Vielä ehtii säästää Kemijärvellä

Anonyymi

Hyvinvointilautakunta torppaa hyvinvointia köyhältä, mutta vielä ehtii, kun kiirettä pitää.

Uimahallin vuosimaksut nousevat 1.1.2020. Mutta jos ostat esimerkiksi eläkeläisen vuosilipun tämän vuoden puolella, säästät 20 euroa jne.

Samoin käy muille hyvinvointimaksuille, mutta eri tahtiin. Tarkista hvl:n pöytäkirjasta.

Latumaksuista ei vielä puhuta mitään. Ehkä tänä lumikautena kannattaa keskittyä edulliseen hiihtämiseen kaupungin höyläämillä laduilla.

Näinhän se on: se maksaa, joka käyttääkin palveluja.

Hyvinvointipalvelumaksut ovat yksi keino kasata rahaa kassaan. Suurempi seuraus on irtisanomisista ja osa-aikaistuksista, jos niihin ei todellista tarvetta ole. Osa-aikaisen palkalla ei elä. Paine kohdistuu sosiaalipalvelujen kysyntään tai saattaa siinä terveyskin heilahtaa.

Koulujen pienryhmät ovat niitä, joita saatetaan yhdistellä. Oppilasaines saattaa olla niin haastavaa, että pienryhmäopetuksen perusidea hukkuu.

Mutta kaupungin työväki nyt on opettajia, hoitajia ja toimistoihmisiä enimmäkseen. Sieltä se väkikin irtisanotaan, kuha tässä ehitään.

Se teknisen ja kiinteistöpuolen väki onkin jo jossakin muussa ringissä.

Mitä muuta alasajoa joudutaan tekemään, sen aika näyttää. Asukkaiden ostovoima heikkenee päätösten myötä jossain määrin. Katkeroituneisuutta olin aistivinani tuolla yhdellä työmaalla. Kenties olen vain niin ylisensitiivinen.

Kun vielä tietää väestön hautaan päin kallellaan olevan ikärakenteen ja pienipalkkaisten ja pieneläkeläisten tulojakauman, ei mikään kassa riitä.

Onnentunteen lisäämiseksi tarvitaan työtä ja toimeliaisuutta. Sitähän se Orpo nyt kiihkeästi vaatii ja tulisi hallitukseen puolivängällä, mikäli yhtään mitään tänään ymmärsin hänen puheistaan.

Elämme kovia aikoja niin hyvinvointi maa kuin olemmekin.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki kunnia mummoille ja papparaisille, jotka ovat tätä maata rakentaneet ja vähälle osalle jääneet. Nostan stetsonia ja annan jaksuhalit.

      Mutta kaupungin talouden kannalta juuri väestörakenne on pulma. Rollaattoria pukkelevat mummelit, jotka yleensä saavat eläkettä 1000 euron kahta puolen, eivät todellakaan tuo kassaan rahaa. Heidän terveysmenonsa, hoitomaksunsa ja ylläpitonsa maksaa kunnalle ja valtiolle maltaita.

      Yksin asuville tuodaan palveluja - hyvä niin - mutta sekin maksaa. Nyt kun priorisoidaan kaikkia palveluja, elämme mahdottomassa menokehyksessä.

      Joku tässä jää aina jalkoihin. Joku ei kerkeä siinä tuolileikissä koskaan tuolille asti.
      Näin se menee hyvinvointi-Suomessakin itsenäisyyden alla 2019.

      • Anonyymi

        Juuri näin..... Se vaan on tosi , että se mummo 1000 Eur ei paljon kassaa kasvata,,,,, toisin kuin työssä käyvä nuori... ja terveysmenot onkin sitten omaa luokkaansa No ei täällä ole töitäkään kovin tarjolla...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3365
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      380
      3101
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      77
      2928
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2779
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2278
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1939
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      90
      1862
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1809
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1799
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1689
    Aihe