Tilanne on se, etten ole enne kokenut työpaikkakiusaamista. Toki koulussa ja paljonkin. Mutta nyt alkaa jo sen verran olla täynnä tätä ettei edes haluaisi palata.
Kaikki alkoi kaksi vuotta sitten kun sain kyseisestä firmasta harjoittelupaikan. Vihasin jo silloin koko paikkaa, koska aina kun tulin töihin olo oli aivan kamala henkisesti, mua pidettiin epäihmisenä, koska en ole yhtä korkekoulutettu kun muut 30hklöä jotka kaikki ovat mun pomoja ja samaan aikaan. Okei annoin sen olla, ja kasvoin siitä yli, nyt hymyilen nätisti ja ylläpidän heidän kaikkien egoa taivaissa ja vaan kehun heitä. (Omatuntoni on 0.)
Sitten tämä henkilö, ollaan koulutukselta samassa veneessä ja hänelläkkin on nämä 30 pomoa. Mutta hän on vanhempi. Istutaan jo 2 vuotta lähellä toisiamme. Hän todella usein korottaa ääntä syystä tai ilman, aina kun minulla on menoa (ja se on OK koska meillä on täysin liukuvat työajat, voit tulla vaikka yöllä jos huvittaa) niin kamala ilkeys iskee. Jos olen kipeenä, voi että siitä se alkaa, laitetaan viestiä siitä että tämä ja tämä on kyselly sua ja koska teen työni aina niin työskentelen etänäkin. Hän tarjoaa mun apua pomoille vaikka tietää hyvin että teen 4 projektii samanaikasesti (mihin itse hän ei suostuisi ikinä) ja aamulla ku tulen ihan stressaantuneena kertoo että sinäpäs teet myös tätä. Kiitos aivan sikana. Käyny nyt vuoden verran sydänkuvauksissa ja muissa kun ongelmana on että työpäivänä vaikka istun suurimman osan ajasta pulssi hyppelee 110-160 (normi paino, normi kaikki) mutta se lamauttaa ku kohoaa ja mä en pysty edes näkemään mitään ku sydän hakkaa silmissä, sitten tämä henkilö näkee sen, joudun menemään ulos seisomaan kun en saa henkeä, kun hän haluaa työpöydän ikkunalla, mutta ei ikinä anna sitä avata edes kun sisätiloissa kesäsin on 34, koska tuntee vetoa, mulle astmaatikolle se on kuolema olo, pölyssä (pölyallergia), ilma ei kierrä. Sovin yhden ”pää”pomoista että teen etänä aina kun tuntuu siltä. NOH tämä henkilö saa mut tuntemaan kamalaa syyllisyyttä siitä, en ymmärrä miten hän onnistuu.
Okei, menipä pitkäksi. Piti vaa avautua. En vaihda työpaikkaa ennen kun saan opiskelupaikan. Tarvitsen palkkaa. Olen kuitenkin alle 30 mutta terveyteni on jo siellä 50 vaikka yritän kaikkeni, liikuntaa, todella tarkka terveellinen ruokavalio. Voiko oikeesti joku stressi jonkun ihmisen takia tehdä tän kaiken?? Kokemuksia??
Onko tämä nyt tätä kiusaamista?
2
135
Vastaukset
- Anonyymi
Voi stressi tehdä kaikenlaista... Keskity vain omaan suoritukseen. Älä siitä toisesta välitä mitään. Vaikea sanoa rajaa, missä kiusaaminen menee, mutta tuon perusteella ei mielestäni ole kiusaamista.
- Anonyymi
Luin uudestaan. Se hiillostaa sua. Sano sille, että ei lupaa sinun puolesta asioita pomolle. Kerro, että sairaana ollessa ei kannata laittaa ylimääräisiä juttuja. Tee selväksi, että sulle ei koroteta ääntä ja sulla on oikeus liukumiin. Toi on tyypillistä vallankäyttöä yleensä vanhemmilta naisilta töissä, kun kokevat jonkun uhkana tai haluavat pompottaa. Älä anna siihen mahdollisuutta. Kiusaamisesta on vaikea edelleen sanoa, mut ei toi nyt hyvää työkäytöstä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun483299Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5121993Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171940Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821877- 181542
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431488- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1271263UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121192