Aika pimeä päivä tuli nyt.

Myrskyn pitäisi tulla mutta onkohan tuokin matemaattisiin valheellisiin teorioihin perustuvaa logiikkaa kuten finanssipolitiikka ja futuurit yleensäkin sijoitustoiminnassa.

Meteorologit valehtelevat aina, tuo auttaisi ehkä heitä ennustamaan paremmin jos joskus katsoisivat itse ulos ikkunasta, osaisivat sentään ennustaa sen hetkisen sään huoneensa ulkopuolelta reaaliaikaisesti joskus.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voi sinuakin ressu-parkaa. Perehdy asiaan niin luulet vähemmän etkä nolaa itseäsi.
Yli kuuden tunnin sääennusteet perustuvat ilmakehän numeeriseen mallintamiseen.

Vuonna 1922 englantilainen Lewis Fry Richardson kokosi primitiiviyhtälöt, joihin useimmat ilmakehämallit edelleen perustuvat. Kuusi differentiaaliyhtälöä ja kuusi tuntematonta: yhtälöryhmä ratkeaa, jos lähtötila tunnetaan. Erityisen tärkeää on tuntea ilmakehän tila ylätroposfäärissä, ja siksi radioluotaus ja sääsatelliitti ovat välttämättömiä tiedonlähteitä.

Ilmakehämalli ei ole tilastollinen vaan fysikaalinen malli: sen perustana eivät ole vanhat säätilastot vaan yhtälöillä kuvattu tieto ilmakehän tilaa kuvaavien muuttujien (lämpötila, kosteus, virtaus, paine) suhteessa toisiinsa. Ilmakehä kuvataan pistejoukkona, ja yhtälöillä kerrotaan miten muuttujien arvot kussakin pisteessä riippuvat muiden muuttujien arvoista samassa ja naapuripisteissä. Laskentapisteiden välimatka määrittää sekä mallin erottelukyvyn että sen tarvitseman tietokonetehon tarpeen. Tulevaisuuden ennustamisessa lähdetään nykytilasta, lasketaan suureiden muutosnopeudet ja niiden avulla lasketaan ilmakehän uusi tila lyhyen ajan eli aika-askelen kuluttua. Uuden tilan avulla määritetään uudet muutosnopeudet kussakin laskentapisteessä, ja näin edetään aika-askel kerrallaan halutun pituisen ennustusjakson verran.

Varmaan siellä Perä-Hikiällä sää ennustetaan laittamalla narunpätkä ulos roikkumaan. Jos naru on märkä, sataa. Jos se on kuiva, on poutaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Myrskyn pitäisi tulla mutta onkohan tuokin matemaattisiin valheellisiin teorioihin perustuvaa logiikkaa kuten finanssipolitiikka ja futuurit yleensäkin sijoitustoiminnassa.

Meteorologit valehtelevat aina, tuo auttaisi ehkä heitä ennustamaan paremmin jos joskus katsoisivat itse ulos ikkunasta, osaisivat sentään ennustaa sen hetkisen sään huoneensa ulkopuolelta reaaliaikaisesti joskus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu