Viha lisää lisää vihaasi

ja rakkaus lisää rakkautta tai ainakin suvaitsevuutta.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Onko se eräänlainen lumipallo efekti?

Äänestä
  • On, heitäppä jotain lumipallolla niin todennäköisesti hän heittää takaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On, heitäppä jotain lumipallolla niin todennäköisesti hän heittää takaisin.

    Kyllä. Kyllä olet oikeassa! Logiikka asioiden tapana on aina kiinostanut minua. :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä. Kyllä olet oikeassa! Logiikka asioiden tapana on aina kiinostanut minua. :)

    Harmi kun lumi suli pois.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Harmi kun lumi suli pois.

    Tästäkin saisi riidan aikaiseksi jos olisin semmoinen.
    Ajan paljon autoa ja tykkään kun on sulat tiet, mutta toisaalta lumi tuo valoisuutta.

    Äänestä

Mutta ei sille voinut mitään, kun ahdisti niin paljon kauan jatkunut "kertominen", kun on aina tuntunut kummalliselta se ison määrän ihmisten toiminta. Kun on kauan ollut ahdistunut sellaisesta niin siitä tulee suuttumus. En koskaan pysty sitä täysin hyväksymään ja elimistö reagoi.

Äänestä
  • Voihan se olla että DNAsi muuttuu ja tunnet sen elimistössäsi, ei mitenkään liity tuohon kaiffariin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voihan se olla että DNAsi muuttuu ja tunnet sen elimistössäsi, ei mitenkään liity tuohon kaiffariin.

    Niin ei yhteenkään ihmiseen henkilökohtaisesti. Organisoitu tiedonvälitys on se hämmenyksen aiheuttaja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin ei yhteenkään ihmiseen henkilökohtaisesti. Organisoitu tiedonvälitys on se hämmenyksen aiheuttaja.

    Loistavaa, olet oikealla tiellä:)
    Suosittelen lukemaan esim. Luxoniaa, crimson circleä tai rakkaudentähteä niin saat ajankohtaista tietoa.
    Tai mistä nyt saatkin infoa, pointti on kuitenkin sama että rakkaudella me tämä maailma valloitetaan.

    Äänestä

Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.
Lisään tähän vielä että eihän sun tarvi olla tekemisissä jos et tykkää, mutta hän on jollekin muulle kuitenkin rakastettu.
Meitä on moneen junaan.

Äänestä

Vihan tunteista syytä päästä eroon, koska lisää vain omaa pahaa oloa. Eikä rakkaus lisää rakkautta, voi olla joskus epätoivottua. Itsensä kanssa sovussa oleva on suvaitsevainen. Ei tarvitse projisoida kielteisiä tunteita muihin.

Äänestä
  • Myönnän että monet kauniit naiset saavat liikaa lähestymisehdotuksia ynnä muita, hankala tilanne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Myönnän että monet kauniit naiset saavat liikaa lähestymisehdotuksia ynnä muita, hankala tilanne.

    Ja tämä on sinun ongelmasi miten?!?

    Äänestä

Jos vihalle antaa sormen, niin se vie sun pikkusormen ja kun se lisääntyy niin se vie seuraavaksi koko kätesi.

Äänestä

Kun kerrot kaverillesi että vihaat jotain, saat kaverisi vihaamaan myöskin ja ehkä jopa sinua kun olet niin negatiivinen.
Oletko pohjimmiltasi negatiivinen ihminen joka vihaa kaikkea?
Mitäs jos mietit vaikka vitsiä minkä ens kerralla kerrot kaverille?

Äänestä

Minä en ainakaan vihaa ketään enkä mitään. Mutta en myöskään rakasta, paitsi kissaani ja koiraani. Ja tietysti terveellä tavalla itseäni.
Suvaitsevainen olen terveelliseen pisteeseen asti, en ihan mitä tahansa suvaitse. Rajansa kaikella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ja rakkaus lisää rakkautta tai ainakin suvaitsevuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu