Jos ei vikaantuisi ja kestäisi niin miksihän tuohon
2013 tehtyyn tesla model S P85 joka on aika kallis auto uutena ja vielä 49 000€ pyynthinnalla on vaihdettu jo ajoakku, ilmeisesti juuri takuuseen, 157tkm mittarissa.
https://www.nettiauto.com/tesla/model-s/10775908
Kestääkö akkuauton kallis akku?
13
140
Vastaukset
- Anonyymi
Jos siinä akussa on ollu vaikka vikaa aasi. Noita polttomoottorejakin on harjoiteltu tekemään yli sata vuotta, ja ne on siltikin vielä epäluotettavampia kuin mikään akku.
- Anonyymi
Polttomoottorin korjaus on todella edullista jos siihen tulee vika. Ei ole yhtäkään kallista komponenttia vanhoissa tai uusissa moottoreissa.
Taidat olla oikeasti tyhmä jos et ymmärrä eroa.
Teslan iso ajoakku maksaa varmaan 20 000 eur. Eli kun takuu on loppu ja akkuun tulee vika niin sen auton käyttö loppuu lopullisesti.
- Anonyymi
2014 hybridi Volvo V60 seisoo viallisena nettiautossa koska sen akku on viallinen ja merkkihuolto pyytää 13 000€ korjauksesta.
Auto joka on maksanut 5 vuotta sitten 65000 € Eli 3-4 kertaa hyvän varman uuden auton hinnan. 5000€ käytettyjä varmasti kestävämpiä autoja joilla ajaa 400 000tkm saisi aika monta.
Ladattavissa hybrideissä joissa korkeajännite on myös iso riski.- Anonyymi
Seisoo, kun korjaajat ei osaa etsiä vikaa huonoista kontakteista, ei siinä akustossa ole vikaa. Muun korjauksen yhteydessä on rikottu jokin liitin.
- Anonyymi
Tässä jo vuonna 2012 kirjoitettu Tuulilasi-lehden juttu:
"Priuksen akusto on NiMH-tyyppinen. Sen jännite on 273 volttia ja kapasiteetti 6,5 Ah. Akusto painaa 53 kg. Amerikkalainen Consumer Reports testasi helmikuussa 2011 vuoden 2002.mallista, yli 200 000 mailia (320 000 km) ajettua Priusta ja vertasi sen kulutusta kymmenen vuotta aiemmin tekemäänsä Prius-testiin. Kymmenen vuotta sitten Uuden Priuksen kulutus oli ollut 5,79 l/100 km, kun paljon ajettuna vanha Prius kulutti 5,82 l/100 km, eli käytännössä kulutus oli sama. Lehti päätteli tästä, että akuston toimintakyky oli säilynyt käytännössä samana."
http://www.tuulilasi.fi/kysymykset/hybridiautojen-akut- Anonyymi
Eipä vaan liity juuri mitenkään sähköautoihin
- Anonyymi
Tuollaisen ei-ladattavan hybridin kulutusmittaus ei kerro paljoakaan akkujen kapasiteetin säilymisestä. Kun akkua käytetään vain bufferina niin sen kapasiteetin laskeminen ei juurikaan vaikuta kulutukseen.
- Anonyymi
Tuonkaan Teslan akkua ei ole vaihdettu uuteen, vaan korjattuun akkuun. Sähköautojen akut ovat modulirakenteisia, tuon teslan akussa on muistaakseni 24 modulia. Kun yksi moduli rikkoutuu, se vaihdetaan uuteen. Akkuja teslalla korjataan nykyään vain hollannissa joten vioittunut akku vaihdetaan korjattuun akkuun. Takuuajan jälkeenkin akun korjaushinta tulee olemaan varsin maltillinen.
- Anonyymi
Vaan ei kaikissa malleissa. VAG toi mudulaarisuuden vasta tämän vuoden malleihin. Aiempiin pitää vaihtaa koko paketti.
Volvon akkukin on yksi paketti, näin ainakin diesel hybrideissä. Sitä voi kyllä korjata mutta ei Suomessa.
Siten on tietysti akkutakuu. Ennen tätä vuotta Volkkarien akkutakuu oli sama kuin auton eli 2v. Ehkä ei kannata sotkeentua vanhaan GTE Golfiin tai Passattiin.
Volvolla takuu 5v. Tojottimella oli 8v mutta tästä vuodesta eteenpäin 10v.
Kun käytte töpseliautokaupoilla (uutta tai käytettyä), kysykää aina se akun takuu ja korjaushinta muutaman kennon korjaukselle tai modulin vaihdolle. - Anonyymi
Uskon kun näen.
Akkuihin voi tulla monenlaista vikaa. Vielä missään koskaan en ole nähnyt todisteita niistä varsin maltillisista korjauskuluista, mitä uskovaiset mainostaneet jo vuosia. Sen sijaan järkyttävän ja katastrofaalisen väliltä olevia hintoja on näkynyt paljonkin. Australiassa Leafin akku olisi maksanut jotain 30 000e. Volvon plugarista Suomesta tuore tapaus, missä laskua jotain 15 000e. Teslaltakin on Norjasta joku 30 000e akunvaihto tiedossa.
- Anonyymi
Akun kunto pitää määräaikaishuollossa vuosittain aina tarkistaa, muutoin akkutakuu ei ole voimassa ja määräaikaishuolto tietysti maksaa. Miksi akun testaaminen on edellytyksenä, että takuu on voimassa ja siitä joutuu maksamaan. Näillä akkujen pakollisilla testaamisilla autotehtaat maksattavat uudet tai vaihtoakut takuuseen ja vyöryttävät kulut asiakkaileen.
- Anonyymi
Tesla ei vaadi muuta määräaikaishuoltoa kuin 80 tkm tai 4-vuoden kuluttua suoritettavaa akun jäähdytysnesteen vaihtoa. Perinteisillä merkeillä näyttää olevan edelleen hallussa autoilijan vuosittainen rahastus.
- Anonyymi
Milläs automerkillä näin? Ei ainakaan Opelilla.
Vai keksitköhän ehkä tämän faktan ihan itse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847