miten suhtautuminen pettämiseen
pettäminen
Anonyymi
2477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Se on ikävä juttu. Varsinkin jos epäilee toisen tekevän. Muistakaa, että Raamattu sanoo, anna anteeksi 77X7. Se on samaa sanaa, jonka vahvistuksella Jumalan kasvojen edessä teidänkin liittonne siunattu. Ikävä ASIA ei kannata etsiä itsestå virhettä. Ihminen on heikko, haksahtaa, mutta anteeksi anto silti paras. MUistakaa, itsemurhia ja kaikkia näitä hirmutekoja, joita tässä on viime aikoinakin koettu. Yritetään yhdessä. Kyllä ihminen paranee! Se on varma.
Vanha kulunut aihe. Sitä esiintynyt ja tulee esiintymään tulevaisuudessakin.
On erilaista pettämistä. Toinen voi olla ihastunut ja tapailee ihastustaan. Tai toiselle on tapa tavata muita, useitakin.
Satunnainen hairahdus, katumus ja kun näkee, että toinen katuu. Sen voisi antaa anteeksi.
Raamattuun vetoaminen on aika hurjaa, anteeksi annon osalta.
Mun raamatussa sanotaan: Älä tee huorin.
Nämä sivusuhde, pettäminen, hairahdus, ovat vain tosiasian peittelyä.
Kun on edes itselleen rehellinen ja käsittää tekevänsä huorin, myöntäen olevansa huorin tekijä, voi päästä alkuun.
Sänkysuhde vain
omaan vaimoon ,niin säästyy murheilta.Ystävyyttä kyllä voi olla monenkin kanssa,mutta tunteet puretaan oman vaimon kanssa.
Luottamus toiseen oltava, jollei sitä ole niin ei ole kovin vahvaa pohjaakaan suhteelle ja sen syntymiselle?
Jos muijan pettäminen tulee ilmi, saa hän vuorokauden aikaa kerätä kamansa asunnostani. Yksi näin joutui jo tekemäänkin. Aneli armoa, mutta ei auta.
Ennen+uskottiin,+että+luonnossa+naarailla+esiintyi+paljon+enemmän+yksiavioista+taipumusta,+mutta+DNA:n+sekvenssoimisen+kehittäminen+mullisti+tilanteen.+Havaittiin,+että+yksiavioisiksi+uskotuilla+linnuilla+sivusuhde+oli+hyvin+yleinen,+mutta+nopea.+Todellisuudessa+yksiavoisuus+on+erittäin+harvinaista.
+
Pesän+munista+30-60+%+on+toisen+koiraan+siittämiä.+Vieraan+koiraan+piipahtaminen+tapahtui+parissa+sekunnissa,+joten+se+jäi+sekä+omalta+koiraalta+että+tutkijoilta+huomaamatta.+Kun+DNA+paljasti+totuuden,+tutkijatkin+osasivat+katsoa+tarkemmin+ja+vieraan+koiraan+vierailun+nopeus+paljastui.
Jos+vierailu+kuitenkin+paljastui,+koiras+hylkäsi+pesän.+Siksi+naaraalla+on+suuri+intressi+SALATA+sivusuhde.+Ilmiö+näkyy+ihmiselläkin,+jopa+nimettömissä+kyselytutkimuksissa.+Naiset+ilmoittavat+ympäri+maailmaa+seksikumppaniensa+ja+yhdyntäkertojensa+määrän+noin+puoleksi+siitä,+mitä+miehet.+
Vasta+tällä+vuosituhannella+ovat+Suomessa+naiset+ruvenneet+ilmoittamaan+samoja+lukuja+kuin+miehet.+Mutta+perinteisemmissä+maissa+on+vielä+toisin.+Matemaattisesta+pakosta+molempien+sukupuolien+lukujen+on+oltava+samat.
Sukulaistemme+simpanssien+paritteluoikeus+kuuluu+lauman+johtajalle,+mutta+se+on+poikasten+isä+vain+esimerkiksi+30+%:sesti.+Naaraat+parittelevat+salaa+kaikkien+koiraiden+kanssa,+johtajalta+salaa.
Meilläkin koettu tilanne. Itkut ja raivot koettu. Vihdoin toinen tajusi mitä tehnyt, oliko muuta kuin yhteydenottoja, jäi kinaamisen tasolle. Todettiin yhdessä, että sittenkin parempi jatkaa, kun lupaukset muutoksesta annettu. On paljon ikävyyksiä ja peruuttamattomia tapahtunut, joita on sitten kaduttu, mutta silloin turhaa, kun toinen ollut tohjona! Laiha sopu sittenkin parempi kuin lihava riita pöytähopeiden jakoineen. Kyllä sekin meinasi maksaa.
Turha kirjotus tämä niinkuin on moni muukin asia elämässä turhaa ja vaivannäkö tommosen kohkaamiseen on turhaa. Ja miksikö, no siksi, että ne joita asia koskee eli jotka pettää niin ne ei varmasti lue näitä kirjotuksia. Sama kuin vanhemmille järjestetyt vanhempainillat tai teematapahtumat, joissa vaikka lastensuojelullisia tai lastenpsykiatrisia vierailijoita niin ei sinne ne vanhemmat mene joiden tosiaan pitäis menmä. Tai kuntoilemaan tsemppaavat jutut, ei niihin sohvaperunat mee vaan juurikin ne kuivan kesän oravat.
Ei niinkään haitaa mua jos vaimo jakaa römpsäänsä muile kunhan minä saan halutessa ja näin se on lähes mennyt mennyt. En toki ole saanut vaimoa kiinni pettämisestä mutta mitä nyt naista tnnen jonkin moisia merkkejä siitä on ollut. Jos vaimo taas tunustaisi ihastuneensa toiseen mieheen ja harkitsevansa eroa alkaisi ahdistaa kovinkin.
Raamatusta. Kyllä tuo huorauskielto löytyy meidänkin kirjasta. Mutta siitä löytyy myös tuo ihmisen anteeksianto. Tätä hairahtumista ollut näköjää vuosi tuhansia. Ja näyttää siltä, että Raamattu yhä ihmisten elämässä tärkeä ohje. Onhan Raamatun asioista kovasti puhuttu ja viitattu, kun tämä Räsäsen asia ollut pinnalla.
Mielestäni tulisin mielummin tapetuksi kuin huorinteon uhriksi.
Kaikkea ei pidä antaa anteeksi.
Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
Hyvää Elämää ja aamen!
Ei ole ollut tarvetta määrittää kantaa ko. asiaan.
Onko täällä hukaantunut "kaikki se kestää" värssy:
Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei kadehdi, ei kersku, ei pöyhkeile,ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsäpahaa, ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa. Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. Rakkaus ei koskaan katoa. Muistakaa vaikeukissa!
Unohtuiko jotakin tällaista?, Olkaa toisianne kohtaan ystävällisiä ja lempeitä ja antakaa toisillenne anteeksi, niin kuin Jumalakin on antanut teille anteeksi Kristuksen tähden.
En periaatteessa hyväksy sitä, mutta olen patologinen pettäjä.
Avioliiton alusta alkaen on kantani ollut, että jos vaimoni jostakin löytää minua paremman miehen niin hänen velvollisuutensa on tarttua tilaisuuteen.
Siis tilaisuuteen, ei tilanteeseen!
Ja kyllä löytää! Nimittäin aina on parempia olemassa.
Ainoa oikea ratkaisu on jättää pettäjä heti.
Pettäminen jättää aina jäljet, joita ei uhohdeta. Tosin joskus joutuu laskemaan yhteen, jotta tietää mitä tekee tuollaisen tiedon jälkeen. Äkkipikaisuus ei ole hyväksi.
Pettäminen on myös toisaalta alistamista, joten asia ei ole todellakaan helppo ja ainakaan silloin kun lapsia.
Olisi eron paikka saman tien.
Ihmiset suhtautuu eri tavoin, en edes ajatellut eroa kun vaimo petti, itselle kävi vastaava moka vuosikymmen myöhemmin eikä vaimokaan ottanut eroa esille, sanoi vaan että sit on kai puntit tasan, sen jälkeen on paneskelut hoidettu kotiseinien sisällä.