Työtön ja terveyspalvelut

Ystäväni on ollut muutaman vuoden työtön ja tehnyt kaiken pilkulleen niinkuin te-toimisto on käskenyt. Hän on kuitenkin monella tapaa sairas, hän on kertonut siitä te-toimistossa, mutta mitään kantaa ei oteta, hän on käynyt varojen niin salliessa terveyskeskuksessa kertomassa asioistaan, mutta siellä on sanottu, ai sinä oletkin työtön, teillä on omat systeemit näissä palveluissa ja pyydetty menemään kotiin. Siis mitkä omat systeemit ja missä ? Miksi kukaan ei neuvo ? Miten työtön saa terveytensä hoidettua jos vaikka joskus johonkin töihin joku ottaisi. Hän on syvästi masentunut eikä enää tiedä miten toimia. Onko kellään hyviä vinkkejä ?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Työttömät ovat ulkona systeemeistä. Työttömillä ei ole työterv.huoltoa.

Ja Julkisessa terv.huollossa on kova linja. Asiakkaista pyritään pääsemään eroon nopeasti. Käsitellään kuin karjaa.
Lisäksi työttömällä ei nykyään enää ole varaa maksaa terv.kesk.maksuja ja lääkäri maksuja. Terv. hoito on työttömälle köyhälle liian kallista.

Tämä on oma kokemus. Olen kela työmarkkinatuella. En sos. toimiston asiakas.
Ja suomalaisena pidän erittäin mielettömänä, eriarvoistavana asiana sitä. Että kun tänne esim. afrikasta, lähi-idästä tuodaan väkeä kela lomille. Niin näillä ulkomaalaiisilla on täysi terveyydenhoito ilmaisekai !! ILMAISEKSI!! verovaroin...

Samaan aikaan suomalaisilla on huono terv. hoito. Itse maksaen !!

1Äänestä

Kyllä Te-toimisto kysyi minulta, että onko tarvetta terveystarkistukseen. Työttömille on siis joku oma terveyspiste. Kannattaa kysyä Te-toimistosta.

Äänestä
  • tivaamalla pääsee terv.sisaren pakeille..... - mutta mitä hyötyä on terv. sisaresta ? - ei sillä ole lääkeoikeuksia, ei voi kirjoittaa b-todistusta, jne jne... - ja sitten se oikea lääkärihoito maksaa.....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    tivaamalla pääsee terv.sisaren pakeille..... - mutta mitä hyötyä on terv. sisaresta ? - ei sillä ole lääkeoikeuksia, ei voi kirjoittaa b-todistusta, jne jne... - ja sitten se oikea lääkärihoito maksaa.....

    Tämä te-palvelun / Työpalvelukeskuksen terveydenhoitajan tehtävä on etsiä työttömästä kaikista pieninkin henkinen fyysinen vika että tämän perusteella työtön voidaan ohjata laillisesti kuntouttavaan työtoimintaan. Kun työtön on saatu kuntouttavaan työtoimintaan hän ei ole työttömyystilastoissa työtön, kunta ei joudu maksamaan valtiolle työttömästä sakkomaksuja, työvoimaneuvoja saa tästä toimenpiteestä 1000 euron bonuksen ja työtön ei ole syrjäytynyt!!!!!!!

    Äänestä

  • Jos työtön on oikeutettu Kelan toimeentulotukeen niin samalla korvataan välttämättömät terveysmenot. Paikallisesta sossusta voi vielä anoa tarveharkkntaista toimeentulotukea.

    Äänestä

Kun minut irtisanottiin niin samallahan loppui työterveyshuolto.Otin yhteyttä työkykykoordinaattoriin ja hän järjesti minulle ajat lääkärille ja muutenki otti kokonaisvaltaisesti minun asemani haltuunsa.Samalla sain muitakin terveydenhollon palveluja ikäänkuin samalta tiskiltä.No kaikkihan ei mene niin kuin strömsöössä ja lääkäri meinasi heittää pyyhkeet kehään kun ei ymmärtänyt sairauksistani mitään,mutta minulla oli tukena tämä koordinaattori ja hänen kanssaan annettiin vähän painetta yhdessä,niin lääkäri suostui laittamaan lähetteen erikoissairaanhoidon puolelle ja nyt olen tk-eläkkeellä.Eli kannattaa hyödyntää nämä verovaroilla kustannettavat palvelut,siellä on osaavaa porukkaa ja ennenkaikkea pitää vaatia ja pitää vaatimuksistaan kiinni,aina vaan uudestaan ja uudetaan,lopulta niiden on vaan otettava potilas tosissaan.Apinan raivolla ne asiat pitää hoitaa prkl

Äänestä

Itse käyn oman kunnan lääkärillä, ja vaadin hoitoja jos tarvii, aina se pistää hanttiin mut sitten pitää vaan olla vahvana ja korottaa hieman ääntä, niin alkaa tapahtumaan.
Ottakaa oikeuksista selvää ja taistelkaa, alistumalla vaan pidätte koko aja ovia auki hyökkäyksille. Vihollinen kun vaanii sielun elämässä ja toimii näin. Huutakaa rukouksessa Herraa avuksi, hän kyllä auttaa.

Äänestä
  • Kyllähän näitä valkotakkista "Herraa" ja Rouvaakin on ollut monelaisia varsinki julkisenpuolen yleislääkäreinä.Yleislääkäri on kuin jakoavain,se käy kaikenkokoisiin muttereihin,mutta mihinkään se ei ole hyvä.

    Äänestä

Kun ilmoittauduin työnhakijaksi työnestotoimistoon muutama vuosi sitten, kerroin sairastavani vielä oireetonta, mutta parantumatonta syöpää. Neuvoivat, ettei siitä kannata mainita tiedoissaan, ellei se vaikuta työhön. Oireiden alettua sinnittelin vielä kaksi vuotta ilman hoitoja, koska en uskonut hoitoihin ja koska koko ajan kuvittelin, että oireet ovat ohimeneviä. Kun sitten lopulta otin yhteyttä julkisen sairaalan syöpäosastolle, pääsin hoitoon alle viikossa ja oireet alkoivat lievittyä jo samana päivänä. Nyt tuntuu siltä, että saattavat minut vielä lääkkeillään muokata melko oireettomaksi, eli työkuntoiseksi. Sairauslomaa Kela myönsi heti ja puoleksi vuodeksi nyt alkuun.

Vielä elokuussa, kun olin syövän turvottama, uupunut ja hengitin huohottaen, työttömyystoimiston virkailija (joka itse on falsebook-sivujensa mukaan mielenterveyskuntoutuja) ja hänen tukihenkilönsä, eli häntä valvova toinen virkailija, eivät kuulemma voineet mitenkään auttaa, kun pohdin, miten voisin edes käyttää sairauttani vapautuakseni heidän inhottavasta seurastaan. Eivät osanneet neuvoa työkyvyttömyyseläkkeen haussa. Eivät kommentoineet sitä, että sairauslomallahan ei edes saa tehdä töitä, tai menettää sairauspäivärahansa. Olivat vain tuputtamassa ilmaistyökokeiluja, turhia koulutuksia hommiin, joihin en enää pysty, ja mitätöimässä haaveitani työllistää itseni, kuten entisenä yrittäjänä pitkään olin tehnyt, ennen kuin palasin tähän tyrannia-Suomeen.

Pilkallisesti virnistelevän terveyssisaren tarkastukseen on pari kerta tarjottu 'tilaisuutta', mutta olen kieltäytynyt. Olisihan se ollut tavallaan jännää nähdä, mitä hän olisi sepustellut minusta, mutta kun niitä valheita ei sitten olisi saanut poistettua, niin en halunnut ottaa riskiä.

Terveyskeskuksesta ei ole tullut juuri mitään apua, vaikka olen sieltä kyllä aina ajan saanut, usein samalle päivällekin. Lääkkeitä on kirjoiteltu ja laskut lähetetty tavanomaisin uhkauksin, että maksa heti tai perintätoimisto.

Julkinen sairaala on ollut minulle iloinen yllätys. Olen jättäytynyt erikoislääkäreiden ja hoitajien asiantuntevaan huomaan ja keskityn paranemiseeni. Kysyin heiltä, miksi he kohtelevat minua niin hyvin, vaikka olen eläkeikää lähestyvä köyhä työtön. Ei se kuulemma vaikuta. Kaikkia hoidetaan. No, lasku tulee perässä. Uskoisin, että selviän siitä, ainakin, jos palkki antaa muutaman kuukauden lyhennysvapaata pienen asuntolainan lopusta.

Työttömyys on suuri rasite. Stressi sairastuttaa. On ikävää, jos joutuu näyttelemään työkykyistä sairaana, ja muka olemaan valmis ottamaan vastaan töitä, joita tosin ei edes ole olemassa.

Äänestä
  • Sinun tapauksessa hakisin ilman muuta työkyvytömyyseläkettä,varsinkin jos olet muutaman vuoden päässä muutenkin eläkeiästä.Nykyään saa tehdä eläkkeen rinnalla töitä tiettyyn rajaan asti jos voimia riittää.Syöpä on varmasti sellainen tauti mikä väsyttää, eikä energiaa tahdo jäädä muuhun kuin itse sairasteluun ja sen tuomiin ongelmiin.Itse jäin vasta tk-eläkkeelle tokikin eri sairaudesta,mutta väsymys on kova,ei mitään mahdollisuutta olisi palata työelämään enään.Kannattaa ottaa loppuelämä haltuun ja irroittautua näistä byrokratian rattaista ja elää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinun tapauksessa hakisin ilman muuta työkyvytömyyseläkettä,varsinkin jos olet muutaman vuoden päässä muutenkin eläkeiästä.Nykyään saa tehdä eläkkeen rinnalla töitä tiettyyn rajaan asti jos voimia riittää.Syöpä on varmasti sellainen tauti mikä väsyttää, eikä energiaa tahdo jäädä muuhun kuin itse sairasteluun ja sen tuomiin ongelmiin.Itse jäin vasta tk-eläkkeelle tokikin eri sairaudesta,mutta väsymys on kova,ei mitään mahdollisuutta olisi palata työelämään enään.Kannattaa ottaa loppuelämä haltuun ja irroittautua näistä byrokratian rattaista ja elää.

    Ohjeita hakuun: https://www.kela.fi/tyokyvyttomyyselake-ja-kuntoutustuki-nain-haet

    Äänestä

Aloitus ei siinä mielessä ole uskottava että tuskin sellaisia valelääkäreitä on jotka yrittää siirtää vastuutaan sillä työttömien oikea paikka avun hakemiseen on oman alueen terveysasema.
Mainitsin kerran terveysaseman lääkärille masennuksesta ja lääkäri teki kysymyksiä ja vastausten perusteella laski pisteet joiden mukaan olin lievästi masentunut eli lääkitystä en saanut.
Minulta lääkärit eivät kysy työttömyydestä enkä siitä mitään kerro.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ystäväni on ollut muutaman vuoden työtön ja tehnyt kaiken pilkulleen niinkuin te-toimisto on käskenyt. Hän on kuitenkin monella tapaa sairas, hän on kertonut siitä te-toimistossa, mutta mitään kantaa ei oteta, hän on käynyt varojen niin salliessa terveyskeskuksessa kertomassa asioistaan, mutta siellä on sanottu, ai sinä oletkin työtön, teillä on omat systeemit näissä palveluissa ja pyydetty menemään kotiin. Siis mitkä omat systeemit ja missä ? Miksi kukaan ei neuvo ? Miten työtön saa terveytensä hoidettua jos vaikka joskus johonkin töihin joku ottaisi. Hän on syvästi masentunut eikä enää tiedä miten toimia. Onko kellään hyviä vinkkejä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu