliset persut olette selkärangattomampia kuin luulinkaan. Pietarin trollitehdas saisi sinusta hyvän portinvartijan.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006297817.html
"Kun vastakkain laitettiin Trump ja entinen varapresidentti Joe Biden, oli Bidenin etumatka 17 prosenttiyksikköä (56–39). Senaattori Elizabeth Warren puolestaan johti Trumpia 15:llä ja senaattori Bernie Sanders 14:llä prosenttiyksiköllä."Vain osavaltiokohtaisilla eroilla on merkitystä. Pitäisi keskittyä Floridaan, Pennsylvaniaan, Wisconsiniin jne. California ja New York valitsee demarin, ihan sama kuka ehdokkaana.
- Anonyymi
Miksi Algerian seuraava presidentti ei kiinnosta yhtä paljon? Tai vaikkapa Burundin?
- Anonyymi
Sanoin niinkuin gallialaiset roomalaisista: "Hulluja nuo amerikkalaiset!" Mielipuoli valkoinen nainen joka pitää itseään intiaanina vaikka on valkoisin nainen koko maailmassa.
Intiaanit ja mongolit ovat toisilleen sukua. Tämän vuoksi 1000 sukupolvea Saksassa eläneellä saksalaisella on enemmän intiaaniverta kuin tuolla mielipuolella, koska mongolit keskiajalla ryöstelivät Eurooppaa.
Tervejärkisessä maassa tuo nainen olisi korkeintaan paikallinen kylähullu."Tervejärkisessä maassa tuo nainen olisi korkeintaan paikallinen kylähullu."
Viherpunafeministisessä maailmassa noista kylähulluista tehdään sankareita, se näkyy täällä Suomessakin. Jos tuo nainen lähtee politiikkaan veikkaan siitä tulevan merkittävä tekijä saksalaisessa poliittisessa genressä:
https://www.episodi.fi/uutiset/saksatar-heratti-hammastyneita-katseita-paljaalla-pepullaan-tunki-got-talent-ohjelmassa-makkaroita-pakaroidensa-valiin/Harmaaritari kirjoitti:
"Tervejärkisessä maassa tuo nainen olisi korkeintaan paikallinen kylähullu."
Viherpunafeministisessä maailmassa noista kylähulluista tehdään sankareita, se näkyy täällä Suomessakin. Jos tuo nainen lähtee politiikkaan veikkaan siitä tulevan merkittävä tekijä saksalaisessa poliittisessa genressä:
https://www.episodi.fi/uutiset/saksatar-heratti-hammastyneita-katseita-paljaalla-pepullaan-tunki-got-talent-ohjelmassa-makkaroita-pakaroidensa-valiin/Mitäs sanot miehestä, joka suoltaa päivittäin 23 valhetta?
Sielunsukulainen?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/wp-trump-on-valehdellut-tai-johtanut-harhaan-jo-10-000-kertaa-viime-kuukausina-valheita-on-ryopynnyt-keskimaarin-23-paivassa/7384966#gs.fi3m6kWwuwuw kirjoitti:
Mitäs sanot miehestä, joka suoltaa päivittäin 23 valhetta?
Sielunsukulainen?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/wp-trump-on-valehdellut-tai-johtanut-harhaan-jo-10-000-kertaa-viime-kuukausina-valheita-on-ryopynnyt-keskimaarin-23-paivassa/7384966#gs.fi3m6kÄläpäs nyt vaihda puheenaihetta :D tai no joo, sun logiikallahan kaikki on oikeutettua un joku muukin on tehnyt ensin, Kun täällä keskusteltiin case-oulusta oikeutit kaikki tapahtumat yhdellä lauseella "Raiskasi se putkonenkin", no prkle niinpäs teki, se sun logiikan mukaan sitten ainakin sun ihailemille kansallisuuksille oikeuttaa raiskausta mielinmäärin ikään katsomatta koska olet tehnyt tuon riemukkaan havainnon "raiskasihan se putkonenkin". Tuolla logiikalla minunkin kun tästä kohta lähden kaupalle olisi oikeutettua siinä matkalla raiskata joku naiseläjä koska "raiskasihan se putkonenkin" saamari niin miksen sitten minäkin. No taidan nyt kuitenkin vain tylsästi käydä ruokaa hakemassa.
Harmaaritari kirjoitti:
Äläpäs nyt vaihda puheenaihetta :D tai no joo, sun logiikallahan kaikki on oikeutettua un joku muukin on tehnyt ensin, Kun täällä keskusteltiin case-oulusta oikeutit kaikki tapahtumat yhdellä lauseella "Raiskasi se putkonenkin", no prkle niinpäs teki, se sun logiikan mukaan sitten ainakin sun ihailemille kansallisuuksille oikeuttaa raiskausta mielinmäärin ikään katsomatta koska olet tehnyt tuon riemukkaan havainnon "raiskasihan se putkonenkin". Tuolla logiikalla minunkin kun tästä kohta lähden kaupalle olisi oikeutettua siinä matkalla raiskata joku naiseläjä koska "raiskasihan se putkonenkin" saamari niin miksen sitten minäkin. No taidan nyt kuitenkin vain tylsästi käydä ruokaa hakemassa.
Taas valehtelet, mutta mikset valehtelisi kun idolisikin niin tekee..
Sinänsä tylsää, mutta mitäs muuta voikaan persukilta odottaa..Wwuwuw kirjoitti:
Taas valehtelet, mutta mikset valehtelisi kun idolisikin niin tekee..
Sinänsä tylsää, mutta mitäs muuta voikaan persukilta odottaa..Usan seuraavasta presidentistä on nyt puhe.
Tuo Warren meni uskomaan sukunsa tarinoita, mutta ei sentään suolla tahallisia valheita jatkuvalla syötöllä leipätyönään kuten dumppi.Wwuwuw kirjoitti:
Taas valehtelet, mutta mikset valehtelisi kun idolisikin niin tekee..
Sinänsä tylsää, mutta mitäs muuta voikaan persukilta odottaa..Se makkarajuttu oli kyllä hupaisa.
- Anonyymi
Pelle Miljoona sanoi laulussaan että Sauli on pieni Kakara ;D
- Anonyymi
Sälli Nännistö on pöntöllä istuva KAKARA, sanoisi Pelle Miljoona siitä.
Mutta tämä on hyvä ToSI. ohjelma: Selviytyjät..... viimeksi taisi tipahtaa tuo TikTak-tyttä _Noora siitä :DTänään se taas tulee...eeh, vai huomennako se oli..
Anurouva ja Kasperivaris on mun suosikkeja siinä.
- Anonyymi
Ei ole Warren. Wall Street ei hyväksy tätä.
Seuraava USA:n presidentti on Michael Bloomberg. *Vink* 😁 GOP varmaan tekee kaikkensa, jotta demariehdokkaana olisi nimenomaan Warren eikä esim. Biden tai etenkään edellä mainittu Bloomberg.
En tiedä onko demarit oppineet edellisistä vaaleista yhtään mitään. Identiteettipolitiikkakuplassaan nämä kalkkunat saattavat saada haluamansa ehdokkaan, joka voittaa kyllä ne osavaltiot, joita rakastavat, mutta häviää ne jotka pitäisi voittaa päästäkseen presidentin.Wwuwuw kirjoitti:
Voit olla oikeassa...Sen verran sovinistinen maa sekin on.
Hehheh. Identiteettipoliitikon argumentointia. Jos nainen häviää, syynä on sovinistit. Jos musta häviää, syynä on rasistit. Poliittinen linja ei voi olla syynä. Ei vaikka Warren edustaa demareiden vasenta laitaa.
scrg kirjoitti:
Hehheh. Identiteettipoliitikon argumentointia. Jos nainen häviää, syynä on sovinistit. Jos musta häviää, syynä on rasistit. Poliittinen linja ei voi olla syynä. Ei vaikka Warren edustaa demareiden vasenta laitaa.
Ai! Säkö oikeasti uskot ettei sovinismilla ja rasismilla olisi mitään vaikutusta vaaleissa (!)?
Clintonhan oli suht keskellä, mutta Sanders taas vasemmalla..Wwuwuw kirjoitti:
Ai! Säkö oikeasti uskot ettei sovinismilla ja rasismilla olisi mitään vaikutusta vaaleissa (!)?
Clintonhan oli suht keskellä, mutta Sanders taas vasemmalla..Feminismillä varmaan on vaikutuksensa myös, jos Warren tulee valituksi tai rasismilla kun Obama tuli valituksi.
Mutta lueskelin vähän galluppeja: demarit voittaa melko varmasti Nevadaa ja Mainea lukuun ottamatta ne osavaltiot kuin viimeksikin ja lisäksi Wisconsinin. Sen lisäksi pitäisi voittaa joko pelkästään Texas tai 2-3 joukosta: Florida, Pennsylvania, Ohio, Georgia, Michigan, P-Carolina ja Arizona. Mutta kaikissa näissä tilanne "Trump vastaan demokraattiehdokas" on hyvin tasainen ja lähes poikkeuksetta niin, että nimen omaan Biden pärjää Trumpia vastaan paremmin gallupeissa kuin Sanders tai Warren.
Sovinismiin liittyen näyttää myös siltä, että Warren voi voittaa demokraattien esivaalit niissä osavaltioissa, joissa valkoisten osuus on suuri. Etelän osavaltioissa taas kannatuksena on pientä.scrg kirjoitti:
Feminismillä varmaan on vaikutuksensa myös, jos Warren tulee valituksi tai rasismilla kun Obama tuli valituksi.
Mutta lueskelin vähän galluppeja: demarit voittaa melko varmasti Nevadaa ja Mainea lukuun ottamatta ne osavaltiot kuin viimeksikin ja lisäksi Wisconsinin. Sen lisäksi pitäisi voittaa joko pelkästään Texas tai 2-3 joukosta: Florida, Pennsylvania, Ohio, Georgia, Michigan, P-Carolina ja Arizona. Mutta kaikissa näissä tilanne "Trump vastaan demokraattiehdokas" on hyvin tasainen ja lähes poikkeuksetta niin, että nimen omaan Biden pärjää Trumpia vastaan paremmin gallupeissa kuin Sanders tai Warren.
Sovinismiin liittyen näyttää myös siltä, että Warren voi voittaa demokraattien esivaalit niissä osavaltioissa, joissa valkoisten osuus on suuri. Etelän osavaltioissa taas kannatuksena on pientä.Tännekin vähän päivitystä. Trump voittaisi suosituimmat demariehdokkaat niin Pennsylvaniassa, Michiganissa kuin Wisconsinissa. Texasissa Trump vs. Biden olisi tasainen kisa, Warren häviäisi.
https://projects.fivethirtyeight.com/polls/president-general/scrg kirjoitti:
Tännekin vähän päivitystä. Trump voittaisi suosituimmat demariehdokkaat niin Pennsylvaniassa, Michiganissa kuin Wisconsinissa. Texasissa Trump vs. Biden olisi tasainen kisa, Warren häviäisi.
https://projects.fivethirtyeight.com/polls/president-general/Yhdessä kvartaalissa on tapahtunut melkoinen muutos:
https://projects.fivethirtyeight.com/polls/president-general/virginia/scrg kirjoitti:
Yhdessä kvartaalissa on tapahtunut melkoinen muutos:
https://projects.fivethirtyeight.com/polls/president-general/virginia/Uudet gallupit Pohjois-Carolinasta ja Floridasta. Bloomberg olisi varmin Trumpin voittava demari. Buttigieg ja Klobuchar häviäisivät Floridassa, Warren taas Carolinassa.
scrg kirjoitti:
Uudet gallupit Pohjois-Carolinasta ja Floridasta. Bloomberg olisi varmin Trumpin voittava demari. Buttigieg ja Klobuchar häviäisivät Floridassa, Warren taas Carolinassa.
Mulkku voittaisi vielä mulkumman..
Wwuwuw kirjoitti:
Mulkku voittaisi vielä mulkumman..
Buttigieg ja Klobuchar olivat mätkineet eniten toisiaan. Klobuchar oli jäänyt kiinni siitä, ettei osannut nimetä Meksikon presidenttiä.
- Anonyymi
Ei vaan Trump. Trump on USAn mestari. Ei vanhalle vitulle voi valtaa antaa politiikassakaan ja on jo pilannut maineensa valehtelemalla olevansa intiaani
- Anonyymi
Wwuwuw kirjoitti:
Onneksi se vanha homelerppa ei valehtele..
Katkeran keski-ikäisen kurtun rutinaa, Trump on superYTM, mutta nainen voi olla YTN vain alle 25 vuotiaana.
Ei tule tapahtumaan...Tuo pöpi jos valitaan, niin hän tuhoaa jenkkien talouden lopullisesti, sekä syöksee samalla globaalisti pörssit rajuun syöksykierteeseen...Kaikkea sitä....
Warren on mm. twiitannut kieltävänsä liuskeöljyn poraamisen ensimmäisenä toimenaan presidenttinä.. -Tällä toimella tämä älykääpiö ajaisi satojen miljardien alan konkurssiin. Kukkuu..
Sitten veron nostot siihen päälle, sekä vielä varallisuusverojen periminen, sekä lääke-, teknologia- ja energiayhtiöiden kurittaminen sääntelyllä, niin siinäpä sitä on jo karhumarkkinaa kyllikseen:D
Joe Biden taasen on liian vanha käppänä jo ikänsäkin puolesta kahdelle kaudelle ja yksi kausi on yhtä tyhjän kanssa. Ei tule kuuloonkaan.
Laittaisin Trumpin toiselle kaudelle ilman muuta.. Lukemattomat salkunomistajat ovat tehneet valtavasti rahaa hänen twiiteillään, mitkä ovat luoneet aallokkoa pitkin vuotta ja sitä myöden hienoja oston paikkoja treidaamiseen..Iso peukku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745286Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213320Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1262540Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191496- 821235
