Täytin tammikuussa 63v.miten toimin jäin työkyvyttömyyseläkkeelle 2015.olin ollut töissä noin 30vuotta.miten eläkkeeni määräytyy ja pitääkö hakea jotain itse.
Vanhuuseläke
4
182
Vastaukset
Työeläke on 1,5% bruttotulosta vuodessa maksat yrittäjäeläkettä 600ekk noin 7200evuosi eläkertymä on 30000e vuositulo eläkemaksu 24,5 % kk eli noin 600ekk sinullu kertyy eläkettä noin 37,5e kk 30vuodessa noin eläkeesi on 63vuotiaana 1125e kk .
- Anonyymi
Tuohan on se mihin useinpien työansio tulot jää. Ei ole pajon noin pitkästä urasta .Tuollasilla eläkkeilläkö sitä sitten pitäs 30 vuoden työuran jälkeen pärjätä.
Eihän tuolla tule missään toimeen. Eläkepäivät taitavat elää vain haaveissa, ei työtä ainakaan pelkästään tuon motivoimana tehdä.
- Anonyymi
Työkyvyttömyyseläke muuttuu automaattisesti vanhuus eli työeläkkeeksi,sinun ei tarvitse tehdä mitään.Eläkkeen suuruus sama kuin tkeläkkeen.
- Anonyymi
. . . etkös sinä sitäpaitsi ole jo elokuussa jäänyt vanhuuseläkkeelle? -56 syntyneitten eläkeikähän on 63v6kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938078
- 403862
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241340
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321163Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311089Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11885Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27772