Maanviljelijöiden "palkat"

Anonyymi

Olen tässä muutamia vuosikymmeniä ihmetellyt miten "kaikki" maatilat tekevät tappiota ja jokaisen viljelijän suusta kuullut miten "tuntipalkka on alle euron tai senttejä". Olenkin ihmetellyt että ei kai kukaan tee töitä alle euron palkalla ja kun tilat ovat tappiollisia niin mistä se raha pyörittämiseen tulee tai kenen laskut jäävät maksamatta.

Ja asiahan selvisi kun sain käsiini 100 tilan tilinpäätökset...

Nimittäin, tilan menoihin laitetaan kiinteisiin kuluihin "Isäntäperhen palkkavaatimus", "Omat palkat ja sivukulut", "Oman pääoman korkovaatimus", "Yrittäjäeläkevakuutukset" ja "Muut vakuutukset".

Eli suomeksi:

- Jos asut tilalla jonka arvo on 100 000e, niin pääoman korkovaatimus viljelijälle voi olla se 5.6%, eli 5600e/a. Verotta.

- Yleisin yrittäjäperheen palkkavaatimus on välilä 25 000e/a - 35000e/a. Eli, kolmen täysikäisen taloudessa menoihin uppoaa 75 000e/a - 105 000e/a. Vaikka tila ei tuottaisi mitään.

- Vakuutukset maksetaan niin ikään "kuluina", sekä oma eläkevakuutus, vastuuvakuutus ja kiinteistöjen vakuutukset. Mutta myös omien ajoneuvojen vakuutukset sekä erilaiten harrastusten vakuutukset.

Ja kun tilikauden lopuksi jää plussaa tai miinusta, niin maanviljelijät laskevat tästä VOITOSTA tuntipüalkkansa. Normaalin palkan ne on jo saaneet. mutta sitten puhutaan että "tuntipalkka on alle euron".

Ei osaeyhtiön omistajatkaan tai mut yrittäjät laske tuntipalkkaansa voitosta. Vaan siitä palkasta jonka he nostavat. Maanviljelijät vain nostavat palkkansa mutta eivät puhu siitä palkkana. Ja normaali yrittäjät joutuu maksamaan omat menonsa tuntipalkastaan, kun taas maanviljelijät laittavat ne tilan menoihin.

Olen joskus miettinyt että puhuvatko viljelijät nettopalkoista kun ne puhuu "euron tuntipalkasta". Ei, ne puhuvat voitosta tuntia kohti.

Tässä taannoin eräs "köyhän maanviljelijäperheen" isäntä, jonka tila on tuottanut jo vuosia tappiota mutta jossa on neljä autoa, sanoi että "Nyt menee niin huonosti että ensimäistä kertaa joutuu katsastamaan auton". Uskon täysin.

Eikä sillä etteikö maanviljelijöitä tarvittaisi, mutta kohtuus ahneudessakin ja valehtelussa.

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omaishoitajan palkka on vielä pienempi,eikä armoa tunneta 24/7 viikko,
      0,50 sentiä /h eli 12 e vuorokausi.Sosiaalihuolto ottaa varmuudella hoidettavan
      tulot huomioon jos satut asumaan samassa taloudessa.
      No Valtakunnan sovittelija saataa mennä "Miniimipalkoissaan" vaihtoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2513
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2201
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1717
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      60
      1703
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      157
      1613
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1506
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      154
      1501
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1270
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    10. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1206
    Aihe