Aina hullummaksi menee

Anonyymi

Jääkarhut valtasivat venäläiskylän - eläimiä on yli 50 https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ce07a739-bfe7-4f55-9967-9d8427fd5fcf

Linnut muuttavat muotoaan ilmastonmuutoksen takia - koko pienenee ja siipiväli kasvaa https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f9dbffce-ad99-4c04-8ba2-036d5f7992bf

Tässä kaksi tyypillistä alarmistien valeuutista. Olisiko totuus kuitenkin se, että jääkarhut ovat lisääntyneet tuolla alueella ja ruokaa eli hylkeitä ym. on vähän. On noilla linnuillakin tarkka lämpömittari kun huomaavat puolen asteen keskilämpötilan muutoksen ja alkavat kutistumaan.

18

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainoa kommentti on paikallisen vihervaaran tekemä, joten ei ole mitenkään uskottava.
      Jääkarhuja alkaa olla liikaa kuten ihmisiäkin kolmannessa maailmassa.

    • Anonyymi

      Aivan tyypillistä Helsikiläisen valemedian touhua moledmmat jutut. Kyllä ne toimittajat todeellakin ansaitsee joutua häpeään sitten kun viimein on riittävästi todisteita, että koko ilmastohoure oli todellakin houretta. Siihen voi kuitenkin mennä 20 vuotta, ellei todellisuuteen suostuta heräämään nyt. Kyllä niitä jääkarhuja on siellä yksinkertyaisesti liikaa.

    • Anonyymi

      Totta.Hullummaksi menee.Ilmastomuutos etenee ja denialistit vain hourivat

      • Anonyymi

        Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.

        Kerrotko vielä, että kenestä jumalsta oli kyse?
        Heitä kun on historiassa niin monia.


    • Kova halu jollain poistella ilmastonmuutokseen liittyviä eläinasiaoita.
      Miksi ihmeessä?
      Eikö ole ihmeellistä, että ilmastonmuutos saa hevoset joko pullistumaan tai kutistumaan?

    • Anonyymi

      GRU yritti luoda omat ilmastot ranskanmaalle.

    • Anonyymi

      Ilmasto viilenee ja jääkarhut valtaavat elintilaa yhä etelämmäksi.

    • Anonyymi

      Vihervaara paikallisesta luontoyhdistyksestä väitti 700 ihmisen kylän olevan evakuoitavissa karhuvaaran takia.
      Hah, muutama kymmenen karhua nurin ja muutaman voi nukuttaa ja siirtää muualle.
      Helppo ratkaisu liikojen karhujen ongelmaan.
      Liikakansoitukseen helppo ohjelma: perhesuunnittelupakko. 1-2 lasta max.
      Kun määrä vähenee niin laatu paranee.

    • Anonyymi

      Tottahan toki herkkävainuiset jääkarhut kokoontuvat paikalle, jopa satojen kilometrien etäisyydeltä, jos helppoa syömistä on tarjolla ja kuvista päätellen sitä on. Helpoin ratkaisu ongelman korjaamiseksi olisi siivota kylän kaatopaikka ja voisihan siitä laumasta muutaman kaataakin turistien ilkoksi.

    • Anonyymi

      Linnut eivät vastusta ilmastonmuutosta vaan sopeutuvat siihen. Miksi ihminen on niin tyhmä että vastustaa sitä eikä sopeudu muuttuviin olosuhteisiin?

      • Anonyymi

        No ei se puolen asteen muutos sadassa vuodessa paljoa sopeutumista vaadi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei se puolen asteen muutos sadassa vuodessa paljoa sopeutumista vaadi.

        Ei ole linnuilla lämpömittareita eikä mittaustilastoja joten miten voisivat sopeutua sellaiseen, mitä eivät huomaa ja mikä ei tunnu missään.


    • Anonyymi

      Denialistit eivät vieläkään ymmärrä mitä eroa on säällä ja ilmastolla.

      Korjaan arviotani maailmanlopusta reilusti alle sataan vuoteen

      • Anonyymi

        Maailmanloppua ei tule jos ei joku suuri asteroidi törmää maahan eikä sekään ole koko luonnon loppu. Olet tyh..


      • Anonyymi

        Kuinka monta sataa tai tuhatta vuotta maailmanlopun on ennustettu olevan oven takana?
        Ei vain ota tullakseen.
        Yucataniin pudonnut meteoriittikin oli vain pieni pusu, vaikka pimensi maailman vähäksi aikaa.
        Mutta että loppu? Ei sinne päinkään. Puhumattakaan että ihminen sen aiheuttaisi.
        Aikamoista megalomaanista ajattelua.


    • Anonyymi

      Ilmasto lämpenee ja jääkarhut lisääntyy. Metsän kasvu lisääntyy. Elämä kukoistaa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      533
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      394
    Aihe