Itse en pidä Spotifysta tai Youtubesta. Siellä musiikki on liian helposti valittavissa siten että "huonommat" voi vaas skipata. Ei cd levykään ole minun juttuni ja vinyylit vie tilaa. En ole kotopaikastani näitä omaan kotiini jaksanut kantaa. Vanhempani ovat tyytyväisiä kun olen jättänyt ne sinne. Mutta C-kasetti taas. Voi että. Kasetin soundi on jotain ihan omaa. Hieman ehkä tunkkainen ja kappaleiden valinta ei ole aivan helppoa. Kasetti sisään ja play. Ei skippailua vaan kasetin kääntö kun on sen aika.
Pidän myös kasettia tallennusvälineenä ehdottomana ykkösenä. Kuuntelen tälläkin hetkellä kasettia vuodelta 1985.
15 vuotta sitten polttamani cd levyt ei enää toimi kuin tuurilla. Ei naarmun naamua niissä levyissä ja ihan kunnon levyjä mutta yksikään tietokone ei enää lue niitä. Ei edes sen aikainen kone jolla ne on tehty.
Usb tikut ja muistikortit menee samaan kasaan. Ne on turhia.
Muistan aina miten naapurimme nauhoitti c-kasetille kiitospuheita milloin mistäkin. Kiitokset siitä että oli saanut kyydin tansseihin vaikka. Hän nauhoitti myös aina nuutinpäivänä lasten laulut kun olimme karkkikierroksella. Ne nauhat on edelleen tallessa. Nyt kaivettaisiin puhelin esiin ja nauhoite tallentuu pilveen jonne se katoaa. Kukaan ei sitä sieltä koskaan milloinkaan katso. Se hukkuu tuhasiin turhiin kuviin ja videoihin. Vielä pahempaa on jos se jaetaan somessa. Silloin se ei enää ole henkilökohtainen.
C-kasetti on minun valintani.
Paras tapa kuunnella musiikkia
Anonyymi
1
180
Vastaukset 1
- Anonyymi
No onhan c-kasetti nostalginen, mutta ihan korvakuulolta sekä virallisilta specseiltään todella huono verrattuna vaikka cd-levyyn ja vinyyliin. Joskus toki kuuntelen niitäkin.
Kehitetty aikoinaan puheentallennukseen joihin äänenlaatu riittääkin hyvin, mutta pienen kokonsa ja äänitysmahdollisuuden takia nousi suureen suosioon.
Digitaalinen musiikki on myös ihan jees mutta tykkään kerätä fiilistellä ihan fyysisiä oikeita levyjä. Hieno kansitaide jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481042Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17979- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21737- 59631
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k204627- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90548
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html260481Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 37419
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 5378
- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 29348