Maanviljelijöiden "palkat"

Anonyymi

Olen tässä muutamia vuosikymmeniä ihmetellyt miten "kaikki" maatilat tekevät tappiota ja jokaisen viljelijän suusta kuullut miten "tuntipalkka on alle euron tai senttejä". Olenkin ihmetellyt että ei kai kukaan tee töitä alle euron palkalla ja kun tilat ovat tappiollisia niin mistä se raha pyörittämiseen tulee tai kenen laskut jäävät maksamatta.

Ja asiahan selvisi kun sain käsiini 100 tilan tilinpäätökset...

Nimittäin, tilan menoihin laitetaan kiinteisiin kuluihin "Isäntäperhen palkkavaatimus", "Omat palkat ja sivukulut", "Oman pääoman korkovaatimus", "Yrittäjäeläkevakuutukset" ja "Muut vakuutukset".

Eli suomeksi:

- Jos asut tilalla jonka arvo on 100 000e, niin pääoman korkovaatimus viljelijälle voi olla se 5.6%, eli 5600e/a. Verotta.

- Yleisin yrittäjäperheen palkkavaatimus on välilä 25 000e/a - 35000e/a. Eli, kolmen täysikäisen taloudessa menoihin uppoaa 75 000e/a - 105 000e/a. Vaikka tila ei tuottaisi mitään.

- Vakuutukset maksetaan niin ikään "kuluina", sekä oma eläkevakuutus, vastuuvakuutus ja kiinteistöjen vakuutukset. Mutta myös omien ajoneuvojen vakuutukset sekä erilaiten harrastusten vakuutukset.

Ja kun tilikauden lopuksi jää plussaa tai miinusta, niin maanviljelijät laskevat tästä VOITOSTA tuntipüalkkansa. Normaalin palkan ne on jo saaneet. mutta sitten puhutaan että "tuntipalkka on alle euron".

Ei osaeyhtiön omistajatkaan tai mut yrittäjät laske tuntipalkkaansa voitosta. Vaan siitä palkasta jonka he nostavat. Maanviljelijät vain nostavat palkkansa mutta eivät puhu siitä palkkana. Ja normaali yrittäjät joutuu maksamaan omat menonsa tuntipalkastaan, kun taas maanviljelijät laittavat ne tilan menoihin.

Olen joskus miettinyt että puhuvatko viljelijät nettopalkoista kun ne puhuu "euron tuntipalkasta". Ei, ne puhuvat voitosta tuntia kohti.

Tässä taannoin eräs "köyhän maanviljelijäperheen" isäntä, jonka tila on tuottanut jo vuosia tappiota mutta jossa on neljä autoa, sanoi että "Nyt menee niin huonosti että ensimäistä kertaa joutuu katsastamaan auton". Uskon täysin.

Eikä sillä etteikö maanviljelijöitä tarvittaisi, mutta kohtuus ahneudessakin ja valehtelussa.

1

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omaishoitajan palkka on vielä pienempi,eikä armoa tunneta 24/7 viikko,
      0,50 sentiä /h eli 12 e vuorokausi.Sosiaalihuolto ottaa varmuudella hoidettavan
      tulot huomioon jos satut asumaan samassa taloudessa.
      No Valtakunnan sovittelija saataa mennä "Miniimipalkoissaan" vaihtoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      76
      4263
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      190
      3479
    3. Mitä haluaisit sanoa hänelle juuri nyt?

      💜
      Ikävä
      194
      2804
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      66
      2716
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      40
      2626
    6. 57
      1156
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      76
      1027
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1002
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      107
      866
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      55
      860
    Aihe