Ruotsissa 25 % työttömyys

Ruotsissa Suomen SAK:ta vastaava LO (Landsorganisaton) on alkanut pikkuhiljaa myöntämään, että todellinen työttömyysprosentti Ruotsissa on n. 25 % eikä 5,5 niin kuin hallitus kansalle yrittää uskotella. Syy siihen on että 13 LO:n alajaostoa on vaatinut Ams:in (Arbetsmarknadsstyrlelsen; Työmarkkinalautakunta) toiminnanjohtajan erottamista mm tilastojen manipuoloinnista. Ilmoittavat Ams:ista ainoastaan "avoimesti työttömät" työttömistä puhuttaessa. Työttömiä, jotka ovat työmarkkinapoliittisissa ohjelmissa (hienompi sana höpö-höpö-kursseista), sairaslomilla ja pakotettu ennenaikaiseläkkeelle (esim. paljon nuoria), ei lasketa työttömyystilastoon mukaan; niin kuin ei esim. työtä hakevia opiskelijoita, osapäivätyöläisä ym.

Mitä isot edellä sitä pienet perässä. Kuinkakohan suuri todellinen työttömyysprosentti Suomessa on?
5538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mainita, että työmarkkinatuella (anställningsstöd) työharjoittelussa olevia ei esm. lasketa tilastoissa työttömiksi Ruotsissa.

Tässä joku aika sitten eräs työnvälitystoimisto Ruotsissa (en muista missä) hankki 40:lle IT-teknikolle viikoksi työtä paikalliseta IT-firmasta. Viikko, jonka teknikot olivat töissä, sattui olemaan juuri tilastojenteko viikko! Teknikkoja ei tietenkään laskettu työvoimatoimiston asiakkaiksi eikä tilastollisesti työttömiksi, vaikka olivatkin viikon kuluttua takaisin työnvälityksessä.

Ruotsissa siis työttömyys pidetään "alhaalla" tilastoja manipuloimalla. Mitä sanotte tuosta?

Äänestä

Viimeksi kun laskin tämän prosentin, se oli 32.7. Se oli viime kesänä. Nyt se on todennäköisesti 33.1 - 33.2 %. Laskin mukaan myös ne, jotka on työllistetty työttömyyden vuoksi tuottamattomiin töihin sekä sen työn, joka täytyy tehdä tämän vuoksi.

Asian voi jokainen tarkistaa helposti näin. Meillä on 3 150 860 työkykyistä ja ikäistä kansalaista. Heistä työssä on 2 410 350 kansalaista. Turhaa työtä tehdään 302 400 henkilötyövuotta eli se työ menee hukkaan näiden työntekijöiden tekemästä työstä.

Ilman minkäälaista työtä meillä on 3 150 860 - 2 410 350 = 740 510 kansalaista. He ovat siis työttömänä, koulutuksessa, opiskelemassa työttömyyden vuoksi, työttömyydestä aiheutuvalla eläkkeellä, sosiaalirajoitteisia, työttömyyden takia sairastuneita, lastenhoidossa työttömyyden vuoksi tai jollakin muulla nimikkeellä, eivätkä synnytä lisäarvoa. Lisäksi meillä on työkykyisiä ja työikäisiä jonkin verran lisää, mutta he ovat sitten asiallisesti poissa työelämästä, kuten hoitovapaan vuoksi tai elävät koroillaan.

Tähän kun lisätään tuo turhasta työllistämisestä aiheutuva turha työ, saadaan 302 400 + 740 510 = 1 042 910 kansalaista työvoiman ulkopuolella työkykyisistä ja työikäisistä. Tämä on 1.043 x 100/3.16 33. 01 %. Toisin sanoen, jos työttömyys poistettaisiin eli muutettaisiin vaikka työttömyysturvalaki niin, että kaikilla olisi automaattisesti soviteltu päiväraha, niin meillä olisi viiden vuoden kuluttua miljoonan verran enemmän työssä olevia.

Kun nyt kaksi miljoonaa elättää koko kansan, niin silloin, vaikka eläkeläisten määrä olisi lisääntynyt, elättäjiä olisi vieläkin yli kolme miljoonaa. Tämähän tarkoittaisi että verojen määrä yhdelle olisi paljon pienempi ja ostovoima olisi monikertainen nykyiseen tilanteeseen verrattuna.

Muistakaa että hallitus ylläpitää tätä nykyistä työttömyyttä.

Äänestä
  • Suomessa on sama käytäntö. Vaimo joutui työharjoitteluun, joten hän ei samaan aikaan voinut olla työttömänä kortistossa. Työharjoittelukin oli aivan turha, koska hän oli sitä hommaa tehnyt jo kauan. Samoin käy kun pitkäaikaistyötön laitetaan väkisin jollekin turhalle, jonninjoutavalle kurssille, kurssin jälkeen hän ei enää olekaan pitkäaikaistyötön, joten hänet on väliaikaisesti poistettu työttömyyskortistosta. Siksihän nämä kurssit ja työharjoittelut onkin keksitty, niiden tarkoitus on vain siistiä tilastoja.

    Äänestä

  • "Muistakaa että hallitus ylläpitää tätä nykyistä työttömyyttä."

    - perustelut?
    - todisteet?

    Äänestä

  • Blaablaa kirjoitti:

    "Muistakaa että hallitus ylläpitää tätä nykyistä työttömyyttä."

    - perustelut?
    - todisteet?

    Työttömyys poistuisi jos itsensä työllistäminen olisi sallittua meillä. Tämä voidaan tehdä esimerkiksi muuttamalla työttömyysturvalakia niin, että kaikilla olisi automaattisesti soviteltu päiväraha.

    Koska hallitus ei ole tehdessään niin sanottuja "työttömyyden vähentämispäätöksiä" tehnyt mitään, mikä olisi poistanut esteet itsensä työllistämisestä, voidaan sanoa että hallitus ylläpitää työttömyyttä.

    Voidaan olla täysin varmoja, että hallitus tietää että työpaikkoja syntyisi muutamassa vuodessa miljoonaa lisää, jos se muuttaisi työttömyysturvalakia. Ja koska se ei halua muuttaa sitä, sen täytyy siis ylläpitää työttömyyttä.

    Asiasta on sille niin paljon kerrottu, että jos se haluaisi vähentää työttömyyttä, se olisi ainakin tutkinut asian ja kertonut tuloksista julkisesti. Koska hallitus ei ole halunnut ottaa kantaa asiaan, sen täytyy ylläpitää työttömyyttä.

    Asia on sinänsä mielenkiintoinen. Suurin osa kansalaisista on myös sitä mieltä että lisää työpaikkoja ei saa syntyä. Kysyin asiaa useamman puolueen palstoilta ja kaikilta sain vastaukseksi että mitään, mikä synnyttäisi lisää työpaikkoja ei saa tehdä.

    Oikeisto ei halua työpaikkoja lisää sen vuoksi, että se pelkää palkkojen nousevan jos tulee pulaa työntekijöistä. Vasemmisto ja vihreät taas pelkäsivät työpaikkojen syntymisen pakottavan heidät tekemään töitä. Tuntui olevan erittäin tärkeää että kaikki saavat tukea työtä tekemättä.

    Demarit taas eivät osanneet kertoa syytä mikseivät he halua työpaikkoja lisää, mutta olivat periaatteessa sitä vastaan. Ehkä syynä on vallanhalu, työttömyyden pelolla on helppo pitää äänestäjät. Sitä ei kuitenkaan uskallettu julklsesti kertoa. Sen sijaan kerrottiin julkisesti ettei lisää työpaikkoja haluta, nykyinen tilanne on hyvä ja mielellään jonkin verran lisääkin työttömiä voisi olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkän aikaa työtön kirjoitti:

Ruotsissa Suomen SAK:ta vastaava LO (Landsorganisaton) on alkanut pikkuhiljaa myöntämään, että todellinen työttömyysprosentti Ruotsissa on n. 25 % eikä 5,5 niin kuin hallitus kansalle yrittää uskotella. Syy siihen on että 13 LO:n alajaostoa on vaatinut Ams:in (Arbetsmarknadsstyrlelsen; Työmarkkinalautakunta) toiminnanjohtajan erottamista mm tilastojen manipuoloinnista. Ilmoittavat Ams:ista ainoastaan "avoimesti työttömät" työttömistä puhuttaessa. Työttömiä, jotka ovat työmarkkinapoliittisissa ohjelmissa (hienompi sana höpö-höpö-kursseista), sairaslomilla ja pakotettu ennenaikaiseläkkeelle (esim. paljon nuoria), ei lasketa työttömyystilastoon mukaan; niin kuin ei esim. työtä hakevia opiskelijoita, osapäivätyöläisä ym.

Mitä isot edellä sitä pienet perässä. Kuinkakohan suuri todellinen työttömyysprosentti Suomessa on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu