Elinvoimalautakunta

Anonyymi

Ei kovin hyvää kuvaa anna asioiden ymmärtämisestä / tietämisestä näitten pvuoman lautakunnan jäseniltä . Onko tosiaan tietotaso tuota luokkaa ja päätöksiä ja kuntalaisten asioita ollaan viemässä eteenpäin . Lukekaapa viimeinen pöytäkirja.

8

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elinvoimalauta on täysin toimeton ja turha lautakunta

      • Anonyymi

        Tarkoittaako se samaa kuin muualla on elinkeinolautakunta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoittaako se samaa kuin muualla on elinkeinolautakunta?

        Elinkeinolautakunta on pelkkä nimi ja muutama akka ja ukko siellä istuu mutta ei ne mitää päätä. Oman kengän koon vain.


    • Anonyymi

      Enontekiön elinvoima laskee vuodesta toiseen. Nyt alkaa olla kylät kuolleet ja sitä samaa menoa tekee myös kirkonkylä. Miten tässä näin on käynyt. Kannattaisikohan meiän kaikkien katsoa itseemme ja siihen politiikkaan mitä maassa harjoitetaan.
      Enontekiöllä olisi suuret mahdollisuudet kehittyä kuntana missä on hyvä ja turvallinen asua. Otetaanpa vaikka esim Kilpisjärvi missä moni haluaisi asua mutta asuntoja ei ole kuin miljonääreille jotka käväisevät siellä kerran pari vuodessa. Maata ja tilaa kyllä on. Karesuvannon kylää elävöittää matkailu mutta nämäkin ihmiset ovat vain lyhyellä visiitillä. Ohikulkuliikenne pitää kumpaakin kylää hereillä ja antaa työpaikkoja. Turismi on tällä hetkellä ainoa joka antaa työpaikkoja näille kylille mutta tärkeää olisi että kyliin saataisiin vakinaisia asukkaita. Siksi olisi tärkeää että asunto, päivähoito, koulu ja terveysasiat olisi hyvin järjestetyt. On paljon innovatiivisiä ihmisiä jotka ovat muuttaneet pois kunnasta. Jäljelle on paljolti jäänyt mörkösakkia jotka näkevät kaikki negatiivisesti ja jurraavat vastaan kaikkea. Lähivuosina tulee työpaikkoja syntymään niin norjan kun ruotsinkin puolelle ja moni voisi asua kotipaikkakunnalla perheen kanssa. Tärkeää olisi myös saattaa verotus ja vakuutusasiat kuntoon mikäli käy töissä toisella puolella rajaa sillä siinä on vielä paljon venkulointia. Selkeyttä tarvitaan ja ollaanhan me eussa joka muutoinkin puuttuu kaikkeen mitä tehemme.

    • Anonyymi

      Kuntaan ei juuri uusia yrityksiäkään tule,entisetkin lopettaa, kunta on erityisen yritysystävällinen, mutta ei kuitenkaan oman kunnan yrityksille.

    • Anonyymi

      Hyvä kommentti ja aivan totta .

    • Anonyymi

      Puheenjohtaja on joo joo johtaja, ei omia mielipiteitä asioista, kyselee mitä vpuh.johtaja on.mieltä joo tehhään niin.

      • Anonyymi

        Niin tehhään miten kj sanoo , siinä se on nähty seki pj ..


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      144
      3873
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      129
      2613
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2198
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      36
      2088
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1658
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1634
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1610
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1064
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1032
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      956
    Aihe