mä olen ollut ystävänä sellaisien ihmisten kanssa mitkä on yrittänyt muuttaa minua ja heti tilaisuuden tullen puukottavat selkään. mun kaikki ystävä suhteet on päättyneet siihen että ne ei olleet aitoja vain suurta huijausta ja hyödyn etsimistä. en tiedä että uskaltaako enää edes odottaa aitoa ystävyytttä ja onko sitä edes enää nykypäivänä olemassa. yritetäänkö nykyään vain hyötyä toisista tavalla tai toisella? itse olen myös tehnyt vääryyttä ystävilleni tiedän että se oli väärin mutta kun itse joutuu kohteeksi usein tekee sen sitten itse muille. ns vahinko kiertämään. en kirjoita tässä vaan että vika on muissa koska vikaa on myös minussa. tietenkin pitää luottaa siihen että kohtaa vielä sen oikean ystävän jonka kanssa jakaa elämän ilot ja surut. ei pitäisi muistella menneitä vaan olla nyky hetkessä. Nokka kohti uusia tuulia tai pettymyksiä :)
Vastaukset 5
- Anonyymi
Elämässä yleensä ystävät muuttuvat sen mukaan, mistä on kiinnostunut, mikä on elämäntilanne jne. Aika vähän esim. lapsuudesta asti pysytään kimpassa ikuisesti. Kun vaikka omia lapsia alkaa toiselle tulla ja itse on sinkku, niin eihän siinä paljon enää yhteistä puhuttavaa tai aikaakaan enää ole. Ja muitakin syitä on, ihan luonteen muuttumistakin. Älä jää suremaan. Uusia ihmisiä tulee varmasti vastaan jossain vaiheessa. Hyvää kannattaa odottaa.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat selkään puukottamisella?
- Anonyymi
Siis tuohan on oikeasti jo tosi paha sanonta. Mitä ystäväsi ovat tehneet, jos koet sen noin hirvittävänä tekona? Toivottavasti ainakin lopetit suhteen, jos sinua noin pahasti kohdellaan. Ansaitset varmasti parempaa.
- Anonyymi
Etkö tiedä, mitä ystävä tarkoittaa? Minäpä kerron!
Hädässä ystävä tutaan, kuuluu sananlasku. Se tarkoittaa, että kun sinulla on joku hätä, muistat jonkun joka voisi auttaa. Lähestyt häntä ystävänä ja pyydät apua. Ja hölmö ystävähän auttaa!
Sitten kun olet haluamasi avun saanut, et enää tarvitse sitä ystävää. Se saa haistaa paskan, pitkän kuin haravan varren ja häipyä lujaa ja kauas!
TÄTÄ se ystävyys on ja TÄTÄ se sananlasku juuri tarkoittaa.
Toivottavasti tämä edes vähän avasi silmiäsi elämän realiteeteille. - Anonyymi
Oikea aito ystävyys on kallisarvoinen aarre. Pintapuoliset tuttavuudet ja hyväksikäyttösuhteet eivät ole ystävyyttä.
Minulla on yksi todellinen ystävä johon voin luottaa kuin kallioon ja hän minuun. Tutustuimme 16vuotiaina, ja itse asiassa imhosimme toisiamme ensin, sitten tapahtui jotakin ja löysimme maailman parhaan ystävän toisistamme! Ehkä inhoaminen johtui siitä, että olemme monessa suhteessa hyvin samanlaiset Ehkä itsensä näkeminen toisessa ärsytti.
No, oli miten oli, olemme molemmat jo aikuisia ja jopa asumme eri maisssa, emme kumpikaan Suomessa. Menee välillä vuosiakin ettemme tapaa, mutta kun tapaamme on se kuin olisimme eilen eronneet. Ystävyytemme on kestänyt kaikki nämä vuodet, avioliitot, erot, lasten syntymät, ulkomaile muutot. Paljon on tapahtunut ja muuttunut, ystävyys on ja pysyy yhtä syvänä.
Olemme toki riidelleet ja olleet eri mieltä, mutta se ei ole mitään välillämme muuttanut. Olen todella kiitollinen tstä sydänystävästäni. Tuttavia on, mutta ei ketään hänen veroistaan, johon voin luottaa aina ja joka luottaa minuun. Voimme jakaa kaiken turvallisesti. Tuttavien kanssa ei voi.
Tunnen syvää lämpöä kun häntä ajattelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va641780Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661189- 138973
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu16859- 81636
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63632- 41628
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa92595- 45528
- 47505