Ilmastonmuutos oli loistava bisnesidea

Valtavašti uutta tekniikkaa ja palveluita on sen nimissä saatu myytyä
1083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Nimenomaan, ja valtava rahansiirto veronmaksajilta noille käärmeöljykauppiaille.

Pelkästään Yhdysvalloissa tuohon hömppään on ammennettu jo 166 miljardia vuosien 1993 ja 2014 välisenä aikana.
Eikä tahti ole hiipunut vieläkään.
Suomen lukuja on vaikea kaivella, koska ne on piiloteltu sinne tänne, kuten maahanmuuton kustannuksetkin juuri selvittämisen vaikeuttamisen takia.

Äänestä

Onko kellekään selvinnyt mihin päästökaupassa kulkeva raha päätyy ja mitä sillä on saatu aikaan?

Äänestä

Olen tätä mieltä ollut alusta asti. AGW ilmastonmuutos on politiikan parhain työkalu ehkä koskaan.

Äänestä
  • Nimenomaan.
    Täältähän näitä löytyy:

    "The common enemy of humanity is man.
    In searching for a new enemy to unite us, we came up
    with the idea that pollution, the threat of global warming,
    water shortages, famine and the like would fit the bill. All these
    dangers are caused by human intervention, and it is only through
    changed attitudes and behavior that they can be overcome.
    The real enemy then, is humanity itself."
    - Club of Rome,
    premier environmental think-tank,
    consultants to the United Nations

    Ja lisää:

    http://green-agenda.com/

    Äänestä

päästökompensoitu päästö, buahaa parasta koskaan , näin myydään lomamatkaa etelään...........

teet siis päästön mutta jos maksat enemmän päästö on painettu villaisella.

sähköautotoopet samaa huttua, diiseliä tullaan tekemään aina maailman tappiin, tämän tuotteen sivutuotteena valmistuu ( halusit tai et ) bensiiniä, huomio toopet, bensiiniä , tätä vähäenergistä tuotetta ei yritysmaailma halua mihinkään, käyttökohteet ovat vain yksityispuolella ( autot , henkilöautot yksityiskäytössä ).

joten tulemme näkemään jatkossa näitä veronkierto hybridejä jotka kuluttavat bensiiniä ja lataavat sillä myös akkunsa ajaessa , toki nämä teslainsinöörit voivat ajella pelkällä sähköllä myös jatkossa. ( päästötöntä sähköä ei ole / alkutuotanto / ylläpito vaatii fossiilisia ( halusit tai et )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Valtavašti uutta tekniikkaa ja palveluita on sen nimissä saatu myytyä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu