Lievä kehitysvamma

Anonyymi

Tapahtui n. 1,5 vuotta sitten: Tutustuin erääseen parikymppiseen, lievästi kehitysvammaiseen naiseen. Meillä synkkasi jotenkuten hyvin, olin mukava ja kunnioittava häntä kohtaan. Me hyväilimme toisiamme jopa vaatteiden alta ja seksiä olisin halunnut harrastaa hänen kanssaan, mutta hän ei suostunut. No sen jälkeen kiinnostus häntä kohtaan hiipui lähes täysin. Hän silti lähetteli minulle selfiekuvia itsestään ja jatkoi viestittelyä, vaikka sanoin hänelle, etten halua olla enää tekemisissä. Yht'äkkiä tuli tekstiviesti takaisin hänen samasta numerostansa, että: "voitko jättää kaverini rauhaan, tai vien jutun eteenpäin oikeuteen". Siinä vaiheessa suljin puhelinliittymäni kokonaan ja vaihdoin anonyymiin prepaid-liittymään.
Kysymys kuuluu: minkälaisen sanktion olisin voinut saada pahimmillaan, vaikka kyseessä oli täysi-ikäinen, mutta silti kehitysvammainen nainen?

3

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle myöskin joskus 100 vuotta sitten jippii deiteiltä löytyi unelmien ultimate fantasy doll mia ja tietenkin se yllätys puhelu tuli perään, mitäs minun ultimate fantasy doll miiaa käyt lääppimässä ja samaan aikaan kuulin ultimate fantasy doll mian itkevän taustalla sekä seuraavana päivänä tuli teksitiviesti tältä ultimate fantasy doll miialta, anna anteeksi. Nyt asiat ovat muuttuneet siten et tänä päivänä oman ultimate fantasy doll mian saa taviskin ostettua itselleen hintaan 1900 hotlipisiltä eikä kukaan soittele perään ellei osamaksu lasku hoitamatta 👌

    • Anonyymi

      "Kun henkilö täyttää 18 vuotta, hän on täysi-ikäinen ja päättää omista asioistaan. Tämä koskee myöskehitysvammaisia henkilöitä.
      Seksuaalioikeudet ovat universaaleja ihmisoikeuksia, jotka perustuvat kaikille luonnostaan kuuluviin
      oikeuksiin, vapauteen, ihmisarvoon ja tasavertaisuuteen. Kyse on yksilön kokonaisvaltaisesta fyysisestä,
      henkisestä ja sosiaalisesta hyvinvoinnista, joihin voidaan seksuaalioikeuksia edistämällä vaikuttaa. Euroopan
      sosiaalinen peruskirja sekä YK:n kansalaisoikeuksia sekä poliittisia, taloudellisia, sosiaalisia ja sivistyksellisiä
      oikeuksia koskevat yleissopimukset ovat tärkeimpiä kehitysvammaisten henkilöiden oikeuksien taustalla
      olevia kansainvälisiä sopimuksia, jotka koskevat myös Suomea. YK:n vammaisten oikeuksien sopimukseen
      on kirjattuna myös vammaisten oikeus saada tarvitsemaansa seksuaalisuuteen liittyvää tietoa. Suomi ei ole
      toistaiseksi ratifioinut YK:n yleissopimusta vammaisten oikeuksista.
      Ympäristön on usein vaikea hyväksyä sitä, että vaikeasti vammaisilla nuorilla ja aikuisilla on samat
      seksuaaliset tarpeet ja oikeudet toteuttaa seksuaalisuuttaan kuin kaikilla muillakin. Laki ei kuitenkaan
      rajoita kehitysvammaisten oikeuksia seksuaalisuuteen sen enempää kuin muidenkaan. Myös vammaisilla
      on oikeus solmia seksuaalisia suhteita vapaasti, toisten oikeudet huomioiden. Kehitysvammaisuus ei ole myöskään este avioliiton solmimiselle, vaan vammaisiin pätevät samat avioliiton solmimisen esteet kuin
      muihinkin (1987/411). Laki ei rajoita kehitysvammaisten oikeutta vanhemmuuteen. Ympäristön asenteet
      saattavat sen sijaan tehdä sen monissa tilanteissa.
      Kehitysvammaisen seksuaalinen koskemattomuus ja itsemääräämisoikeus on turvattu lailla siten, että
      lain mukaan seksuaalisen toiminnan osapuoli ei saa olla ymmärtämätön tai alisteisessa asemassa toiseen
      osapuoleen nähden. Suomen rikoslain (1889/39) mukaan seksuaalisen hyväksikäytön tunnusmerkit
      täyttyvät, jos uhri on tekijäänsä nähden alisteisessa asemassa. Rikoslaissa huomioidaan myös erityisesti
      vammaisten uhrien puolustuskyvyttömyys ja riippuvuus toisista ihmisistä teon rangaistavuuteen vaikuttavina
      seikkoina."

      Siis jos tämä 20-vuotias henkilö olisi ymmärtänyt mistä on kyse ja omasta vapaasta tahdostaan ja halustaan harrastanut seksiä kansssi, ei se olisi ollut rangaistava teko.

    • Anonyymi

      Lisärahoituksen nuuskimisen mahdollisuus on näiden "aiheetomien" perään puheluiden tarkoitus. Omaksi parhaaksi on yrittää pestäkätensä asiansa sillä ensimmäisellä puhelulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      291
      11073
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      25
      3150
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3023
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      94
      2721
    5. 89
      2591
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2291
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2186
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe