Vieraanamme oli 3:n viikon ajan pariskunta jossa rouva oli 60v iköinen yleislääkäri ja herra saman ikäluokan lankkuteknikko.
Huolestuneena miehensä ylipainosta rouva yritti laihduttaa siippaansa menetelmällä jossa hän syötti miehelleen normaalin aterian jälkeen jonkin ateriakorvikesatsin
Sitten ihmetteli kun muutamaan kuukauteen ei ole tapahtunut lainkaan laihtumista!
Suojaravinne- ja proteiinikeskustelussa ikääntyneiden on otettava huomioon kokonaiskulutuksen pieneminen. Vaikka tavoitteena ei olisikaan laihtuminen niin pienentyneestäö energiatarpeesta johtuen sitä vastaavaan sekaravintoon ei välttämättä sisälly riittäviä suojaravinteita ja proteiinia.
Jos ikäri söisi niitä ajatellen riittävästi niin lihominen olisi väistämätöntä.
Oma lepokulutukseni (=aineenvaihdunnan ylläpitäminen) on vuosien saatossa laskenut tasoon hieman alle 1900kcal/vrk.
Kuntoilen 6krt/vko yhteensä noin 10 tuntia mutta muut ajat löhöän.
Puhtaalla omallatunnolla vedän naamaani protskua eri muodoissa vähintään 2g/rasvaton painokilo. Lisäksi kalanmaksaöljyä, yhdistelmä B-vitskua, D-vitskua, sinkkiä.
Huolimatta protskun mammuttimaisesta yliannostuksesta ovat rasvani, sekä kokonais%, että vatsaontelon rasva laskeneet.
Eipä se hurja protskumäärä taida sittenkään lihottaa!
Ikävä tosiasia on, että 76v ukko jähyämisestä huolimatta menettää lihasta vuosi vuodelta.
Lääkärin toteutus
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ja halusit kertoa mitä????
- Anonyymi
Vaatisi hieman ymmärrystä!
"Ammatti-ihmisen" tulkinta ateriakorvikkeen käyttämisestä.
Ikääntymisen vaikutus ruokavalioon on keskusteluissa unohdettu täysin. Siihen liittyen sekä kokonais-, että lepokulutuksen väistämätön väheneminen.
Yksipuolinen proteiinikeskustelu. Yksi totuus? Vai onko siinäkin muuttujia?
Kehon koostumuksen muutos ikääntyessä.
Siinä rautalankaa.
En oleta, että nuoret, narsistiset pintaliitäjät ajattelevat noita asioita mutta niiden joukossa on osia jotka vaikuttavat myös ikään katsomatta kaikkiin. Anonyymi kirjoitti:
Vaatisi hieman ymmärrystä!
"Ammatti-ihmisen" tulkinta ateriakorvikkeen käyttämisestä.
Ikääntymisen vaikutus ruokavalioon on keskusteluissa unohdettu täysin. Siihen liittyen sekä kokonais-, että lepokulutuksen väistämätön väheneminen.
Yksipuolinen proteiinikeskustelu. Yksi totuus? Vai onko siinäkin muuttujia?
Kehon koostumuksen muutos ikääntyessä.
Siinä rautalankaa.
En oleta, että nuoret, narsistiset pintaliitäjät ajattelevat noita asioita mutta niiden joukossa on osia jotka vaikuttavat myös ikään katsomatta kaikkiin.Juu, lääkäriltä odottaisi enemmän.
- Anonyymi
Jos hiilihydraattien määrä jää pieneksi, esim alle 30 päivässä, ei liho.
- Anonyymi
Jos rasvojen määrä jää pieneksi, esim alle 30 g päivässä, ei liho.
- Anonyymi
Tuohan ei pidä paikkaansa, kaikkihan me se tiedetään että lihominen johtuu liiallisesta energiamäärästä, eikä liiallisesta hiilihydraattimäärästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873982
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.543303Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603022Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,622961SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772464Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52296Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251984Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621961Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1671942- 931348