Hortonomeja palstalla

Anonyymi

Hortonomeilta, puutarhatalous ja myös maisemasuunnittelu kysyisin miten olette työllistyneet tai miten tunnette alalla tällä hetkellä työllisyystilanteen olevan? Tuntuu, että sesonkityöpaikkoja on auki mutta ei kyllä pitempiaikaista asiantuntija tason työtä. Entä kaupan puoli, jyräävätkö ammattikoulun puutarhurit kyseisiin paikkoihin vai otetaanko floristeja? Sitten vielä vihersisustusala, millainen työllistäjä se on? Itsellä kiinnostaisi puutarhapuolen hortonomina erityisesti kaupan puoli mutta mitä työhakemuksia olen laittanut, niin mitään ei oikein kuulu. Kaupan puoli olisi siinä mielessä hyvä, että olisi ympärivuotista hommaa.

Tällä hetkellä muutoinkin kaduttaa rajusti alan valinta. Tuntuu, että vain fyysisessä työssä viihtyville on alalla työpaikkoja. Pidän näin rehellisesti sanottuna alan palkkatasoa huonona ja töitä todella raskaina ja myös tympäisevinä omalle luonteelle. Sen tiedän, että eniten työllistävään viherrakennushommiin minusta ei oikein pienikokoisena naisena kauheasti ole. Esimies hommissakin monet paikat tuntuu olevan kausiluonteisia. Lukupäätä olisi ollut ehkä moniin muihinkin ammatteihin (yliopisto) ja tällä hetkellä pyöriikin ammatinvaihto mielessä melkein päivittäin muodossa tai toisessa. Tosin, kun opintotukikuukaudet on käytetty on mahdollisuudet kapeat eli ammattikoulu kutsuisi, jos alan alaa vaihtamaan.

Eli hortonomit, miten olette työllistyneet ja muita ajatuksia työllisyydestä alalta?

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        251
        4545
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        128
        2978
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2742
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1720
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        105
        1563
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        20
        1451
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1314
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1225
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        204
        1083
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1075
      Aihe