25.5.2020 Seinämaraton (Seinäjoki)
26.6.2020 Helsinki Central Park Run
1.8.2020 Helsinki Twilight Run 10 km
22.8.2020 Paavo Nurmi Marathon 1/2 maraton
19.9.2020 Finlandia Maratthon 1/2 maraton
Lisäksi todennäköisesti muutama muu kisa, jota blogin suttuisesta kuvasta oli vaikea lukea.
26.6.2020 Helsinki Central Park Run
1.8.2020 Helsinki Twilight Run 10 km
22.8.2020 Paavo Nurmi Marathon 1/2 maraton
19.9.2020 Finlandia Maratthon 1/2 maraton
Lisäksi todennäköisesti muutama muu kisa, jota blogin suttuisesta kuvasta oli vaikea lukea.
Vastaukset 179
Vanhimmat
Ei toteudu noista mikään. Nyt alkaa olla merkkejä jo väsymyksestä, treenejä lyhennetään jo kesken ja valitetaan väsymystä kevyellä viikolla. Kohta tulee pipi.
Seurataan mielenkiinnolla. Hän sentään kilpailee, toisin kuin eräät massiivisilla harjoitusmäärillään brassailevat
Eilen pitkästä aikaa Baltsulta kunnon harjoitus, jonka aikana ei pysähdytty ottamaan kuvia/ostamaan kokista/tsekkaamaan Intersportin valikoimaa (vinkki Baltsulle: tämän voi tehdä myös netin kautta, Intersportin nettisivuilla). Mitä mahtaa olla seuraavaksi luvassa? Veikkaan seuraavalle muutamalle päivälle noin 10 km palauttavia 5:30-6:00/km vauhdilla.
Taas perinteistä baltsu treeniä. Se on pari viikkoa ja kaveri kompastuu taas käpyyn. Jos meinaa oikeasti startata kevään aikana niin pakko mennä kattomaan. Harvinaista herkkua että pääsee viivalle.
Juuri näin! Enää kiinnostaa minkä tekosyyn Baltsu keksii tällä kertaa? Kaatumis -ja sairatumiskortit on jo käytetty useaan kertaan. Kuinka monta kertaa on tilastollisesti mahdollista kompastua samaan kiveen kerta toisensa jälkeen.
Baltsu aikoo järjestää aikaveikkauksen kisoistaan, johon vastaus on tietenkin 00:00/DNS.
Osallistumattomuussyyn veikkaus olisi sopivampaa.
Taitaa Seinämaraton peruuntua Baltsulta. Baltsu kertoo tänään blogissaan: "Olin ajatellut yhtä kisaa toukokuulle, mutta viime viikolla tapahtui asia, jonka vuoksi yksi toinen kisa alkoi kiinnostaa". Veikkaisin, että tuo "yksi toinen" kisa sijoittuu kesäkuulle, ja puolestaan sekin peruuntuu, sillä kolmas kisa, joka järjestetään heinäkuussa, kiinnostaa vielä enemmän. Taitaa tulla kisaton 2020 siis, tuttua Baltsua jälleen kerran.
Ulkona paistaa aurinko ja lämpötila hipoo täydellistä juoksua ajatellen. Mitä tekee Baltsu? Juoksee hiestä märkänä kämäisellä kuntosalin juoksumatolla. Mistäköhän johtuu? Itse veikkaan, että Baltsun juoksutekniikka (kantapäillä köpöttely) soveltuu paremmin juoksumatolle. Baltsu täräyttää jalkansa niin pitkälle painopisteen eteen, että matto pysähtyy tai jopa liikkuu hieman eteenpäin jokaisella askeleella. Kun Baltsu ponnistaa ilmalentoa varten, maton moottori kompensoi kiihdyttämällä maton vauhtia. Siispä kun Baltsulla on kontakti mattoon, liikkuu matto noin 6 min/km keskivauhdilla taaksepäin. Puolestaan kun Baltsun molemmat jalat ovat ilmassa, matto liikkuu noin 4 min/km keskivauhdilla taaksepäin. Maton mittari näyttää siis 5 min/km vauhtia, vaikka todellisuudessa Baltsun juoksuvauhti on 6 min/km. Baltsu alitajuisesti tiedostaa tämän, mutta koska hänen egonsa ei kestä palautetta hitaasta vauhdista, juoksee hän matolla sen sijaan, että juoksisi ulkona.
On ilmoittanut tavoitteeksi juosta kevään HCM. Aikatavoitetta ei ole, kuin ansaita parempi lähtöryhmä syksyllä ulkomailla joustavaan maratoniin. Eli tässä alustetaan 2.48 juoksun sijaan maaperää sellaiselle epäonnistuneelle 3.17 hölkälle. Syksyllä sitten kunnon tulos, mutta taitaa silloinkin jäädä kolme tuntia aloittamatta.
Jos ammattilaisella 150km viikkoharjoittelulla juoksee 3.17, on tuoton suhde panokseen ennätysheikko.
Baltsu mollea paremmassa kunnossa. Kuis tuu mailee pappakuntoilija
aki samaan kisaan baltsun kanssa.
Foorumin ukot kaikki samaan skapaan samaa tavoo. Nähään kuka ukko kovin.
Hokit?
Olen pettynyt, ettei baltsu mattospesialistina ennakoinut koronaa ostamalla maton kotiinsa, ja juokse kevätmaraa siinä. Nyt tulee väkisinkin vaikutelma maratoonarista, joka ei edes halua juosta maratoonia, ja sai taas kerran loistavan syyn olla juoksematta.
Nythän baltsu olisi voinut juosta ulkona korona vuoksi, mutta jotain oli keksittävä. Baltsulla ei ole kovin hyvä mielikuvitus, kun syyksi tuli jälleen kompastuminen kiveen.
Veikkauksia kuinka monta kuukautta baltsu on sivussa?
Näyttää+tehneen+tänään+jo+juoksuharjoituksen.+Eli+siis+mies+on+luultavasti+100%+kunnossa,+mutta+käyttää+vammaa+tekosyynä+sille,+miksi+ulkona+juoksee+noin+20%+hitaammin+kuin+matolla.+Talvellahan+tekosyy+oli+se,+että+ulkona+on+liian+kylmä+juosta+kovaa.
Baltsu on sen verran näkyvä persoona että omatoimimara kyllä noteerattaisiin mediassa... tai no ainakin foorumilla. Mitään syytä ei siis ole olla juoksematta.
Yksi syy tulee kyllä heti mieleen. Nimittäin se että maratonjuoksu ei suju yhtä hyvin kuin kirjoitellen selittäminen.
Hyvä pointti! Jollainhan se on selitettävä, kun vauhdit tippuu ulkona niin paljon verrattuna mattojuoksuun. Aina ei voi pitää kolanjuontitaukoakaan ajan parantamiseksi. Ulkona muka huonot ja haastavat olosuhteet - parempia kevätkelejä saa hakea!
Toinen mahdollisuus on sama kun polvivamman kanssa: Aloittaa harjoittelun liian aikaisin, eikä "vamma" ehdi parantua, vaan pahentaa tilannetta.
Juuri siksi kannattaisikin juosta maraton matolla, niin saisi kelvollisen, joskin epävirallisen ajan.
Nyt Baltsu kertoo, että matolla ei voi juosta parvekkeella, koska ulkona on liian kylmä. Siis mitä ihmettä? Olemme juuri kokeneet kaikkien aikojen lämpimimmän talven ja kevään alun täällä Etelä-Suomessa. Eikö Kari Sinkkonen aikoinaan sanonut, että -30 on hyvä pakkasraja juoksuun?
Baltsu väittää Stravassa juosseensa tänään kylmässä ja lumisateessa. Ilmatieteenlaitoksen mukaan pääkaupunkiseudulla oli harjoituksen aikana 6-7 astetta lämpöä eikä yhtään sadetta. Kylmyys voi olla subjektiivista, mutta sade ei.
Baltsu on myös ilmoittanut aikomuksistaan valmentaa yritysjohtajia tulevaisuudessa. Mutta millä meriiteillä? Baltsun blogikirjoitukset käsittelevät jatkuvasti motivaation puutetta kaikilla elämän osa-alueilla. Kun olosuhteet poikkeavat hiukankin optimaalisesta, Baltsu menettää kaiken motivaationsa tehdä mitään.
Tuo yritysvalmennus on mennyt ohi minulta. Missä postauksessa tuo on mainittu? Baltsuhan kertoo tekevänsä jotain "tutkimusta", mitä se sitten lieneekin? Opinnäyte jäänyt tekemättä?
Kertoi eräässä Strava-päivityksessään.
Tutkii juoksukenkäskeneä internetissä ja keskustan kaupoissa sekä harjoittelee maratonille, ja sitten kirjoittaa näistä akateemista blogia iloksemme.
Baltsu on perustanut veljensä kanssa yrityksen RGBG Suomi Oy, joka on rekisteröity vuonna 2012. Yrityksen toimiala on kansainvälisen liiketoiminnan konsultointi ja muu siihen liittyvä toiminta. Toiminnasta ei löydy julkisesti muuta tietoa kuin verohallinnon protesti 31.7.2019 (1836 €).
Ohhohoh, tuon kun googlasin, niin jäljet johtivat Hanko Yacht Centeriin. Aika hurjaa menoa.
Raukka ei itse tajua matto juoksun ja rata juoksun eroa. Hirveä selittely ku vauhdit tippuu 15sek kilometrille kun joutuu välillä puristamaan pieneen tuuleen.
Äijä satuttu polvensa taas, ihme kompura
Näin saadaan ostettua lepoaikaa ja selitettyä parhain päin heikot tulokset suorituksissa.
DNS 2020, huono keli, kylmää ja tuulta
Hyvin Baltsu on linjannut "jos joku ei kirjoita sinusta paskaa, olet tylsä tyyppi"
Hienosti on mennyt monen ihon alle :) :)
Pitkiksen keskivauhti 6.40/km. Kannattaako noin hitaalle lenkille edes lähteä. Hitaat hölkkääjät pilaavat lajin.
On kyllä epäilyttävää, että matolla lenkit meni säännöllisesti alle 4 min/km, mutta nyt Baltsulla jopa 6 min/km tuottaa suuria ongelmia. Tulee vain mieleen, että Baltsu on kierrättänyt samoja vanhoja kuvia juoksumattojen näytöistä Strava-päivityksissään. Kuvathan on vielä otettu strategisesti niin, että ympäristöä ei näy, joten kuvan oton päivämäärää ei voi mitenkään päätellä. Joko tämä tai se, että Baltsun käyttämät matot näyttävät syystä tai toisesta liian suurta lukemaa.
Paljon mahdollista. Saako niitä kuvia tallennettua omalle koneelle ja sitten katsottua ominaisuudet-osiosta kuvan luonti- ja muokkauspäivä?
Taitaa kolmen tunnin alitus jäädä haaveeksi tällä menolla, mutta ehkä puolikkaalla saattaisi vielä mennä.
Baltsuhan on pian jo viisissä kymmenissä, joten alle 4 min/km vauhti on pian utopiaa, paitsi tietenkin matolla.
Säät lämpenee. Nythän baltsulla ei ole mitään syytä, miksi ei voi juosta lujaa.
Voi ei, fokus kadonnut ja ei kiinnosta maraton harjoittelu. Siis kilpailut jää tältäkin vuodelta väliin.
Onko yllättyneitä?
Ehtikö Baltsu ennen Molaria ilmoittamaan, ettei tänä kesänä kilpaile?
Kilpajuoksu pohjalle?
Baltsu pitäisi laittaa rakennustyömaalle töihin, 10 tuntia päivässä säässä kuin säässä. Ehkä sen jälkeen loppuisi jatkuva valittaminen (liian kylmä, liian tuulista, ei kisoja jne).
Nythän tämän taakse ei voi mennä kun ilmat ovat lämmenneet.
Joko baltsu muuten vetää niitä mainostamiaan motivointikursseja yrityksille? Kurssin nimenä: Kuinka lähdet lenkille vaikka on kylmä, tuulee, sataa ja vaaralliset kivet vaanivat juoksijaa.
Harmi kun taas olisi ollut mahdollisuus juosta alle kolmen tunnin mutta niin vaan taas sekin tsäänssi haihtui. No, odotellaan ens syksyyn vielä.
Todella harminlista, aidosti toivoin että jantteri pääsisi vaikeudet selätettyään juoksemaan maratonin.
Baltsulla jalkavaiva ilmestyi kun ilmat lämpeni. Vaiva poistuu kun pääsee taas matolle.
Vaiva poistuu, kun pääsee ottamaan kuvia vierustoverin juoksumaton näytöstä. Jos ja kun koronarajoitukset lyödään uudestaan päälle, niin blokiin kirjatut "juoksumäärät" tippuvat taas neljäsosaan. Viime viikollahan Baltsu juoksi 25 km, kun vielä talvella meni reilusti yli 100 km. Ainoastaan ulkona juostut kilometrit ovat pysyneet likimain vakioina, mikä itsessään on hyvin epäilyttävää.
Eikö Polarilla voi tallentaa mattojuoksuja? Itsesyötetyn mattodatan uskottavuuden kanssa on vähän niin ja näin. Ei se Polarin ranneheilurikaan täydellinen ole, mutta tyhjää parempi.
Eli tämä on se syy miksi Baltsu käyttää vanhaa Polaria?
Uusimmassaan baltsu iskuttaa rajusti kantapäätä.
Baltsu on kritisoinut muita juoksijoita vuosien ajan, minkä vuoksi hänet bannattiin Juoksufoorumilta kahteen otteeseen. Erityisesti toisen bannin jälkeinen kritiikki Juoksufoorumin Seppoa vastaan oli poikkeuksellisen ankaraa. Uusimmassa blogipostauksessaan Baltsu kuitenkin syyttää muita häneen kohdistuvasta kritiikistä. Tietysti täältä näppäimistön takaa analysoiminen on mahdotonta siinä tapauksessa, että kritiikki on tapahtunut yksityisiä kanavia pitkin, mutta ainakin Suomi24-kanavalle kirjoitetuista viesteistä on liki mahdotonta löytää Baltsuun kohdistunutta kritiikkiä, joka olisi luonteeltaan kohtuutonta.
Tämä pitää paikkansa. Voi tietysti olla, että Baltsu katsoo kaiken itseensä liittyvän keskustelun kohtuuttomaksi.
Baltsun epäonnistuminen tavoitteissaan johtuuko siitä että häntä epäillään eikä kannusteta.
Epäonnistuminen johtuu siitä, että ensin treenataan aivan väärin, eli Baltsun tapauksessa juostaan aivan liian kovaa omaan kuntoon nähden. Sitten kun keho lopulta alkaa signaloida virheellisestä harjoittelusta, niin keksitään joku tekosyy olla kokonaan treenaamatta, eli Baltsun tapauksessa hän lukee joidenkin maallikoiden kirjoituksia internetin UFO-foorumeilla ja itsediagnosoi rasitusmurtuman. Ja sitten Baltsu kirjoittaa blogiinsa, että kaipaa kovaa harjoittelua, vaikka kova harjoittelu alun alkujaan oli syy epäonnistumiselle. Ja epäonnistumisen kierre jatkuu.
Ei kummastakaan.
Baltsu tarvitsee valmentajan. Omatoiminen puuhastelu ei kanna hedelmää.
Ehdotan valmentajaksi Seppo Moilasta tai ForrestG.
Ei kumpikaa ala idioottia valmentaa. Fg antoi jfoorumilla hyvät neuvot ilmaiseksi eikä yhtään kuunnellu.
Pasip olis hyvä valmentaja. Baltsun isäkin on kunnostautunut veropetoksiin
Ei löydy valmentajaa kuka alkaisi tuohon hommaan. Sukset menisivät ristiin jo alkumetreillä.
Siinä kävisi muutenkin vähän kuten mattojuoksun ja ulkonajuoksun kanssa. Eli matolla kulkee, mutta ulkona ei. Kun valmentaja olisi vetämässä treenejä tulokset olisivat 6-7 min/km ja omat treenit ilman koutsia matolla alle 4 min/km. Nyt korona paljasti tämän todellisuuden kun oli juostava ulkona.
"Niinpä eilen päätin, etten oikeastaan tarvitse juoksua tällä hetkellä ja lopetan kauden tähän"
"Palaan innolla juoksemaan heti, kun se on mahdollista."
Sama oravanpyörä pyörii vuodesta toiseen. Maratonit jää juoksematta. Vika on aina muissa, ei omassa tekemisessä.
Kausi loppu ennenkuin se kerkesi edes alkaa😂
Yhdellä käkkäräpäisellä ukolla oli tähän hyvä määritelämä: henkilö, joka toistaa samat asiat yhä uudelleen ja odottaa erilaista lopputulosta.
Baltsu kertoo olevansa taas ensi talvena kovassa kunnossa, mutta ei voi kilpailla kun talvella ei ole kisoja.
Miusta kilpailut sontaa. Hölkkää vua.
Nyt kun Baltsulle tuli kaikkiin tämän vuoden kisoihinsa DNS, niin eikö tämä tarkoita sitä, että Baltsun on ostettava Jodlaajalle tossut? Ainakin Jodlaaja oli oikeassa veikkauksessaan, ettei Baltsu kilpaile tänä vuonna.
Tässä ketjussa viides postaaja arvasi myös tuloksen oikein.
Kaveri repii tuskainen ilme kasvoilla ulkona samaa päälle vitosen keskivauhtia ulkona. Ei taida olla edes peruskuntolenkkejä. Aika pitkä matka 2:50 maraton aikaan. Jos totta puhutaan ei ole yhtään maratontyyppinen persoona muutenkaan. Ei mulla muuta.
Mille matkalle arvioisit baltsun soveltuvan parhaiten, jos millekkään?
Kotimatka paras matka!
Baltsun kilpailukalenteri 2020 oli totaallinen floppi. Blogissa lukee että "Pääasiallinen tavoitteeni on juosta maratonilla alle 2.50 ja siinä sivussa tulla entistä paremmaksi urheilijaksi" :D
Ei Baltsu tule maratonia koskaan kisamielessä juoksemaan. Jos juoksisi niin pelkää, että tulos on paljon yli 3 h. Näin hänen uskottavuutensa juoksublogin pitäjänä laskee.
Ihan hyvä, että Baltsu pitää vaan blogiansa. Se on hänen elämänsä keskiössä.
Ei se nyt väliä, vaikka välillä kertoilee hänelle mahdottomasta 3 h alituksesta
Juuri näin! Tuskin kukaan oikeasti uskoi Baltsun kilpailevan tänä vuonna. Nythän baltsu pohjustaa jo uutta nousua peruslenkkien kautta, jotka juostaan matolla.
Blogin suhteen, jos jotain toivosi, niin mielikuvitusta niihin meriselityksiin, mutta ehkä se on liikaa toivottu. Ja onhan baltsu panostanut paljon blogiinsa, jonkun youtube-videon kommenteissa baltsu kertoi uhranneensa juoksun vuoksi seitsemännumeroisen summan.
Baltsu on ns. häviävä urheilija. Ensin kuulutetaan julkisesti, kuinka ollaan huippukunnossa, mutta kovan paikan tullen heitetään hanskat tiskiin. Veikkaan, että pian alkaa tulla Baltsulta harhaista tekstiä siitä, että mies on riittävän kovassa kunnossa vaikka Ranskan ympäriajoon, mutta sinnekään ei voi osallistua, koska vain voitto merkitsee. Baltsun kannattaisi nyt vain keskittyä juoksukuntonsa rakentamiseen. Baltsun kunto huomioon ottaen hyvä harjoitus aluksi voisi olla sauvakävelyä 9 min/km vauhdilla muutaman tunnin ajan kerrallaan. Kun kunto kasvaa, voi Baltsu yrittää pysyä ikäihmisten pilatestuntien tahdissa mukana.
Baltsun luonne ei anna periksi rakentaa peruskuntoa sauvakävelyllä. Pyramiidin alemmat tasot retuperällä. Ei käy kynnystesteissä, koska haluaa juosta kun Ulmala. Sillä erotuksella että Ulmala oli Urheilija Baltsu ei.
Blogissa kerrotaan että tavoitteet on siirretty ensi kevääseen. Ei taaskaan voi talviaikaan ulkomailla juosta? Jotenkin alkaa tuntua että on kovin epätodennäköistä että Baltsu joskus juoksisi maratonin.
Alle 2.50? Nelosen vauhtia maraton, ei vaikuta realistiselta. Vaik oli äijä ennen koronaa ihan hyvässä kunnossa varmaan, ja kisakunnon haku jäi tekemättä.
Aivan sattumalta baltsu on aina kovassa kunnossa kisakauden ulkopuolella, mutta kisakaudella on aina jokin este, miksi ei voi kilpailla. Baltsulla on harvinaisen huono tuuri.
Baltsun pitäs siirtyä politiikkaan. Mutta kun ei löydy sopivaa puoluetta. Kokoomuskaan tuskin käy.
Baltsu ja jodlaaja kiskomassa kaljaa kaksin käsin laivalla, mutta yyber kovassa kunnossa kumpikin sub 2:30 helposti ja koska vaan. Todellisia urheilijoita mistä muut voi vain haaveilla. XD
Sub 2.30 on mahdoton raja näille ja monelle muullekkin Suomen maassa.
Baltsu on muokannut Instagram profiiliaan. Aiemmin siinä luki URHEILJA isoilla kirjaimilla. Tarkoittaako tämä sitä, että baltsu ei ole enää urheilija?
Millon rönäsee pyörällä? Yrittää rimpuilla kovempaa kun ei mukamas muitten vauhdit kiinnosta.
Baltsu suunnittelee jo paluuta juoksun pariin. Onko Baltsu unohtanut, että hänellä on itsediagnosoitu rasitusmurtuma jalassa?
No onhan se jo aikakin. Mahdollisuudet tällä hetkellä suuremmat sen puolesta, että maratoneja järjestetään Suomessa kuin ei järjestetä.
https://www.youtube.com/watch?v=lD6SfNIbEsI
Kun juoksisi edes maratonin, viime marasta on aikaa. Kunto rapistunut ja kroppa lahoaa LOL! Tää tyyppi on niin spede :D
Kumpi on enemmän juoksija, ukko joka juoksee 3.30 koska vain, vai jantteri joka puhuu ja puhuu 2.50 suorituksesta eikä koskaan suorita, koska pelkää ja tietää ettei se mene lähellekään.
Tää kyseinen jantteri ei kuitenkaa väitä alle ME:n pystyvän kuten yksi toinen someurheilija
Eipäs käännetä keskustelua toisaalle kun argumentit loppuvat.
Tavo on kuitenkin selkeästi kovempi kuin voorumin sub3. Tarkoituksena on profiloitua Seppoa kovemmaksi urheilijaksi, mikä on ongelman ydin, koska kolmen tunnin rajakin vaikuttaa haasteelliselta huimista harjoittelumääristä huolimatta.
Aika sitkeä sissi tai kova jätkä, jos tästä vielä vertyy alle 2.50 kuntoon. Kolmen alituskin olis hatunnoston arvoinen suoritus.
Suht iso todennäkäisyys sille että reenaa niin ankarasti ettei selviä terveenä starttiviivalle asti. Eiks vois vähän ottaa iisimmin ja juosta vaikka 2.55 ja sais siitä hyvän fiiliksen ja motivaatiota. Se vaan vituttaa yhä enemmän, jos treenaa taas ens talven kovaa ja sitten tulee taas kerran loukkaantuminen.
Niin vaan baltsu palasi juoksun pariin rasitusmurtumasta huolimatta. Toipumisaika rasitusmurtumissa yleensä noin kaksi kuukautta.
Telakka kutsuu uudestaan...juoksee itsensä pihalle treeneistä aika pian. Ei ota opiksi ikinä mitään.
Tuskin baltsulle tulee nyt mitään suurempaa kun ei ole kisojakaan tiedossa. Seuraava vamma tulee sitten ensi keväänä kun pitäisi kilpailla.
Tyyppi juoksee rasitusmurtuman jälkeen heti toisella lenkillä yli kahden tunnin pitkiksen, telakka tiedossa pommin varmasti.
Kyllä. Näin varmasti kävisi, jos baltsulla olisi rasitusmurtuma.
Nythän Baltsu kertoo jo ylirasitusoireista.
Pikkuasioista ärsyyntyminen ei ainakaan omalla kohdallani ole ylirasituksen oire. Baltsu kertoo, että pyhäpäivät ovat hänelle vaikeampia. Oma valistunut veikkaukseni on, että suurempi ihmismäärä ulkona aina pyhäisin muistuttaa Baltsua siitä, että suurin osa ihmisistä tekee täyspäiväistä raskasta duunia arkisin. Kun pyhät menevät ohi, niin Baltsun alitajunta uskottelee itselleen olevansa yli-ihminen, ja että kaikki muut vain makaavat sohvillaan televisiota katsellen, vaikka todellisuudessa suurin osa ihmisistä on päivätyössä. Siispä aina pyhäisin Baltsu kokee sisimmissään arvottomuuden tunnetta, mikä johtaa heikentyneeseen juoksuharjoitteluun, masennukseen ja jopa ihmisvihaan, joka usein kohdistuu etenkin parisuhteessa oleviin miehiin, joilla on "asiat järjestyksessä". Ketjussa aiemmin mainittu Baltsun laittaminen rakennustyömaalle töihin, 10 tuntia päivässä säässä kuin säässä, saattaisi jopa toimia. Juoksukuntokin varmasti kehittyisi paremmaksi kuin omatoimisella harjoittelulla.
Baltsun treenaamisessa ei mitään järkeä. Sellasta onnetonta puuhastelua, mistä ei synny taaskaan yhtään mitään. Juoksee treeneissä pyörien perässä kiihkoamassa. Kun juoksu alkaa pissimään reisille, niin syy on sitten esim. juoksufoorumin.
Minkä aasinsillan kautta hölkkävoorumilla on mitään tekemistä baltsun ongelmien kanssa?
Hopeamitali ja sub250 tavoille naureskeltiin ilkeämielisesti, ja treenille joka vuorottelee never easyn ja luovuttamisen välillä.
Mikä juttu tämä hopeamitali on?
Baltsun tavoitteet vuonna 2010:
"Milestonit voisivat nyt aluksi näyttää seuraavilta:
- 2011 Boston Q
- 2012 Comrades harjoituskisa
- 2013 Marathonilla alle 3.00 (Bostonissa?)
- 2014 Comrades pääkisa"
(90 km alle 7:30 eli "hopeamitali" tuon ajan alittaneille, joita oli esim. vuonna 2019 heitä oli noin 600)
Nuo eivät nyt kuitenkaan toteutuneet. Harjoittelua haitanneet milloin kuumuus, kylmyys, tuuli, sade, reitiltä eksyminen, poluilla olevat kivet ja oksat tai radalla kävelevä nuoriso, toisinaan sairaus tai vammat, ja jos niitä ei ole, niin vuonna 2001 kärsittyyn sydänlihastulehdukseen voi aina vedota. Ja jos taas juoksu onnistuisi, suoritus kuluu limpparin ostoon, merimaiseman katseluun, metrolla matkusteluun ja instakuvien ottamiseen.
OK, kiitos! Ajattelin, että se oli jokin uusi tavoite. Kymmenen vuotta vierähtänyt, eikä mikään tavoitteista ole toteutunut. No, katsotaan vielä seuraavat kymmenen vuotta...
Hyvät on tavot. Ei mahdottoman vaativat olleet sen ikäiselle
Eiköhän Baltsu ole sen verran lukenut alan kirjallisuutta ja netistä ulkomaisia juoksujuttuja, ettei hänen hyväksi havaittuun treenisysteemiin ole tarvetta tehdä muutoksia.
Nimenomaan, ei ole syytä muuttaa hyviä ja toimivaksi havaittuja harjoitusmenetelmiä. Harjoitusmetodit tuottavat niin hyviä tuloksia, että on varaa ohjeistaa muitakin juoksijoita.
Baltsulla suomalaista sisua.
Empä nyt tiedä, aina kun sataa ja ilma ei ole optimaallinen juosta niin yleensä lukee blogissa että ei huvittanut juosta. Huvittavinta on se että tyyppi kertto että sykkeet oli alhaalla juostessa, mutta ei käytä mitään mittausvälinettä siihen, kaikki mittaustieto perustuu mutu tuntumalle. Myöskään omista kynnysalueista ei tietoakaan, joten täysin hallitsematonta puuhastelua.
Huvittava tyyppi tämä baltsu hauskaa seurata hänen blogi kirjoitteluaan.
Akia AHIISTAVAA hoka rallatusta.
Yyber hyvät hokat. Aki sanoo että pitää olla Niket. Akilla kovempi tilastoaika.
Therese juoksee Hokalla. Hoka paras!
Baltsu kirjoittaa blogissaan:
24.6 Tästäkö se lähtee, "uusi alku"
28.6 Luussa "mustelma" ja mieli maassa.
Luulisi Baltsun kaltaisen kokeneen juoksijan tietävän, että tuonkaltaiset vammat eivät ihan hetkessä parane. Hänenä olisin kyllä mennyt asiantuntevan urheilulääkärin juttusille ja viimeistään magneettikuvalla saisi varmistettua onko jalassa rasitusmurtuma vai mikä.
Hoka Clifton paras tossu rasitusmurtuman kanssa hölkkäämiseen.
Hoka Bondi vielä sopivampi kenkä baltsun hölkkään 6-7 min/km.
Ei lääkäriin kannata mennä, kun se olisi kuitenkin pihalla kun lumiukko ja HUS:n toimintaa Baltsu on kritisoinut moneen otteeseen oltuaan siellä leikkauksessa joskus aikoinaan. Ja juoksusta se lääkäri ei ainakaan tajuaisi mitään.
baltsun tavo aika 2.50 maralla mutta kovimmat vauhdit ollu ulkona noin 4.15-4.20 km 8 km ajan, kaukana on maali.
Kauas pilvet karkaavat?
Nyt Baltsu neuvoo muita, kuinka työtä kuuluu tehdä. Valitettavasti Baltsulla ei ole tällä hetkellä potentiaalia tulla työllistetyksi työnjohtajaksi. Baltsu tarvitsee kiireen vilkkaa kokemusta suorittavan portaan työtehtävistä. Hyvä homma näin aluksi olisi puutarhurin apuri. Kymmenessä vuodessa Baltsu voisi yletä työnjohtajaksi, ja kahdessakymmenessä vuodessa Baltsu voisi tehdä uskottavan urahypyn yritysvalmentajaksi. Näin ollen RGBG Suomi voisi aloittaa liiketoimintansa jo vuonna 2040.
Nyt baltsu jatkaa muiden neuvomista. Tällä kertaa kyse on urheiluvälinekaupan johtamisesta. Baltsu ei ole saanut tilaamiaan tuotteita, ja on sen seurauksena kirjoittanut pitkän vuodatuksen blogiinsa. Ensinnäkin baltsu vertaa Keskon liikeitä (Intersport ja Budget Sport) ruotsalaisiin yrityksiin. Baltsu ei ota huomioon ruotsalaisten yritysten kilpailuetua.
Baltsu kirjoittaa tuotteista, joita ei toimitettu :
"Yritys ei ottanut huomioon kärsimiäni tappioita. Ensinnäkin laskennallinen voitto, joka minulle syntyy siitä, että ostan tuotteen markkinahintaa alhaisemmalla hinnalla ja toiseksi ostoprosessiin kuluneen ajan hinta".
Kun rahat palautetaan ei synny tappiota ja baltsulla ei muuta olekaan kuin aikaa.
Baltsulla on varmasti asianajaja. Tämä laittakoon mokomat pellet ruotuun. Riittää kun uhkaa oikeustoimilla.
Budgetsport myy pääasiassa melko heikkolaatuista kamaa melko kalliilla. Möttösten kauppapaikka, eivät tiedä hinnasta ja laadusta.
Sopii hyvin baltsulle, jonka ostoksissa määrä korvaa laadun.
Baltsulla ei jalka nouse ja sääkin on muuttunut syksyiseksi.
Harjoittelu ei luista edes matolla, mutta aina voi katsoa BIG MIKE -dokkarin Netflixistä.
Rasitusmurtuman kanssa voi juosta salin matolla mutta ei ulkona ainakaan ilman Hoka Bondeja.
Baltsun kenkäarvostelut jatkuvat.
Baltsu arvostelee kengän edes näkemättä sitä. Yleensä Baltsu käy sentään liikkeessä kokeilemassa, mutta nyt ei edes sitä vähää. Mitä arvoa tälläisillä arvosteluilla on? Pitäisi vähintään juosta 100-200 km, että olisi jotain tuntumaa.
Baltsu on varmaan unelma-asiakas, kun ajautuu väittelyihin myyjien kanssa, eikä hänellä ole edes aikomusta ostaa mitään. Adidas Boston 9 on tietenkin julkaistu aiemmin jenkeissä Bostonin maratonin takia ja alennuksessa, koska maraton on peruttu.
Baltsun blogi muuttunut mainosalustaksi, mitä mietteitä herättää?
Paljon feikkitarjouksia. Kengätkin pitäisi nyt Baltsu mielestä ostaa kokeilematta. Ei jatkoon.
Asiantuntijan arvio ratkaisee tossun sopivuuden paremmin kuin fiilispohjainen sovittelu. Vääriä tossuja ei kannata edes sovittaa ja oikeat on sovittamatta parhaat. Jatkoon.
Baltsu suosittelee vain kalliita tuotteita, jotta saisi suuremman provision.
Baltsu kirjoittaa:
"Kukaan suomalainen toimija ei tosiaan ole ottanut yhteyttä, joten tämä on syy, miksi toiminta alkaa Sportamoren kanssa".
Kumpi osapuoli on ollut aloitteellinen asiassa? Kuinka paljon blogilla on lukuijoita? Yritin käyttää analysointisivuja, mutta ne eivät kyenneet analysomimaan sivustoa, koska trafiikkia on liian vähän.
Sportamore+taitaa+hyväksyä+kaikki+halukkaat+mukaan+affiliate-ohjelmaan.+Tietysti+jos+trafiikkia+ei+ole+niin+ei+rahaakaan+tule.+Harva+noilla+hommilla+elantoaan+tienaa,+todennäköisesti+reilusti+alle+1%+kaikista+yrittäneistä.+Helppoa+rahaa+kun+ei+ole+olemassakaan.+
Baltsun+kohdalla+odotusarvoisesti+suurimmat+tienestit+tulisivat+siitä,+että+Baltsu+käyttäisi+sen+energian,+mikä+menee+riitelyyn+taksikuskien+ja+muiden+tienkäyttäjien+kanssa,+esimerkiksi+kaupan+kassalla+tai+siivoojana+työskentelyyn.+Siivoojaksi+olisi+todennäköisesti+helpompaa+päästä,+jos+Juha+Molarin+saisi+värvättyä+suosittelijaksi.
Näin se varmasti on. On vaikea kuvitella että Sportamore olisi ollut aloitteellinen tässä kuviossa. Nythän baltsu lupasi näyttää ensimmäisen viikon myyntiluvut, jotka ylittivätkin kaikki odotukset. Tosin todisteet myynnistä puuttuivat, mutta toisaalta, miksi emme uskoisi baltsun kertomusta.
Baltsulle ilouutinen oli naisten yllättävä osuus tuotteiden ostajissa. Baltsu kertoo olleensa naisseurassa 1998 Regensburgissa.
Baltsun ostosuositukset jatkuvat, ja mukaan mahtui myös tieto, että baltsulla ei ole varaa Peak Performancen tuotteisiin, mikä ei tietenkään estä ostosuositusten tekemista.
Jäämme seuraamaan tilannetta mielenkiinnolla, kuinka myyntiennätykset rikkoutuvat!
Adidas pro paltsulla blogissa. onpa töppösillä hintaa. Mikä maksaa 200 ekee. Ylivieskan sportiasta olen juoksulenkkarit hakenut. Ikänä ei enempää kuin 100 ekee haluttu. Aina maksu käteisellä Automaatista kaksi lappua mukana.
Kantapää pököttelijä ei paljon Adidas pron päälle ymmärrä. Kun painoa 54kg ja päkiä voittoisesti juostaan, ymmärtää eron lättäjalka hölkkäilijän kengään.
Kanta-astujalle baltsu lahjoittaa Hokit. Tuleeko "scholl" kaupan päälle?
Pro miehet kuinka jodlaaja ostaa hyvä pro lenkkarit.
Hoki miehet vaahto karkkeja.
adios 5 tai pro t ....vai sttenkin hokat no pullamössö juoksijoiden valinta on selvä tietenkin hokat.
Toivon että kaikki ostaa Baltsun kautta kenkiä että B pääsee katsomaan opiskelijatyttöjen jumppaa.
Onko mahdollista saada kuvia jumpasta?
Eetusta voiko joku tehdä samallaisen juaksukalenterin?
Mukava seurata jääkö vikaksi viivalta.
Baltsun kilpailukalenteri syksy 2020
"Ilmoittauduin Espooseen Rantakympille".
Eli Rantakymppi 20.9.2020.
Kovalla juoksuharjoittelulla ja oikealla ravinnolla (etenkin oluenjuonti pois) Baltsulla on vielä mahdollisuus päästä alle 40 min kuntoon kympillä. Aika alkaa kuitenkin käydä vähiin, sillä mieshän ei ole kunnolla harjoitellut kuukausiin. Rantakympin reitti ei ole helpoimmasta päästä, joten luulen Baltsun juoksevan sen noin 43 minuuttiin tämän hetkisessä kunnossa. Toki tuota aikaa tuskin tullaan näkemään tulostaululla, sillä eiköhän se ole DNS heti kun Baltsu ymmärtää kuntonsa tilan.
Eipä näy listoilla, liekö salanimellä
Paino noussut myös olisiko se alkolakon paikka? 😂
Ilmeisesti, jos kroppa tärisee yöllä sängyssä.
Suosittelen tipatonta.
hokit jalassa. akiiiiiiiiiiiii!!!!
Kateelliset täällä piruilee baltsulle , baltsu tekee komean paluun kun juoksee raskaalla rantakympin reitillä 38min kympin.
Johan vitsin murjasit.
Lähetään nyt ekaksi siitä että baltsu edes viivalle saakka pääsee. Hiljasta ollut ylläri pylläri.
Tulee viivalle, luotan
Baltsu kirjoittaa:
Vähän aikaa sitten ilmoittauduin kympille syyskuulle, mutta jos jalat ovat yhtään tällaisessa kunnossa, en voi osallistua.
Ei tullut ainakaan minulle yllätyksenä. Baltsu osallistuu kisoihin vain, jos uskoo voittavansa. Tämän vuoksi Baltsu on kritisoinut monia suuria juoksutapahtumia, sillä onhan niissä vaikeampaa voittaa. Kakkoseksi jääminen tuhoaisi Baltsun itsestään luomat mielikuvat.
Olisi kyllä mielenkiintoista nähdä Baltsu yritysvalmentajana. Veikkaan, että Baltsun mielestä yritystäkään ei kannata perustaa, jos sillä ei ole mahdollisuutta tulla uudeksi Amazoniksi, Googleksi tai Facebookiksi.
Baltsu asettaa riman niin korkealle, ettei sitä voi ylittää. Tämän seurauksena ei voi olla mikään muu kuin epäonnistuminen.
Mattojuoksijoiden ongelma yleisemminkin?
Näin taitaa olla. Kyllä ulkona juoksu on se, mikä pitää miehen kunnossa. Tietysti jos pääkoppa ei kestä "haastavia" sääolosuhteita kuten eräillä, niin ehkä mattojuoksu siinä tapauksessa voi auttaa.
Baltsu teki keväällä suurta numeroa siitä, että noin 10 asteessa ei vielä kuulu juosta shortseilla, sillä pitkät housut kehittävät kuumuuden sietokykyä kisoja varten. Baltsu, mitä jos ensinnäkin juoksisit kaikkina sadepäivinä ulkona, vai eikö mielestäsi myös kisan aikana voi sataa?
Espoon rantamaraton ei varmaan onnistu, liian kylmä, juoksukengät likaantuu ulkona. Mollen kaveriksi parvekkeelle juoksemaan hikiselle matolle. Touhu mennyt enemmän haaveiluksi, lenkeillä pitää kipasta kaupassa ostamassa colaa ja pysähdellä kuvaamaan luontokuvia.
Pääasiaksi taitaa muodostua oman kuvan saaminen jälleen kerran esille.
Kuinka Baltsu tietää sykkeensä kun hänen laitteessaan ei ole sykemittausta?
Hyvä kysymys. Baltsuhan on sanonut, ettei käytä sykevyötä ja hän käyttää Polar M400:aa, jossa ei ole rannesykemittausta. Tätä tukee myös se, että Baltsun sykkeet eivät näy Strava-datassa. Ainoa mahdollisuus on se, että Baltsu pitää matolla juostessaan juoksumaton kahvoista kiinni, joissa on sykesensorit. Valitettavasti kahvoista pitäminen kiinni on huijaamista, koska kahvat pysyvät paikallaan, kun taas matto liikkuu taaksepäin. Tämä on sama, kuin pitäisi ulkojuoksussa kiinni eteenpäin liikkuvasta esineestä, sillä ulkona alusta pysyy paikallaan.
Jos tosiaan pitää paikkansa, että Baltsu pitää kahvoista kiinni, niin tulee mieleen Paavo Nurmen harjoittelu junasta kiinni pitäen. Ero on siinä, että Nurmi ei mainostanut näitä junan perässä tehtyjen juoksujen aikoja, vaikka useita maailmanennätyksiä varmasti tähän tapaan tekikin. Erikoista, että Baltsu on soveltanut nimenomaan Paavo Nurmen oppeja, vaikka Baltsu on aina kovasti kritisoinut suomalaisten valmennusmenetelmiä.
Tuota Polarin mallia on myyty ilman ja sykevyön kanssa. Baltsu on muistaakseni maininnut "hävittäneensä" oman sykevyönsä. Lieneekö sitä koskaan ollutkaan?
Välillä baltsu haaveili Garminista, mutta vähään aikaan ei ole kuulunt mitään. Aiemminhan baltsu haukkui Garminit roskiin joutavina laitteina.
Muistaakseni mainosti tässä Garmin Fenixiä Baltsu storessa, semmonen vissiin syyhyttäis.
Huomenna olis info tilaisuus ensi vuoden suunnitelmista, jännällä odotan ja moniko toteutuu.
Realistisia tavoja (=tavoja joita Baltsu ei itselleen aseta):
- maraton alle 3:05
- Baltsulle poikaystävä
- Baltsu töihin myyjäksi XXL:n kenkäosastolle
Epäealistisia tavoja (=tavoja joidenka tyylisiä Baltsu itselleen asettaa):
- maraton alle 2:50
- Baltsulle tyttöystävä
- Baltsu töihin suuryrityksen toimitusjohtajaksi
Tavo miehen tiellä pitää!
Maratoniin osallistuminen ulkomailla. Josko tällä kertaa selviäisi maratoniin asti harjoittelusta, ja pääsisi maratonin maaliin.
Baltti, maltti on valttia. Et voi olettaa saavasi aikaan merkittäviä muutoksia vain 4 kuukauden harjoittelulla. Tarvitset myös ajallisesti paljon pidempiä harjoituksia.
Mielenkiintoisin asia, eli tavoaika, jätettiin kertomatta. Riittäisikö esim. sub 3.30?
Baltsu asettaa klausuuleja maratonille osallisutumiseen. Jos ei pääse salille tai joogaan niin ei tule osallistumaan. Eli todennäköisyys osallistumiselle ei ole kovin korkea.
Vanhan miehen paikat eivät näytä enää kestävän juoksua. Eilenkin puolivillainen, vain 49 minuuttia kestänyt lenkki, jolla Baltsu uskotteli itselleen, ettei hänellä ole risteilyn jäljiltä krapulaa. Jos paikat eivät kestä juoksua, on käveltävä. Tässä Baltsulle harjoitusohjelma, jolla ensisijaisesti kehitetään henkistä kanttia (etenkin sitä kauan kaivattua kärsivällisyyttä) ja sen ohella myös fyysistä kuntoa:
Ma: aamulla 20 km kävelyä noin 7:30/km. Noin neljä tuntia edellisestä 8 km juoksua/hölkkää kunnon mukaisesti
Ti: 35 km kävelyä juurakkoisella metsäpolulla 8:00-8:30/km riippuen polun haastavuudesta
Ke: 4 tuntia Malminkartanon täyttömäkeä ylös alas, ylös kävellen alas hölkäten
To: aamulla 25 km kävelyä noin 7:30/km. Noin neljä tuntia edellisestä 6 km juoksua/hölkkää kunnon mukaisesti
Pe: maraton kävellen mäkisellä asfalttireitillä noin 7:30/km
La: vauhtileikittely maastossa pururadalla/kivituhkalla 22 km
Su: 48 km rentoa kävelyä tyhjään vatsaan 8:00/km
Hohhoh. Tavo oli maraton, eikä Nuts 300 patikkasarjassa.
Ai jai jai. Kuntosalit uhkaa mennä kiinni ja tavot on jo laitettu ensi vuodelle. Miten käy, tuleeko masennus? Nyt jännittää.
Oma veikkaukseni on, että sub 2.50 tavo vuodelle 2021 epäonnistuu. Syynä se, että Baltsun juoksumotivaatio on liian heikoilla kantimilla. Esimerkiksi muutama päivä sitten Baltsu kertoi harkinneensa, ettei hän enää koskaan juoksisi ulkona, syynä noin 10 m/s puhaltava lämmin lounaistuuli. Tietysti Baltsu väittää tuulen olleen paljon kovempi, mutta itsekin pääkaupunkiseudulla asuvana tiedän, ettei Baltsun antamat hirmumyrskylukemat voi pitää paikkansa. Eikä tuuli vaikuttanut omaan lenkkiini millään tavalla kyseisenä päivänä.
Voisiko sanoa, että baltsu on tuulella käyvä juoksija ja tavoitteensa ovat tuulen viemää?
Nyt on paha jos kuntosalit menevät kiinni. Korona katkaisee nousukunnon jo toistamiseen. Ottaisi mollesta oppia ja hankkisi juoksumaton parvekkeelle. Kehittävän mattotreenin lisäksi lyhyitä maksimipyrähdyksiä kuntoradalla videoiden.
Vähän tulee mielikuva, että baltsu pohjustaa tätä - taas oli kunto nousussa, mutta kun salit menivät kiinni niin. . . Tulee taas viime kevään uusinta, kun ulkona ei jostain syystä voi juosta. Tämä on niin ennalta arvattavaa.
Baltsu on ainoa ihminen maailmassa, joka kehittyy paremmin juoksumatolla kuin lenkkipoluilla. Tämä ei tietenkään johdu siitä, että Baltsu vetää juoksumaton kahvoista itselleen lisävauhtia enemmän ja enemmän harjoituskauden edetessä tai siitä, että hän kokee juoksemisen pinkeissä minishortseissa voimaannuttavaksi kokemukseksi.
Kun pakara pinkeistä split-sortseista vilahtaa, niin voimaa Baltsun askeleeseen livahtaa.