Uskontoa, uskomuksia, mielipiteitä, elämäntapoja.

Täällä thaimaassa viitaten otsikkoon thaimaalaisilla on omat näkemyksensä, eikä ne koskaan kohtaa suomalaisen vastaavia.
Ainahan suomalainen voi toki esiintyä kirjaviisaana ja mukamas olla hyvääkin hyvempi ihminen ryhtyessään arvostamaan Buddhalaisia arvoja teoreettisesti.

Näyttänee päivän bablan koskevan pikku koristeellisia mökkejä kotipihan nurkalla, liiketoimintatilojen yhteydessä, sekä onnettomuuspaikoilla, joita muuten on erityisen runsaasti täällä Chiang Main vuoristoteillä.

Valaisen hieman asiaa ensinnäkin kertoen että aihe enemmälti ilmenee kun nokkapyöränsä suuntaa oikeaan thaimaahan Pattayan baarialueelta.

Henkien talo on yleinen henkiuskomuksiin liittyvä alttarirakennelma tai kotialttari. Sen tarkoitus on muistaa ja lepyttää maan henkiä, joille tarjotaan juomaa ja ruokaa, ja poltetaan suitsukkeita.
Usein henkien talon edessä vietetään lyhyt hartaushetki, jonka aikana toivotaan siunausta ja onnea.

Itse olen kristitty enkä edes kirkosta ole vaivautunut eroamaan, eikä tuo uskonnollisuuteni ripe ilmene mitenkään elämässäni.
Thaivaimoni on Buddhalainen, ei mitenkään ns. harras sellainen, mutta kyllä hän / me silloin tällöin käymme temppelillä tai muulla ns. rukouspaikalla.

Tuli muuten käytyä Bangkokissa noin viikkoa ennen pommeja siinä lähetystön risteyksessä.

Mainittuun uskontoon vaikka sitä ei harjoittaisikaan hartaasti, niin kuuluu kuten Neito toisaalla mainitsi, vähäosaisten auttaminen, johon lausun että auttamista ei ole pelkät puheet auttamisesta itseään ylistäen, vaan todelliset teot.

Hieman laajentaen aihetta näistä henkien taloista kerron niitä löytyvän esimerkiksi myös eteläeuroopan vuoristoisten teiden onnettomuuspaikoilta vastaavia.

6

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No niin sieltä tultiin molemmilla nimimerkeillä iltapuuron, lääkkeen ja googlen jälkeen puhumaan heikko-osaisten auttamisesta. Kelakortilla et kylläkään voi auttaa kuin itseäsi ja heikon kuntosi vuoksi et voi fyysisestikään auttaa ketään varsinkin kun pelkäät pakteereja ja ihmisiä.

      • Pahoittelen että näkemyksesi on kirjoittamasi, mutta en kovin vakavasti ota hidashoksotinta joka kirjoittelee paniikkihäiriöisenä 400 aivotärähdystä saaneena.

        Itse asiassa opastan opiskelemaan esimerkiksi googlaten Animism spirit house thailand, niin taasen kirjaviisautesi karttuu.

        Minulla / meillä heikko-osaisten auttaminen täällä Chiang Maissa vuositasolla lienee summaltaan ylittävän sinun vuosiansiosi ja koska ulosantisi on tuo mikä ilmenee, niin ei aiheuta kanssasi aiheesta sananvaihtoa.


      • Anonyymi
        SENSSU kirjoitti:

        Pahoittelen että näkemyksesi on kirjoittamasi, mutta en kovin vakavasti ota hidashoksotinta joka kirjoittelee paniikkihäiriöisenä 400 aivotärähdystä saaneena.

        Itse asiassa opastan opiskelemaan esimerkiksi googlaten Animism spirit house thailand, niin taasen kirjaviisautesi karttuu.

        Minulla / meillä heikko-osaisten auttaminen täällä Chiang Maissa vuositasolla lienee summaltaan ylittävän sinun vuosiansiosi ja koska ulosantisi on tuo mikä ilmenee, niin ei aiheuta kanssasi aiheesta sananvaihtoa.

        siis tämänkin senssun avauksen tarkoitus ei aiheutaa asiallista sananvaihtoa ollen?


      • Anonyymi
        SENSSU kirjoitti:

        Pahoittelen että näkemyksesi on kirjoittamasi, mutta en kovin vakavasti ota hidashoksotinta joka kirjoittelee paniikkihäiriöisenä 400 aivotärähdystä saaneena.

        Itse asiassa opastan opiskelemaan esimerkiksi googlaten Animism spirit house thailand, niin taasen kirjaviisautesi karttuu.

        Minulla / meillä heikko-osaisten auttaminen täällä Chiang Maissa vuositasolla lienee summaltaan ylittävän sinun vuosiansiosi ja koska ulosantisi on tuo mikä ilmenee, niin ei aiheuta kanssasi aiheesta sananvaihtoa.

        Hyvä senssu, pukeudutko vielä naisten vaatteisiin? Sinun/ teidän heikko-osaisten auttamiselle tärkeintä on, että mahdollisimman moni tietää teidän auttaneen? Ei se, että mahdollisimman moni vähä osainen saa apua? Minä autan tyttöjä henkilökohtaisesti ja ilman ylimääräisiä kuluja, toki tytöt korvaavat lahjoituksiani, kukin osaamillaan tavoilla, ne itse haluavat tehdä vastapalveluksia, enkä ole niistä kieltäytynyt. Koskaan en ole itse ottanut kypärääni pois housuistani itse, koskaan en ole ketään muutakaan käskenyt sitä sieltä ottamaan pois.. Kaikkee vain tapahtuu? Tytöt on tykänneet ja minä olen tykännyt. Näin toimimme ja näin tulemme toimimaan. Oli päävikainen unelmoija sitten suomi24 pattaya palstalla mitä mieltä hyvänsä.


    • Anonyymi

      Toveri numpaalilta ei ole vieläkään tullut vastausta väitteeseensä, että mistä arvokkaaksi mainitsemastaan materiaalista Hua Hinin rakennukset on tehty, kun sanojensa mukaan Hua Hinissa ei ole yhtäkään betonirakennusta.
      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3ed6fba6-4228-4aa2-85d3-74d6e1ee79e1
      Nyt on maailmasta betoniin kelpaava hiekka loppumassa, joten olisi hyvä jos Hua Hinin laatuasukki paljastaisi tuon salaisuutensa lopultakin.

      Kiina on uutisen mukaan käyttänyt enemmän hiekkaa rakentamiseen 2010 luvulla kuin USA koko 1900 luvulla.

    • Anonyymi

      Meillä täällä Skoonessa pihalla henkien talo joka pitää pii thon maita hyvällä tuulella :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6246
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      25
      3737
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      168
      2868
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2810
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1724
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1602
    7. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1563
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1561
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1288
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      21
      1202
    Aihe