Kaikesta kristillisestä hevimusiikista, missä öristään Jeesuksen nimeä ja mitä ennen uskoontuloa usein ihmiset kuuntelevat?
Jos joku sanoo, että se ei ole Jumalan mielenmukaista, onko sellainen ihminen lakihenkinen?
Oma kokemukseni ennen uskoontuloa:
Olin ryyppyporukan kanssa lähtenyt kuuntelemaan jotakin tuollaista metallimusaa, ja siellä yleisön joukossa tunsin yhtäkkiä, miten joku tuijottaa minua ja tunsin selittämätöntä pelkoa.
Katselin ympärilleni, mutta kukaan ei huomannutkaan minua.
Tänä päivänä tiedän, mikä se oli, joka aiheutti pelkoa.
Siksi en uskoontultuani kuuntele sellaista musiikkia.
Mutta usein niitä ihmisiä sanotaan lakihenkisiksi, tulensammuttajiksi, jotka ei lähde mukaan tälläisiin juttuihin, kuten kuuntelemaan örinämusiikkia.
Mitä mieltä kristityt ovat
19
51
Vastaukset
- Anonyymi
Onko oikein, että nuoria kalastellaan tälläisellä musiikilla seurakuntaan?
Elämme todella lopunaikoja ja Jeesus tulee pian.
Nyt jos koskaan, pitäisi olla todella tarkkoja siitä, mitä seurakuntiin päästetään sisälle, kaikki maailmallisuus, mikä on verhottuna kristilliseksi toiminnaksi.
Vaikka ihmiset suuttuisivat minuun, kun sanon oman ymmärrykseni mukaan asioista, niin en pysty heidän takiaan muuttamaan kantaani.
Paholainen on uskomattoman ovela, ja jos emme elä täysin Raamatun Sanan mukaan, ja jatkuvasti lue ja tutki Sanaa, huomaamme nopeasti olevamme eksyksissä.
Ei Jeesus turhaan varoittanut lopunajoista, kun sanoi että "katsokaa ettei kukaan teitä eksytä".- Anonyymi
Mitäs tämä jeesuksen aikainen väki olisi ollut mieltä tästä jeesus orinä musiikista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs tämä jeesuksen aikainen väki olisi ollut mieltä tästä jeesus orinä musiikista.
Siinä on mietittävää. Olisivatko hyväksyneet tälläistä.
juu ei metallilla ole tekemistä Jumalan palvonnan kanssa ..nuorena kävin kuuntelemassa rajua kamaa ja muka kristillistä ja tuolloin en ollut uskossa vaan viheltäjä veikkonen ,jolla vauhtia riitti ,mutta silloin kun kuuntelin niin ajattelin ,että tuohan on typerää touhua tuollainen soitto Jumalalle ?? ja mitä tekemistä tuolla on Jumalan kanssa ??? äänestän siis ehdottomasti ei.
Samoin ei sille amerikan joikhaamiselle mitä se onkaan .....paha tunne tulee kun kuuntelee sitä ja siis ei ..- Anonyymi
Minusta tärkeämpää on itse sanoma kuin se miten sitä julistetaan.
Silti minun on vähän vaikea nähdä kristillisen sanoman ja örinähevin tulevan toimeen keskenään. Karjumalla ja rähisemällä on aika vaikeaa levittää sitä sanomaa, jonka Jeesus toi.- Anonyymi
Efesolaiskirje:
4:31 Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä.
- Samalla perusteella voisi kieltää vaikka armeijan, ja suuren osan musiikista, jos se vähänkään kuulostaa karjumiselta. Huutamalla lauletulta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Efesolaiskirje:
4:31 Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä.
- Samalla perusteella voisi kieltää vaikka armeijan, ja suuren osan musiikista, jos se vähänkään kuulostaa karjumiselta. Huutamalla lauletulta."maailman" ihminenkin, erottaa selkeämmin, hengellisen musiikin, muusta musiikista, kuin ne "uskovaiset".
- Anonyymi
ehkä jossain hevissä on enemmän sanomaa, syvällisempää kuin missään kirkkokuorossa. jos joku hevisti tulee uskoon, ihmiset on liian kriittisiä ja arvostelevat musiikin puolesta, opittujen perimmäissääntöjen mukaan hevi on p..keleestä. entä jos luoja itse astuu tälle rintamalle ottaen itselleen sen joka hyvää on, ihmiset tuomitsee musiikin mukaan, ulkonäön mukaan, ties minkä mukaan. Jumala katsoo sydämeen.
- Anonyymi
Minun mielestäni hevimusiikki, tai örinä on ikävää. Mutta ehkä vielä ikävämpää on musiikki josta puuttuu sielu kokonaan, musiikki joka vie mielenaivottomaan apatiaan. Moni nykymusiikki on mielestäni niin huonoa, että jopa esim. höyrykoneen kuuntelukin on mieltäylentävämpää.
- Anonyymi
Ei se tee vielä uskovaista jos on risti kaulassa, oli äidilläni tapana sanoa. Oli se sitten oikein tai väärin päin. Tai minkäväriset vaatteet.
- Anonyymi
Minä hävitin kaikki levyni ym. Kuuntelen nykyään ev.luterilaista ja ortodoksista kirkkomusiikkia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä hävitin kaikki levyni ym. Kuuntelen nykyään ev.luterilaista ja ortodoksista kirkkomusiikkia.
Herätys on profetoitu alkavaksi luterilaisesta kirkosta ja tässä linkissä vaikuttaa vahva Pyhän Hengen voima ja se on luterilaisessa herätyskirkossa. https://www.youtube.com/watch?v=f0UoZcsOBJc
- Anonyymi
On monia hyviä kristillisiä heavy rock bändejä esim: Petra ja stryper ym muita. He julistavat oikeaa evankeliumia, stryperin kaverit taisivat aina keikalla heittää raamattuja yleisöön. Petran levyt kuuntelin nuoruudessani puhki, antoivat minulle paljon toivoa vaikeassa ajoissa. Monet uskonnolliset ihmiset varmaan arvostelivät näitä bändejä. Mutta en usko että kristillinen örinähevi on Jumalasta, se ei ole ollenkaan kaunista musiikkia.
- Anonyymi
Kaikille Jeesukseenuskovat saavat lahjaksi pyhältä hengeltä henkien erottamisen armonlahjan. Saa ihan itse päätellä onko Stryper, Theocracy ja muut soveliasta musiikkia kristityille. Sanon vaan tähän loppuun: Älä tuomitse ettei teitä tuomita.
- Anonyymi
Jännä että mun kommentti armonlahjoista poistettiin... ihan sama.
- Anonyymi
Kumpi parempi. Erinäiset seurat jotka tappelee keskenään raamatun oikeasta tulkinnasta, vai hevisti joka laittaa koko sielunsa tuskan, kaipauksen johonkin lauluun, ehkä jopa Balladiin.
- Anonyymi
Hyvä kommentti! 👍
- Anonyymi
Elviksen musiikki 50 luvulla sai amerikan kristilliset piirit kauhujen valtaan myöskin ehkäpä Elviksen saatanallinen musiikki on syynä länsimaiseen rappioon mikä ilmenee monin muodoin olen jopa kuullut että amerikan kirkoissa soitettaisiin ja tansittaisiin
Tämä on ihan kamalaa- Anonyymi
Ehkä Jumala tulee Ryöstämään saatanalta takaisin omansa, luomansa, jopa hevin voimin.
Ei pahalla, mutta kirkoissa, karrikoiden, lauletaan vain hoosiannaa, tapellaan opin oikeellisuudesta, tuomiten toinen toisensa kirkkokuntineen unohtaen jotain.
Kuvaelma Jeesuksen paluusta: kaikki odottivat, näkyi valo taivaalla, lähestyi, se tulee meille. Ei. Se meni sinne ohi kirkkokuntien, sinne missä ihminen oli avoin..
Jumalan Sydän: kansa joka istuu kirkossa odottaen Jeesuksen paluuta tekemättä mitään, tajuamatta olevansa se Kristuksen ruumis, jonka pitäisi toimia, herätä eloon. Ei.
www.youtube.com/watch?v=ixbcvKCl4Jc
tässä Elviksen tilitys omasta elämästään Sinatran sanoin: My way.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815