Sadistista valmentamista.

Anonyymi

"Olisi ehkä helpompi, jos sä tappaisit ittes" – entiset valmennettavat kertovat menestyneen suomalaisvalmentajan nöyryyttävästä ja alistavasta käytöksestä sekä vuosia jatkuneesta henkisestä väkivallasta
-Leenan ympärille kerääntynyt huutorinki oli joukkueen valmentajan organisoima.Leena oli huutoringin keskellä haukuttavana noin kymmenen minuuttia.
-Valmentajan käytös on pahimmillaan johtanut nuorten urheilijoiden mielenterveysongelmiin tai syömishäiriöihin.
-– Valmentaja alkoi huutaa, että miten voin olla noin itsekäs. Ihan kuin olisin kaatunut tahallani.
-Valmentaja käski muut luistelijat kauemmas parkkipaikalle sellaiseen paikkaan, jossa ulkopuoliset eivät kuulisi heitä.

– Valmentaja käski muodostamaan ringin, jonka keskelle laitetaan Leena ja huutamaan Leenalle niin kauan, että hän murtuu, Maarit sanoo.
-Huutoringit olleet tavallisia kyseisen valmentajan joukkueissa
-Kukaan ei uskaltanut asettua kaatuneiden luistelijoiden puolelle, koska joukkueen jäsenet pelkäsivät valmentajaa.
-Luistelijat jaoteltiin “hyviin ja saastuneisiin ihmisiin
- luistelijoiden nöyryyttäminen koko joukkueen edessä on ollut toistuvaa kyseisen valmentajan joukkueissa.
-Valmentaja on järjestänyt useita kertoja niin sanottuja psyykeharjoituksia, joissa joukkueen jäsenet jaetaan hyviin luistelijoihin ja ihmisiin sekä huonoihin ja saastuneisiin ihmisiin.
-Psyykeharjoituksissa saatettiin itkeä, jolloin valmentaja sanoi, että älä itke. Jos joku ei itkenyt, valmentaja saattoi kysyä, etkö edes itke
-– Jäällä valmentaja kävi yksitellen läpi, kuka oli hyvä ihminen ja kuka oli paha ihminen. Minä olin saastunut ihminen, enkä saanut tehdä ohjelmaa joukkueen mukana. Menetin silloin kisapaikan, enkä saanut sitä enää koskaan takaisin
-– Harjoitus pysäytettiin joka kerta siihen, että minä olin “v-tun paska”. Valmentaja huusi kaukalon laidalta kurkku suorana, että “silmät auki v-tun hiiri”
-Useampi luistelija kertoo, että valmentaja on kehottanut valmennettaviaan tappamaan itsensä.
SAIRASTA !!!!!!
Lukekaa YLE:n sivulta

https://yle.fi/urheilu/3-11164048

7

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Marigoldin Mirjami Penttinen

      • Anonyymi

        Ei todellakaan mitään tekemistä Marigoldin kanssa! Haloo!


    • Anonyymi

      Urheilussa on säännöt ja muut jutut, mutta kun kuuntelee noita selityksiä, niin kiinnitetään enemmän huomio siihen, että noin ei kävisi ja olemme ottaneet opiksi.
      Mitä helxxxxtiä eikö asioit ole otettu jo huomioon ja toimit niiden mukaan, mua naurattaa nuo selitykset, eli jos rikot saat rangaistuksen ja se astuu voimaan heti.
      Keltainen kortti ei kelpaa vaaan punainen on käytössä.
      Muutenkin urheilussa korruptio ja muu rikollisuus on rehoittanut jo kauan melillä ja muualla.

    • Anonyymi

      Seuran sivuilta juuri nyt kopioitu.

      "Perinteikäs, vuonna 1875 perustettu HSK on vireä ja alati kehittyvä urheiluseura, joka tarjoaa monipuoliset mahdollisuudet taitoluistelun harrastamiseen ja kilpavalmennukseen. Valikoimaamme kuuluvat yksinluistelu, muodostelmaluistelu, lasten luistelu- ja muodostelmaluistekoulut ja aikuisille mm. alkeita, tekniikkaa, jäätanssia ja erilaisia teemakursseja. Valmennuksesta kaikissa ryhmissä vastaavat ammattitaitoiset ja kokeneet valmentajat."

      Varsinkin tämä viimeinen lause on juurikin parasta mainosta.

    • Anonyymi

      ja jatkuu...

      "Toiminnastaan palkittu seura
      Kilpailumenestyksen perusteella Suomen Taitoluisteluliitto on nimennyt HSK:n kauden parhaaksi seuraksi useina vuosina ja palkinnoksi siitä olemme saaneet arvokkaan kiertopalkinnon, Walter ja Ludovika Jakobssonin maljan."

    • Anonyymi

      Kuinkahan tuo pyylevä valmentaja on pysynyt itse luistimilla pystyssä, on nimittäin massaa kertynyt sen verran paljon tuolle hirviölle.

    • Anonyymi

      Ai lapsille" voi sanoa ihan mitä vaan, heidän itsetuntonsa on niin kova", mistä helvetin planeetalta tämä Mirkku on lähtöisin? Toivottavasti saisi elinikäisen valmentaja kiellon, tuollaisia psykopaatteja ei tarvitse lasten pariin päästää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2572
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      316
      2241
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      26
      1970
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1606
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1106
    Aihe