Missä ovatkaan sodassa kaatuneiden nimitaulut?

Anonyymi

Muistan lapsuudesta, että Pelkosenniemen kirkonkylän ala-asteen juhlasalissa oli tummien verhojen takana Pelkosenniemeläisten sodassa / taistelleiden kaatuneiden nimitaulut. Nimet olivat puupohjalle kaiverrettu. Missä taulut ovat nyt? Toivottavasti on siirretty arvoiseensa paikkaan, mikäli koulu on hylätty ja tyhjillään!

9

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ala aste ole hyljätty ja tyhjillään.Sehän on käytössä kellarista ullakolle!

    • Anonyymi

      Missä taulut siis ovat nähtävissä ja luettavissa, kiinnostai kun on tuo Itsenäisyyspäiväkin tulossa? Onko Juhlasalissa vai missä ja missä juhlat 6.12.?

    • Anonyymi

      Homekoulussa se oli ruokalan seinällä, tuskin on sieltä mihinkään viety.

    • Anonyymi

      Onko homekoulu entinen nk. yläaste? Eikö se sitten olisi tullut tyhjentää tavaroista vai eikö kukaan todellakaan välitä asiallisesti mistään mitään? Tulisiko tästä olla yhteydessä johonkin tahoon vai onko ne kenties poltettu kaukolämpökattilassa?

      Tietäisiskö tai kiinnostaisiko Pelkosenniemen veteraanijärjestöt mitään tai voisiko joku paikallinen lukija vinkata heille asiasta, itse en ole paikkakunnalla.
      Pelastettaisiin, mikäli vielä pelastettavaa vielä olisi!
      Uusi paikka voisi olla mahdollisesti vaikkapa kirkon porstuassa tms. , siellä olen nähnyt niitä olevan muissakin pitäjissä, miksi ei siis Pelkosenniemelläkin. Kirkon luulisi rakennuksena säilyvän.... ellei sitten joku..... vaikka instituutiona häviäisikin.

    • Anonyymi

      Voit tehdä kuntalaisaloitteen asiasta. Näppärästi netissä onnistuu.
      Voi olla kuitenkin kun tuo vasemmistokaarti jyllää tuolla kunnan päätöksien teko asioissa, että tuollaisen sinällään arvokkaan taulun pelastaminen ei kiinnosta.
      Voit myös ottaa yhteyttä teknisen johtajaan Panu Leinoseen josko laittaisi laiskat kiinteistömiehet töihin taulua pelastamaan.
      Itse mietin tuon taulun kohtaloa myös jokin aika sitten kohta kun tuota homekoulua aletaan nuijimaan maantasalle niin tulee kiire.

      • Anonyymi

        Vihreiden mielestä rasistisia moiset taulut.


    • Anonyymi

      Joku kehoitti tekemään asiasta ja taulusta kuntalaisaloitteen! Miksi tulisi tehdä? Eikö purettavista kiinteistöistä tule tehdä irtaimiston inventointi ja määritellä mihin tavarat uudelleen sijoitetaan, tai poistopäätös. Vai onko niin, että se saa viedä tai tuhota ken ehtii? - tämä ei ole poliittinen asia, vaan osa Suomen ja Pelkosenniemen kunnan historiaa. Asiaa tiedustelinkin ulkopaikkakuntalaisena, ja katson asian kuuluvan ensisijaisesti itse paikkakuntalaisille hoidettavaksi. Esittämääni ideaa ja ajatusta voi vapaasti käyttää, kuka tunteekaan paikkakunnalla sopivia ja oikeita henkilöitä. Me muut täältä muualta Suomesta kun emme tiedä / tunne enää muita kuin Antin ja Pyhän.

      • Anonyymi

        Toivottavasti niitä homeitiötavaroita ei sijoiteta yhtään mihinkään. Terveys niitten kanssa värkätessä menee.


    • Anonyymi

      Puureliefit on helppo desifioida, verhot voi polttaa. Mikäli edellinen kommentoija on itse käynyt kirkonkylän yläastetta, olemme siis tässä homehysteriassa itsekin saastuneita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe