Herkkäihoinen!!! Älä mene sokerointiin!!!!

Anonyymi

Varoituksena vaan sinulle, joka mietit sokerointia etkä ole aikaisemmin käynyt JA sinulla on herkkä iho.

Kävin itse ensimmäistä kertaa pari päivää sitten brasilialaisessa ja kainaloiden sokeroinnissa. Sattui ihan helvetisti, piti purra hampaita yhteen, puristaa käsiä nyrkkiin ja pitää hengitystä koko toimenpiteen ajan. Ajattelin tottakai, että ensikertalaisilla sokerointi sattuu aina ja niin sanoi sokeroijakin. Vielä selvennykseksi, hän oli täysin ammattitaitoinen, koulutukset käynyt, siistiin liikkeen omistaja ja suomalainen tekijä.

Määrättyyn aikaan en hikoillut, en käyttänyt mikäänlaisia voiteita/kuorintoja/kemikaaleja alueilla sekä pidin hengittäviä alusvaatteita ja housuja.

No, saman päivän ajan alueet vähän punottivat, mutta ei sattunut enää kovinkaan. Seuraavana aamuna brassi alue oli kuitenkin jokseenkin täyttynyt valkoisilla finneillä. Laitoin viestiä sokeroijalle ja hän sanoi, että kuulemma harvinaista, muttei tavatonta ja antoi hoito-ohjeet: antihistamiinia ja kuorintaa. Ja näin tein. Menin apteekkiin hakemaan lääkkeet ja varmistin asian vielä apteekkarilta, ja hän oli samaa mieltä.

Illalla tein ohjatusti. Nukahdettuani heräilin läpi yön, sillä sattui niin paljon...pystyin nukkumaan vain selälläni, en edes kyljellä. Pieni hipaisukin alueelle koski. Aamulla menin suihkuun, sattui jopa nousta sängystä ja kävellä, finnejä oli 2-3x enemmän ja sattui ainakin 5x enemmän!!!

Päätin mennä suoraa päätä lääkärille.

Aluksi he voivottelivat ja kertoivat, etteivät voi asialle mitään. Kerroin, etten pysty kävelemään ja nukkumaan normaalisti ja kipu on lisääntynyt ja he kutsuivat lääkärin katsomaan tilannetta.

Karvatupentulehdus. Viiden päivän antibioottikuuri, lääke otetaan 3x päivässä - 8h välein. Yhteensä tähän prosessiin mennyt mooonia kymppejä, melkeinpä satanen. Ja tarkoituksena oli helpottaa elämääni ja kaunintaa itseäni. Tein kaiken ohjeiden mukaisesti, valitsin laittopaikan huolellisesti, en jättänyt mitään kysymättä, halusin pelata varman päälle ilman minkäänlaisia ongelmia. Lääkärin mukaan, tämä karvanpoistomenetelmä ei sovi minulle, aivan liian herkkä iho.

Toivottavasti tämä viesti ja varoitus löytää sitä tarvitsevien henkilöiden kuultavaksi, ennen kun tapahtuu harmia. Todella ikävää, rahaa sataa ja siitä seuraa vain kipua.

Omana toiveenani, sokeroijat voisivat lisätä nettisivuilleen yms. varoituksen herkkäihoisille asiakkaille. Valitsin tämän toimenpiteen varta vasten sen takia, että sen sanotaan olevan yksi hellävaraisimmista karvanpoistomenetelmistä ja sen lisäksi on myös täysin luonnontuotteilla toteutettua, eli kuulostaisi hyvältä herkkäihoiselle...mutta en suosittele.

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikävä homma! Olen samaa mieltä kanssasi.
      Paljon Tsemppiä sinulle ja kiitos tästä tekstistä.

    • Anonyymi

      Moi! Saako kysyä kuinka herkkä iho sulla on? Onko atooppinen kuiva psoriaasis? Itsellä kuiva vaalea atooppinen iho ja olen harkinnut sokeroinnin kokeilua. Tää sun kertomus sai mut uudelleen miettimään menenkö sittenkään :D

      Kuullostaan niin ikävältä että en itse haluaisi kokea. Paljon tsemppiä sulle toivottavasti on paikat jo parantuneet

      ps Oliko sama juttu kainaloiden kanssa vai vaan bikinialueella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe