Kertokaapas ihmiset kuinka tulette toimeen ilman Lapin Kansa lehteä.
Minulla monen kymmenen vuoden kokemus paperilehdestä ja digitaalisenkin luen viikonloppuisin, mutta nyt tuntuu siltä, että 40-vuotinen tilaus pitänee katkaista.
Mistä sitä tietoa tulee ilman lehteä? Paikalliset uutiset, tapahtumat, kaupungin tiedotteet? Mietityttää, että miten osaan elää, kun päivästä tulee puuttumaan lehdenlukusessio.
Varmaan lehdettömyyteen tottuu ajan kanssa ja kokemus sekin, kun noinkin pitkään lehti on kuulunut päiviini. Rahaa säästyy muuhun, yli 300 € lysti maksaa per vuosi ja kun lappalainen osa isoa konsernia niin tyytymättömyyteni lehtitalon toimintaan lisääntynyt koko ajan, siksi päätös luopua siitä.
Sanomalehti
17
100
Vastaukset
- Anonyymi
Pian siihen tottuu, että lehteä ei tule, sano pois vaan. Et jää uutispimentoon jos seuraat uutislähetyksiä ja luet Rovaniemi lehteä. Netissä iltapv-lehdet, niissä monesti Lapin läänin tapahtumat paljon nopeammin kuin Lapparissa. Mainoksia tulee postilaatikkoon jos kauppojen tarjouksia haluat seurata. Hyvin menee ilmankin Lapin Kansaa ja raha jää muuhun tai säästöön!
- Anonyymi
Uusi Rovaniemi- lehti on jostain kumman syystä siirtynyt satunnaiseen jakoon ja tätä on ihmetelty ja kysytty Uudesta Rovaniemestä ja jakelufirmasta. Mitään muutosta tilanteeseen ei ole tullut valituksista huolimatta. Ihmetyttää suuresti. Tietävätkö mainostajat tämän? Tietävätkö järjestöt, jotka kiitettävästi ilmoittavat järjestötoiminnasta? Tietävätkö muut ilmoittajat?
- Anonyymi
Olen lopettanut Lapin Kansan tilauksen. Minua ei kiinnosta lukea
täynnä Rovaniemeä olevaa lehteä. - Anonyymi
ME TORNIOKEMILÄISET OLEMMA SEN JO TEHNEET KUN POHJOLAN SANOMAT LAKKASI. LUVATTIIN ALUEMME HUOMIOIDA . PITI TILATA HELSINKILÄISTEN SANOMAT JOSSA MEÄN NUUSKAKAIRAN ASIAT ON HYVIN ESILLÄ.
- Anonyymi
Lapin kansaa on tietoisesti ajettu alas jo vuosia , kuten Pohjolan sanomiakin .
Lopulta jää vain Kaleva .
"Lue Kaleva tänään tiedät mitä Lapin kansassa on huomenna " .
- Anonyymi
Muutama heppu potkii palloa tunnin verran ja siitä lehdet, myös Lapin Kansa, repii monen aukeaman jutut. Ihan niin kuin muutaman jäbän potkupallo olisi maailmaa pelastava asia. Oksettaa. Menisivät nuokin terveet nuoret miehet vaikka vanhuksia ulkoiluttamaan tai iäkkäille lunta pukkaamaan ennemmin kuin kumipallon perässä juoksevat. Katsomossa, kaduilla, turuilla ja toreilla sikaillaan kybällä kun muka juhlitaan voittoa, anna mun tuo hulluus kestää. Kyllä nyt riitti, en tarvitse jatkossa lehteä. Tilaus päättyy 31.12.2019.
- Anonyymi
POTKUPALLOILIJAT OVAT LAPSENMIELISIÄ ISOJA LAPSIA,ei normaalit aikuiset vouhota noin tyhjänpäiväisistä tapahtumista kuten pääsystä EM-kisoihin,eihän se ole mikään saavutus.Suomella on urheilusta paljon Olympiavoittoja,Maailman mestaruuksia,EM-mestaruuksia muttei niistä ole nostettu tuollaista vouhotusta!.LAPIN KANSAHAN ON ROPSIN PÄÄ -ÄÄNEN KANNATTAJA ja siellähän ei ole yhtään urheilutoimittajaa vaan pallotoimittajia,satujen kirjoittelijoita joilla hirveä mielikuvitus kun keksivät noin paljon satuja . Minä olen tilannut Lapin kansan jo yli 30 vuotta,mutta nyt se loppu,kun siinä on niin paljon TYHYJÄNPÄIVÄISTÄ PALLOILUA!.
- Anonyymi
Eihän kenenkään kantsi kestotilausta maksaa, kun lehtitalo houkuttelee aivan jatkuvasti uusia tilauksia huomattavasti edullisempina pätkinä. Epäreilua ja erittäin ärsyttävää.
Jatkossa, jos nyt yleensä enää edes koko sontapaperia haluan, tilaamme sen vuorotellen molempien puolisoiden ja sitten lapsien nimilä, niin aina on uusi tilaaja ja jos vielä naapurin kanssa sovitaan yhteinen tilaus samalla tavalla niin rahaa säästyy rutkasti.
Olen vihainen epäreilulle lehtitalolle. - Anonyymi
Melko heikko oli tämä tiistain lehti, kun siinä oli vähän lukemista mulle, en tiedä muista. Jostain syystä vähäsisältöiseen tiistain lehteen oli tungettu taas jopa 2 sivua jauhamista Valko-Venäjästä. Joo joo, kyllä me uskotaan. Hakekaa muitaki aiheita, vaikkapa Assangen-tilanteesta. En ihmettele, jos esim. nuoret ei enää lue sanomalehtiä. Jopa Lapin Kansan itsensä kehuma Luppiokin on mennyt huonommaksi. Em.on vain oma mielipiteeni. Tilausmääräthän ne näyttää onko muut eri mieltä kanssani.
- Anonyymi
Toimittajien taso heikko
- Anonyymi
Uutiset saa lukea ilmaiseksi.
En viitsi lk maksaa. - Anonyymi
Itsellä sama mietinnässä🤔 Lehti ei enää tarjoa sitä mitä haluan. Sisältö aivan mitätön. Välissä aina joku mainoslehti että tuntuisi lehti paksummasta.
- Anonyymi
Lue uutiset ilmaiseksi netistä ja jos joskus tapahtuu sellainen harvinainen poikkeus, että lapinkansa kirjoittaa hyvän jutun, niin osta irtonumero.
- Anonyymi
Tänään se sitten sitkeän seurannan jälkeen selvisi Lapin Kansan päätoimittajan puoluetausta. Kokoomushan se. Nyrkkeilyssäkin on sääntö, jos suutut niin häviät. Tämän päivän lehteen oli päätoimittaja kirjoittanu suutuksissaan Paavo Lipposta mollaavan kirjoituksen Kokoomusta puolustaakseen. Kirjoitus olisi sopinut paremmin yleisönosastoon, mutta koko lehdessä menee aina silloin tällöin yleisönosasto ja puolueeton journalismi sekaisin muutenkin.
- Anonyymi
Sanomalehden tilausmainoksia on tullut useana päivänä parin viikon ajan jo. Lännen median propagandamyllyä saisi nyt halvalla, yli 80% alennus. Onko sanomalehden markkinointi ottanu spurttia vai onko loppu/yhdistyminen lähellä?
- Anonyymi
Luen uutiset netistä sivustolta Yle uutiset Lappi. Ja ilmaista on.
- Anonyymi
Minä en tule toimeen ilman. Tarvin wc paperia lehdestä. En osta kaupasta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311021
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452473- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6916