kun nostaa vaan ajoissa kytkintä ja vaihtaa työpaikkaa. Eipä noihin kiusaamisiin oikein millään tavalla puututa. Nostan hattua niille, jotka vievät näitä asioita eteenpäin ja saavat oikeutta itselleen.
Itse roikuin huonossa työpaikassa vuosia ja siedin kaiken paskan väkisin. Lopputulos täydellinen loppuunpalaminen, josta en ole vieläkään toipunut. Taloudellisia ongelmia. Lisäksi stressistä puhkesi psoriasis. Ei kiva.
Eikä tuota oikein itsekään huomaa kuinka haitallinen se tilanne on itselle. Sitä on jossain niin oudossa sumussa, että puskee vain väkisin eteenpäin. Sitten kun tilanne on ohi, havahtuu todellisuuteen. Tietenkin myöhemmin näkee kristallinkirkkaana ne tavat millä on lääkinnyt huonoa oloaan. Oli se sitten alkoholi, huumeet, syöminen, pelaaminen jne.
Todella ikävä noidankehä, jossa häviää vain itse. Toivotan voimaa ja jaksamista kaikille tässä tilanteessa olleille ja oleville.
Kiusaaminen on väärin, mutta olen rehellisesti sitä mieltä, että helpommalla pääsee
2
109
Vastaukset
- Anonyymi
Kuusi vuotta kestin kiusaamista työpaikassa. Olin korkeasti koulutettu henkilö, ja jouduin "autotallifirmassa" ilmeisesti kateellisten panettelun uhriksi. Firman talous oli epävarmalla pohjalla, mikä osiltaan oli kai johtanut siihen, että kaikenlaista pohjasakkaa oli alipalkalla otettu sinne töihin. Irtisanouduin, minkä jälkeen kesti kolme vuotta, että pääsin unelmatyöpaikkaan. Jälkeenpäin voin sanoa, että lähteminen kannatti. Jos yrityksen kulttuuri on mätä, niin sille ei voi yksittäinen tehdä mitään. Kulttuurin muutos lähtee johtamisesta, ja johtamista on myös ihmisten rekrytointi. Yksittäisen narsistisen henkilön palkkaaminen voi tuhota koko työyhteisön.
- Anonyymi
"Jos yrityksen kulttuuri on mätä, niin sille ei voi yksittäinen tehdä mitään. Kulttuurin muutos lähtee johtamisesta, ja johtamista on myös ihmisten rekrytointi."
Olen harvinaisen samaa mieltä. Se kulttuuri on niin rakenteisiin juurtunut, että ei se tule muuttumaan ikinä. Kaikissa asioissa siellä joutuu kokemaan vääryttä, ei ole sen arvoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463240Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091972Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171940Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si831837- 181532
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431448- 281366
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901329Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1261242UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131178