Kun elämä kärsii

Anonyymi

Mistä saa apua kun tyttäreni ex vainoaa myös minua ja poikaani. hänen äitinsä on mm. tehnyt valituksen työpaikalleni mm. että olen juoppo ( kuulin jälkeenpäin koska eivät työssäni reagoineet siihen ). Mies teki minusta rikosilmoituksen koskien lastensuojelu imoitustani, syyte hylättiin, lastensuojelu ei usko tytärtäni kun hän pyytää lastensuojelua käymään katsomassa kun lapsi soittaa tapaamisessa isän kanssa itkien äidilleen tule hakemaan lastensuojelu toteaa niin teillä on riitoja, Kun tyttäreni ex kyselee pojastani, kun tyttäreni ex on murtautunut ystävänsä avulla hänen tietokoneelleen, kun tyttäreni ex vei kaiken erotilanteessaan hänen kotoaan, kun hän ei palauttanut leegoja joita myös minä olin antanut tyttäreni lapsille sekä omita lapsilta että tecniksiä joilta olin antanut lapsenlapsilleni. Kun mies on yrittänyt itsemurhaa ja lähettänyt siitä selfietä, kun lapset kyselevät minulta mikä paikka on jonne autoa ei voi viedä, mistä ei voi tulla takaisin.
Kun lastensuojelu vain puhuu riidasta, Asia koskee koko perhettä, tytärtäni, lastenlapsiani minua , pelkään, mitä vielä?
Milloin päättyy, lastensuojelun mielestä on kyseessä vaikea ero, miten montavuotta?
Lapsenlapseni tulee meille kertomaan miten hän rangaistukseksi seisoo ulkona yksin kerrostalon pihalla, miten uusioperheen lapset tönivät häntä, miten hänen entiset lelunsa ovat uusioperheen käytössä ( hän ei saa nitä vaikka yritimme ), Miten hänellä on kipeitä mustelmia selässä ( lääkäri teki lastensuojelu ilmoituksen ei reagointia lastenvalvojilta vaikka pikkuinen kertoi mitä tapahtui ). Tyttäreni pelkää entistään, niin minäkin, he olivat sovittelussa lastensuojeliviranomaidet paikalla, mies sai haukkua ja käyttää kirosanoja tytärtäni kohtaan, työntekijät eivät puuttuneet siihen, mutta tyttäreni lähti huoneen ulkopuolelle itkemään, näitä kirosanoja ym. virkailijat tulivat perässä ja totesivat, jos hän ei jatka on hän yhteistyö kyvytön, he eivät puuttuneet miehen käytökseen. lisäksi he ( lastensuojeluviranomaiset ) yrittivät puuttua tapaamis oikeuteen ( miehen halun mukaan ) josta oli jo oikeuden päätös, siihen onnekseni tyttäreni osasi vastata ja ihmetelllä. Hänellä meni kuitenkin aikaa ryhdistäytyä itkultaan. Tyttäreni minä ja perheeni olemme altavastaajana näissä asioissa.
Kun sain tiedon jälkeenpäin minusta tehdystä ilmoituksesta työnantajalleni, olisin kuulemma voinut nostaa syytteen, mutta työnantajani tiesi minun kärsivän siitä joten he tuhosivat sen koska tunsivat minut, mitään ei siis tästäkään ole jäljellä.
Minulla on suuri hätä itseni, poikani, tyttärenni ja hänen uuden perheensä vuoksi ja ennenkaikkea pienen pojan joka itkee, kertoo asioita joita isillä käydessä tapahtuu mutta joita asioita lastensuojelu ei ota todesta, Mitä pitää tapahtua ?
Miten pahasti kolme lasta isällä saa syrjiä ja itkettää tyttäreni lasta ennenkuin asiat korjaantuvat, minulla ainakin on jo pelko jo lapsenlapseni kokemuksesta .
Minkälainen tapaturma, tönäisy, mitä vielä? Tyttäreni on tarkka elokuvien ikärajoista hänen ex ei, mutta meille lapsi kertoo, ja pelkää.Isääsä.
Ei saa kertoa äidille sanoo isä, miksi? Elokuvissa ja peleissä ei ole syyttä ikärajat.
Tyttäreni ja ex lapsi on asetettu exän pereessä huonompaan asemaan, miksi siihen ei puutu lastensuojelu? Miksi sitä ei tunnisteta kun lapsi oireilee tultuaan isältään ja uhkaa tappaa itsensä tarhassa. Mkä avuksi?

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Soita poliisi. Näin. Etenee asiat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe