tyytymättömiä ulkonäköönsä. Ainostaan heteromiehet ovat tyytyväisiä siihen, miltä näyttävät.
https://yle.fi/uutiset/3-11141049
Seksuaalista huomiota miehiltä hakevat ovat
14
82
Vastaukset
- Anonyymi
Heteromiehet ovat vähiten pinnallisia. Ja eipä meidän ulkonäköön juuri kukaan huomiota edes kiinnitä ellei ole ihan poikkeuksellisen hyvännäköinen joten samapa se melkein on miltä näyttää.
- Anonyymi
Onko näin? Sama se miltä näyttää?
Kun lukee tätäkin palstaa niin itsensä rumaksi julistaneita pilvin pimein. Valitetaan että ruma ei saa naista. Ja oletan että ihan heteromiehiä nämä. Koska naista haikailevat?
Vai tarkoitatko tuolla sitä, että sama se miltä näyttää jos ei ole poikkuksellisen komea, koska naiset ei kumminkaan kiinnostu? Eikös sekin ole pinnallisuutta, ulkonäkö edellä menoa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko näin? Sama se miltä näyttää?
Kun lukee tätäkin palstaa niin itsensä rumaksi julistaneita pilvin pimein. Valitetaan että ruma ei saa naista. Ja oletan että ihan heteromiehiä nämä. Koska naista haikailevat?
Vai tarkoitatko tuolla sitä, että sama se miltä näyttää jos ei ole poikkuksellisen komea, koska naiset ei kumminkaan kiinnostu? Eikös sekin ole pinnallisuutta, ulkonäkö edellä menoa?Eipä sitä naisseuraa tunnu saavan oli sitten ruma tai tavallinen. Tai jos saakin niin se on kauhean yrittämisen tulosta. Jos ei pysty nousemaan huippukomeaksi niin aika turha edes yrittää. Parempi siis vaan tyytyä eli olla tyytyväinen.
Anonyymi kirjoitti:
Onko näin? Sama se miltä näyttää?
Kun lukee tätäkin palstaa niin itsensä rumaksi julistaneita pilvin pimein. Valitetaan että ruma ei saa naista. Ja oletan että ihan heteromiehiä nämä. Koska naista haikailevat?
Vai tarkoitatko tuolla sitä, että sama se miltä näyttää jos ei ole poikkuksellisen komea, koska naiset ei kumminkaan kiinnostu? Eikös sekin ole pinnallisuutta, ulkonäkö edellä menoa?Rumuus ei ole todellisuudessa pääperuste heikolle menestykselle valinnassa, mutta sen selittäminen syyksi on helpompaa kuin todellisten syiden.
Yhym, tarkoittaakos se sitä että mies joka huolehtii ulkonäöstään ja koristautuu on gay/bi ?
Sanoisin niin päin, että jos jossain tutustut mieheen, joka on hyvin tarkka ulkonäöstään, on huomattavasti suurempi todennäköisyys, että hän tuntee vetoa samaan sukupuoleen kuin tavallinen Peruspertti.
Se, että naiset tunnetusti ovat nirsoja miesten ulkonäön suhteen ja miehet taas yliarvioivat ulkonäkönsä on huonoja seurauksia sukupuolten kohtaamiselle.Isotumma kirjoitti:
Sanoisin niin päin, että jos jossain tutustut mieheen, joka on hyvin tarkka ulkonäöstään, on huomattavasti suurempi todennäköisyys, että hän tuntee vetoa samaan sukupuoleen kuin tavallinen Peruspertti.
Se, että naiset tunnetusti ovat nirsoja miesten ulkonäön suhteen ja miehet taas yliarvioivat ulkonäkönsä on huonoja seurauksia sukupuolten kohtaamiselle.Voiko yhtäläisyysviivoja vetää vain ulkonäkökeskeisyyden takia? Vaan homo ja bi miehiä on resupekoissakin, joille ulkonäkö ei ole mitenkään tärkeä.
Naiset nyt on mitä naiset on niissäkin on eroja.Helmiina kirjoitti:
Voiko yhtäläisyysviivoja vetää vain ulkonäkökeskeisyyden takia? Vaan homo ja bi miehiä on resupekoissakin, joille ulkonäkö ei ole mitenkään tärkeä.
Naiset nyt on mitä naiset on niissäkin on eroja.Yhtäläisyysmerkkejä ei voi laittaa, koska poikkeuksiakin löytyy paljon ja siksi sanoinkin, että huomattavasti suurempi todennäköisyys ja sitä tämäkin juttu vahvistaa.
Tietysti tämän jutun perusteella voisi myös sanoa, että ulkonäköönsä keskimääräistä enemmän kiinnittävä ja itseään ehostava henkilö on suuremmalla todennäköisyydellä nainen kuin mies ja uskon senkin pitävän paikkansa, vaikka poikkeuksia löytyyIsotumma kirjoitti:
Yhtäläisyysmerkkejä ei voi laittaa, koska poikkeuksiakin löytyy paljon ja siksi sanoinkin, että huomattavasti suurempi todennäköisyys ja sitä tämäkin juttu vahvistaa.
Tietysti tämän jutun perusteella voisi myös sanoa, että ulkonäköönsä keskimääräistä enemmän kiinnittävä ja itseään ehostava henkilö on suuremmalla todennäköisyydellä nainen kuin mies ja uskon senkin pitävän paikkansa, vaikka poikkeuksia löytyyEli joidenkin kohdalle voisi laittaa yhtäläisyysmerkit ja joidenkin kohdalle ei näin ollen. Kuitenkin naiset eivät ennen meikanneet, ne oli miehet jotka meikkasivat ja pukeutuivat röyhelöihin, koreisiin vaatteisiin ja korkokenkiin. Osat vaihtuivat jossain vaiheessa.
Homouskin taisi silloin olla ihan tavallista, kunnes siitä tehtiin syntiä.Miesten meikkaamisesta.
https://www.kicks.fi/inspiraatio/miehet/trendspotting-miesten-meikkaaminen
Meikin ajatellaan olevan naisten juttu, mutta historia on täynnä esimerkkejä miehistä, jotka käyttivät (ja halusivat käyttää) meikkiä. Aleksanteri Suuri ja Ranskan kuningas Ludvig XIII kohensivat ulkonäköään päivittäin silloisten kauneusihanteiden mukaan. Myös nykyaikana miehet käyttävät meikkiä, esimerkiksi eyelineria – tai guylineria – jota on usein nähty rocklegenda Keith Richardsin ja Johnny Deppin silmissä. Brad Pitt, Zac Efron ja David Beckham käyttävät mielellään kynsilakkaa niin punaisella matolla kuin arjessakin, kun taas Cristiano Ronaldo maalaa varpaankyntensä mustiksi lomaillessaan uima-altaalla Miamissa.
- Anonyymi
Miesten naisettomuus johtuu aika pitkälti miehen ulkonäöstä. Naiset on todella nirsoja eikä läski mies kiinnosta naisia. Myös kamalat vaatteet takaa sen ettei mies saa naista.
Olen antanut itseni ymmärtää, että ne naiset, jotka hakevat miehiltä vain seksuaalista huomiota, haluavat testata omaa markkina-arvoaan. Omaa ulkoista habitustaaan voi muuttaa ja muokata jonkin verran. Tiettyyn pisteeseen saakka se onnistuu vaivattomasti, jotta huomion määrää ja laatua saa kasvatettua.
Joillekin naisille (myös miehille) tällainen huomionhaku on saanut sairaalloisia ilmentymiä. Kosmeettinen kirurgia menee jo äärirajoille, eikä tällaiset henkilöt itse ymmärrä kuinka vaarallista se voi olla omalle terveydelle (fyysiselle - ja mielenterveydelle).
Hyväksyn toki korjaavat leikkaukset, mutta oman turhamaisuuden vuoksi överiksi menneet muokkaukset ovat jotain todella karmeaa katsottavaa. Tyytymättömyys omaan ulkomuotoon vain kasvaa. Onko tuollainen muokkaus, muutos ja riskien ottaminen kaiken sen, lyhyen huomion, arvoista?- Anonyymi
Melkoisen luonnollista kaivata positiivista huomiota siltä ihmisryhmältä joka itseä seksuaalisessa mielessä kiinnostaa. Harva kohteliaasti esitetyistä kehuista vetää hernettä nenäonteloon.
Tuohan nyt on aika selvää että noin. Mutta tuo tuolla oli mienkiintoista:
"Kinkyseksuaalisuutta ei ole aina osattu ottaa oikealla tavalla huomioon edes hoito- ja terapia-alalla. Hoitoon hakeutuneiden ihmisten ongelmia on voitu selittää juuri BDSM:llä, jota on usein lähtökohtaisesti pidetty ongelmallisena tapana toteuttaa seksuaalisuutta tai identiteettiä. Tarve asialliselle ja tutkitulle tiedolle on ollut huutava."
"Oppaan tärkein sanoma on normalisointi ja hyväksyminen. Kinkystä kiinnostuminen ei ole harvinaista, se ei johdu traumasta tai hyväksikäytöstä eikä se ole merkki mielenterveyden ongelmista. Päinvastoin tutkimuksissa on saatu viitteitä siitä, että BDSM saattaa voimaannuttaa sen harrastajia ja parantaa koettua psykologista hyvinvointia."
Kun täällä joskus asiasta N39:n kanssa keskusteltiin niin piti sen sukellusvenemurhaajan kinkyilyjä ihan normaalina juttuna. näyttää että maailman n39:t on tuossa asiassa päässeet niskan päälle, kinkyilyt ja murhailut jatkukoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194949Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä563950Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve703543Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942868On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732668Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982634Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1412418Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta572309Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582094