Itselläni on maastopyörässäni (sähköavusteinen, jäykkäperäinen) ensiasennusrenkaina Schwalben, Smart Sam 27,5*2,25 renkaat, jota valmistaja mainostaa "asfalttiteille sopivana maastorenkaana".
Ensi kesänä olisi tarkoitus ajaa kohtuullisen paljon ihan matka-ajoa asfalttiteillä, joten mielessä olisi vaihtaa vielä astetta "katuystävällisemmät" kumit pyörän alle.
Olisiko hyviä ehdokkaita uusiksi kumeiksi, eli ei kuitenkaan puhtaita katurenkaita, vaan jonkinlaiset ominaisuudet pitäisi löytyä myös hiekkatiellä ja helpohkossa maastossa ajamiseen.
Renkaiden vaihto maastopyörän.
8
234
Vastaukset
- Anonyymi
Nappularenkaat on kyllä ihan hyvät normiajoon.
Nappulat estää hyvin renkaan puhkeamista sepeliin, koska nappulat pitää renkaan irti tiestä.
Jos ottaa nappulattoman renkaan, niin se pitää olla paksumpi ja siinä pitää olla kovike, joka estää sepelin tunkeutumisen renkaaseen. Tämä taas tuo vierintävastusta ja tekee ajosta kovemman pintapehmeyden kadotessa.
Paksulla renkaalla, vaikkapa 50 millisellä, voi pitää pienempiä paineita, joka taas vähentää puhkeamista. Pienillä paineilla voi taas ajella kevyemmillä renkailla.
Summasummarun. Nykyiset on ihan hyvät.. - Anonyymi
Ainakin 42-622 smart sam rullaa paljon paremmin kuin sileäpintainen markettirengas.
- Anonyymi
Markettirengasta nyt ei kannata ostaa. Minimissään joku merkkivalmistajan edullinen rengas jos ei halua hirveästi panostaa. Silti parempi kuin markettirengas.
- Anonyymi
Nappularengas ei ole hyvä asvalttiajossa. Talvella ja sepelikaudella ajoalusta muuttuu maaston kaltaiseksi niin nappularengas on ihan ok.
"Jos ottaa nappulattoman renkaan, niin se pitää olla paksumpi ja siinä pitää olla kovike, joka estää sepelin tunkeutumisen renkaaseen. Tämä taas tuo vierintävastusta ja tekee ajosta kovemman pintapehmeyden kadotessa"
Rullaa silti paremmin kuin nappularengas.- Anonyymi
> Rullaa silti paremmin kuin nappularengas.
Ja on hiljaisempi kuin nappularengas. Anonyymi kirjoitti:
> Rullaa silti paremmin kuin nappularengas.
Ja on hiljaisempi kuin nappularengas.Onko sitten ehdottaa hyviä merkkejä/malleja vaihtoehdoiksi?
- Anonyymi
Minä tykkäsin kun maastopyrän renkaana viimme kesänä oli Schwalben Big Ben, huonokuntosia sorateitä ajelin, asvaltti pätkätkin meni mukavasti.
Kun noita Schalben sivuja tuossa nyt katselin, niin tuo Big Ben on kyllä silti omaan käyttööni liian "katumaimainen", kun siellä maastossa tulee kuitenkin myös ajettua joten kiitoksia vinkistä, mutta tuskin minulle sopiva.
Mutta Schalbelta pisti silmääni sellainen uutuusrengas kaudelle 2020 kuin Hurricane (ja siitä vielä vahvistettu Race Guard versio), siinä saattaisi olla aika sopiva kombinaatio rengasta joka on kohtuullinen kompromissi asfaltille ja maastoon sopivaa rengasta, jos valmistajan puheet pitävät paikkaansa.
Toisaalta, mitä enemmän katson tuon nyt alla olevan Smart Sam:n ominaisuuksia valmistajan taulukoista (ja vertailee niitä tuon kyseisen ison valmistajan muiden mallien ominaisuuksiin), niin alkaa mietityttämään että minulla taitaa sittenkin olla jo valmiiksi alla suhteellisen tarpeitani vastaava rengas joka ei välttämättä vaihtamalla kokonaisuus huomioon ottaen siitä juuri parane.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981