Mutta joulukuu on lopuillaan ja lämpötilat plussalla jo kuukauden. Luulis pikkuhiljaa että yksinkertasempiki persu alkaa tajuta olla uskomatta puoluetoimiston probaganda uutisiin.
Persut sannoo että ilmastomuutosta ei ole
Anonyymi
51<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Jos lunta/pakkasta kaipaat niin suuntaa matka syvemmälle lappiin....torniohan ei sitä ole
Kyllä persutkin on jo virallisesti hyväksyneet ilmastonmuutoksen, mutta keräävät ääniä sillä, että julistavat Suomen olevan niin pieni tekijä isossa kuvassa, että meidän ei heidän mielestä tarvitse mitään tehdä.
Se näkyy purevan hyvin yksinkertaiseen kansan osaan, kun omasta elämästä ei tarvitse tinkiä persujen linjauksen mukaan.
Kyllä täällä etelässäkin pitäs olla jo talvi vaikka lapissa ei vielä ollakkaan.
Jospa vihreät vaikkapa lopettaisi aluksi Torniosta terästehtaan niin muutuisko mielet Torniossa? Epäilen että jotkut saattais muuttaa mielensä. Ilmastonmuutoksen vastainen taistelu on hyvä asia niin kauan kun se ei mitenkään kohdistu omaan käyttäytymiseen.
Ei kukaan kiistä ilmastonmuutosta. Muutos on ilmaston luonnollinen olotila.
Lumeton joulu on varmaan myös persujen mielestä pisnes ash usually.
Tämä nykyinen ei kuitenkaan ole luonnollinen olotila, vaan ihmisen aikaansaannos.
Mihin tämä persujen puoluetoimiston väittämä perustuu.
Ei ole mikään persujen linjaus, vaan tarkoitin että, tämä nykyinen meneillään oleva ilmastonmuutos on ihmisen aikaansaama tilanne, jolle olisi korkea aika jo tehdä jotakin.
Persuthan on sitä mieltä, että mitään ei tarvitse Suomessa tehdä asian johdosta.
Muistanpa eräänkin joulun Torniosta 1970-luvulta, jouluaattona tuli lumi maahan, että silleen.
Tänään oli kunnon talvipäivä, huomenna persutalvi palaa taas.
Joo, ihan normaalia talvea, välillä lauhtuu ja sitten taas pakastaa, tuo vinkuja koettaa syyttää joka asiasta perus-suomalaisia, sen isi ja mami on kepuja, siksi ne on vihaisia niille jotka on rehellisiä ja kansan suosiossa, eihän tuon höpinöitä kukaan viitsi edes tarkkaan lukea, minäkin katselin ihan huvikseen mitä se on taas keksinyt.
Kuulkaahan lapsukaiset,näitä lämpimiä joulunaikojja ja lumettomiia jouluja
on aikaajoiin ollut kautta vuosituhansien,vai onko historia jäänyt lukematta,
teiltä yliviisailta. Vuonna 1924 jotkut kävivät puolukassa uudenvuoden
aattona maan ollessa lumeton ja ilma lämmin.Muistan -54-55 vuoden vaihde
ei ollut lunta .Sitten vuosi -72-73 vaihde oli lumeton ja lumi tuli maahan vasta
tammikuun loppupäivinä -73. Entä sitten 1600-1700 luvun vaihteet,joten
ilmastonvaihteluja niitä on ollut kautta aikojen.Enkuitenkaan sano etteikö
nykkyihmisten saastaiset tavat kansojen lisääntymisineen ja ahneuksineen
ynnä päättömineen keksintöineen saastuttaisi ilmastoa,kun millään ei näytä
olla väliä nyky ihmiskunnalla.Eiköhän sittenkin liene syy kuitenkin auringosta ja avaruudesta.
Tässä keskustelussa ei ole kyse joulun säistä, vaan ihan ilmastonmuutoksesta keskustellaan, säätila on sitten eri asia.
Ilmasto ja säät on kaksi eri asiaa, joita ei pidä sotkea keskenään.
Juuri näin, lämpimät ja lumettomat talvet ovat vain tavallisia säänvaihteluita, eivätkä mitään ilmastonmuutosta.
Puhuvat essolla notta kyllä nämä persuvuoden ajat on ihan sekasi, talavella ei ole lunta, kesällä on pakkanen tai käristyskupoli mutta nou hätå tämä on nykyään persunormaalia.
Normaalia säänvaihtelua, eikä mittään kasvihoonehöpötyksiä.
Persut pettää aina...
Maataloustuet pitää lopettaa, ilmasto kiittää!
Tammikuu menossa ja persutalvi jatkuu, huomenna 5. Erittäin normaalia hyvåä persutalvea kaikille.
Persujen jutut nyt on muistakin aiheista täyttä tuubaa, joten miten ne ilmastostakaan mitään tietäisivät.
Persujen jutut voi jättää omaan arvoonsa, ne on vain persujen juttuja.
Vihapuhetta perussuomalaisia kohtaan.
Eli joka kolmatta suomalaista kohtaan.
Kohta joka toista, kun ihmisille selviää totuus oikeiden rikollisten toimista pikku hiljaa.
Pahuus on vallannut suomalaisia mieliä siten että osa ihmisistä toimii suomea ja suomalaisuutta vastaan kaikin keinoin.
Onneksi historia opettaa että tälläisellekin pelille tulee loppujen lopuksi loppu. Tavalla tai toisella.
Tammikuussa lämpöä 5 , eikö persut jo keksi että ilmastomuutos on totta?
Voihan se olla muuttunu mutta onko se ihmisen aiheuttama on taas eri juttu
Eivät persut niin ole sanoneet, etteikö ilmastossa tapahtuisi muutoksia, luonnollisia, totta kai, kun elämme niinkin suuren roihun vierellä, kuin mitä aurinko on, niin muuttuhan se lämpötila ja liikkeellä kun olemme, matkat ja etäisyydet muuttuvat.
Vihreiden noitavainot: Entisajan vihreät sanoivat, että on noita jos nousee vedenpinnalle ja on poltettava roviolla. Noidiksi epäillyt upotettiin järveen, jos nousi pintaan oli noita. Jos ei noussut pintaan ei ollut noita. Paljon polttivat noitia eläviltä rovioilla.
Persu-raukan jorinat on kuin Krimmin saduista, että vihreät sitten polttivat noitia.
Voi hyvänen aika tuolllaisia sekopäitä, uskovat salaliittoteorioihin ja kaikkeen muuhun kuin tiedemiesten todistamaan asiaan ilmastonmuutoksen syistä.
Ei noita tosiaan pidä vihata, sääliä voi, vaikka sen sanotaan olevan sairautta. Mutta sääli on tosi pieni sairaus, verrattuna persuiluun.
Vihervasemmiston silakkaliike...https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006360769.html
Ja villarimarssit . Munamankeli köyhän auto.
Ilmasto muuttuu ihminen ei pysty sitä pysäyttämään. Jossain vaiheessa ihmiskunta tuhoutuu.
Valeuutinen.
Ei perussuomalaiset kiistä itse ilmaston muutosta.
Vaan suomen ja suomalaisten roolia globaaliin ongelmaan mikä on aivan eri juttu.
Se että tehtaat ja tuotanto siirretään suomesta kiinaan tai kehitysmaihin, ei ratkaise ilmaston ongelmia toisin kuin vihervasemmisto väittää.
Kiinahan ei ole edes kehitysmaa maan talouden ollessa maailman mahtavinta tasoa.
Vihervasemmisto taas pyrkii väärentämään koko asia niin ettei asiaa käsitellä oikein termein ja käsittein vaan kääntämään asia tahallaan siten että toisinajattelijoita maalitetaan, väheksytään, kiusataan, sekä vihapuheella yhtä kansanryhmää kohtaan, eli noin kolmannesta suomalaisista kohtaan.
Mikä on vihervasemmiston päasiallinen tapa yrittää maalittaa toisinajattelijoita.
Vihapuhe on alunperin lähtöisin vihervasemmiston aloittamasta hyökkäävästä ja muita vihaavasta kielenkäytöstä.
Kun katsoo vuosikymmenien ajan vihervasemmiston käyttämää, muita ryhmiä halveksuvaa kielenkäyttöä, on aivan päivänselvää että heidän politiikkansa perustuu muiden uhkailemiselle, väheksymiselle, kiusaamiselle ja pelottelulle.
Vihreät luonnon tuhoajat pyrkivät edistämään toiminnnoillaan maailman ja ilmakehän tuhoutumista tekemisillään ja tekemättä jättämisillään.
Kun pyrkivät lisäämään saastuttamista ja luonnon moninaisuuden tuhamista alueilla joilla ei ole mitään rajoituksia saastuttamiselle. Siisi pyrkien siirtämään mm. tehtaita paikkoihin joissa saastuttamista ei valvota.
Vai että vihervasemmiston syy taas kaikki ?
Miksi persu-puolue on ainoa joka haluaa poistaa laista rangaistukset t vihapuheelle, jos kerran se vihervasemmisto on sitä viljelemässä.
Aika outoa kuin vain persuja on kärjäjillä vihapuheista tuomittu, jos kerran se vihervasemmisto on siihen syyllinen.
Taitaa vain olla vaikea nähdä sitä roskaa omassa silmässä. eikö niin ?
Huom. minä en laske itseä vihervasemmistoon, ihan vaan kokoomuslainen olen.
Ihan mielenkiinnolla kysyn, että mikä on se vihervasemmiston syrjimä kansanryhmä, joita on kolmannes suomalaisista? Ei nyt aivan aukea tuo.
HAIsta kusiaivo paska, ja lopeta tuo turha jauhaminen Ps on paras puolue.
Kieltämättä paras puolue kaltaisillesi.
Mirristä Suvikultaa - 60-luvun kuvottava margariinisota
60-luvun alussa Suomessa koettiin mieltäkääntävä elintarvikeskandaali. Lasagnesta ei löytynyt hevosta, vaan margariinista kissaa.
Kotimaa23.2.2013 klo 09.38
https://yle.fi/uutiset/3-6504391
Persu talvi jatkuu, mutta kyse ei suinkaan ole persujen mukaan ilmastomuutoksesta. Plussakelit on normaaleja meän lapissa tammikuussa.
No nii Yökastelija, nyt loppu se vikinä, alko pakkaset, mitäs nyt syytät, ja mikä ihmeen "persu" se sulle aina puhuu, onko se jokin mielikuvitus olento, sitä olen tässä miettinyt, ehkä sinun pitäisi käydä pipitädin luona..
Kun on lunta ja pakkasta, niin kyllä on karmeeta ja kallista ja kun ei ole, niin valitetaan vain eri syystä.
Kuinka se yökastelija nyt tarkenee kun tämä ilmaston muutos koettelee meitä.
Jos kerran persut niin sanoo, ei voikaan ilmaston muutosta olla, mitä kummaa, se sitten homopekan porukka ilmastonmuutoksesta puhuu. Ja hyvähän se on jos vähän ilmasto muuttuu, luojahan piättää mitä milloinki tarttee tehdä, Koivistokin sanoi, että tarttes jotain tehdä.
Suomalaiset on ihme porukkaa, nyt maristaan, että on se surkiaa, kun ei oo ees pakkasta ja sit ku pakkanen paukkuu, niin on se piru, kun on aina niin kylymä.
Juu, miljoonia säästyy koko ajan, kun Suomea ei tarvi lämmittää yötä päivää. Mut mihis me nuo miljoonat käytettäis? Joku keksi, että nehän vois lahjottaa Ahrikkaan. Jo vain, lähetämmä rahat sinne, eihän me niitä tarvita.
Lämpeneehän+se+ilmasto+vähemmälläkin,+kun+venäläiset+kulotteli+metsää+ensin,+sitten+brassit+poltti+sademetsää+ja+nyt+aussit+on+poltelleet+metsää+kuukausikaupalla.
+Meidän+suomalaisten+ja+ruotsalaisten+hiilidioksidipäästöt+on+0,21%.+Suomen+henkilöautojen+hiilidioksidipäästöt+on+0,015%.
+Eli+meillä+ei+ole+osaa+eikä+arpaa+tämän+ilmastohömpän+kanssa.
+Vähän+niin+kuin+kärpäset+lopettaisivat+paskomisen+norsulaumassa,+ettei+paskan+määrä+lisääntyisi+savannilla.
Tuo onkin se persujen vakio temppu, millä haetaan tyhmiltä äänet, ei meidän ei tarvia tehdä mitään, kun ollaan niin pieni tekijä. Tuo asenne ei kestä lähempää tarkastelua, on vain pään pistämistä pensaaseen.
Totta persut sillä kalastaa tollojen ääniä, siihen se on kyllä hyvä keino.
Suomalaiset ovat joutuneet aina kärsimään kun ovat olleet ensimmäisenä toteuttamassa näitä päästövähennyksiä, ja muut ovat käärineet kermat päältä ja tehneet vain välttämättömän alle puolet halvemmalla.
Eikö kerrankin kannattaisi odottaa ja katsoa ensin mitä muut tekevät ennen kuin alkaa hötkyilemään? siinä nimittäin säästää pitkän pennin, ja ne säästetyt eurot voi sitten käyttää oikeasti hyödylliseen tai tehokkaaseen ilmastontorjuntaan.
Voi yhden kerran, sitä kun odotetaan niin mitään ei tapahdu.
Aikuisen oikeasti, asia on aika yksinkertainen, ilmastolla ei ole rajoja, vaan kaikki joutuvat asian eteen tekemään mitä pystytään, ja kehittyneet teollisuusmaat ovat siinä tien näyttäjinä. Niissä se tekniikka kehitetään ja me osanamme olemme esimerkkinä. Silloin voi jo vaatia muitakin asian eteen tekemään, kun on itse tiennäyttäjä. Se joka saa tekniikkaa kehitettyä, pystyy sillä myös tienaamaan, myymällä sitä eteenpäin.
Persujen tavalla kyllä kuollaan, kun kukaan ei mitään tee edes itsensä eteen.
Persuillehan on tärkeintä se, että ei ainakaan itse tehdä mitään.
Vihervassarit voisivat alkaa ilmastosaarnajiksi ja mennä viemään sanomaansa esim. Kiinaan Intiaan tai lähemmäksi Puolaan.
Persu on oikeassa, suomalaisten on turha kuristaa itseä hengiltä kaiken maailman veroilla.
Tottakai suomalaisen hiilijalanjälki on suurempi kuin päiväntasaajalla asuvilla. Heidän kehitys ei mene eteenpäin, pikemmenkin taaksepäin. Lämmittää ei tarvi ja valoa riittää, eikä jalankulkemisesta tule päästöjä. Aasiassa elintaso on korkeampi ja saastuttavia 2-tahti mopoja on kymmeniä miljoonia. Yhdeesä kaupungissa on enemmän autoja kuin koko Suomessa ja näitä kaupunkeja on kymmeniä.
Maailmaloppua on ennustettu useita kertoja, onko tullu?
Samoin ilmasto vouhotusta on ollut aiemminkin.
Ilmasto on aina lämmennyt ja viilentynyt, ihmisellä ei ole osaa eikä arpaa tähän.
Ihminen ei pysty ilmastoa hallitseen.
Ympäristöä ihminen pystyy suojeleen, mutta se ei vissiin kiinnosta.
Sitten tulee pari lumista ja pakkastalvea ja viherpiiperöt sanovat ihan normaalia kausivaihtelua.Heko hekoo
Kaikki sanoo, ettei ilmastomuutosta ole. Kun katsoo lähi-itäläisten renkaiden polttoa, autojen polttoa yms niin varmasti on nokea maailmassa normaalia enemmän.
Lopettaisivat sen luonnon tuhoamisen ja meillä voi lopettaa sen nimissä verotuksen. Ei vaan anneta enää sosiaaliturvarahaa niille niin se kompentoituu ja lisäksi vanhuksille tulee lisää rahaa paljon.