kun nostaa vaan ajoissa kytkintä ja vaihtaa työpaikkaa. Eipä noihin kiusaamisiin oikein millään tavalla puututa. Nostan hattua niille, jotka vievät näitä asioita eteenpäin ja saavat oikeutta itselleen.
Itse roikuin huonossa työpaikassa vuosia ja siedin kaiken paskan väkisin. Lopputulos täydellinen loppuunpalaminen, josta en ole vieläkään toipunut. Taloudellisia ongelmia. Lisäksi stressistä puhkesi psoriasis. Ei kiva.
Eikä tuota oikein itsekään huomaa kuinka haitallinen se tilanne on itselle. Sitä on jossain niin oudossa sumussa, että puskee vain väkisin eteenpäin. Sitten kun tilanne on ohi, havahtuu todellisuuteen. Tietenkin myöhemmin näkee kristallinkirkkaana ne tavat millä on lääkinnyt huonoa oloaan. Oli se sitten alkoholi, huumeet, syöminen, pelaaminen jne.
Todella ikävä noidankehä, jossa häviää vain itse. Toivotan voimaa ja jaksamista kaikille tässä tilanteessa olleille ja oleville.
Kiusaaminen on väärin, mutta olen rehellisesti sitä mieltä, että helpommalla pääsee
2
120
Vastaukset
- Anonyymi
Kuusi vuotta kestin kiusaamista työpaikassa. Olin korkeasti koulutettu henkilö, ja jouduin "autotallifirmassa" ilmeisesti kateellisten panettelun uhriksi. Firman talous oli epävarmalla pohjalla, mikä osiltaan oli kai johtanut siihen, että kaikenlaista pohjasakkaa oli alipalkalla otettu sinne töihin. Irtisanouduin, minkä jälkeen kesti kolme vuotta, että pääsin unelmatyöpaikkaan. Jälkeenpäin voin sanoa, että lähteminen kannatti. Jos yrityksen kulttuuri on mätä, niin sille ei voi yksittäinen tehdä mitään. Kulttuurin muutos lähtee johtamisesta, ja johtamista on myös ihmisten rekrytointi. Yksittäisen narsistisen henkilön palkkaaminen voi tuhota koko työyhteisön.
- Anonyymi
"Jos yrityksen kulttuuri on mätä, niin sille ei voi yksittäinen tehdä mitään. Kulttuurin muutos lähtee johtamisesta, ja johtamista on myös ihmisten rekrytointi."
Olen harvinaisen samaa mieltä. Se kulttuuri on niin rakenteisiin juurtunut, että ei se tule muuttumaan ikinä. Kaikissa asioissa siellä joutuu kokemaan vääryttä, ei ole sen arvoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585030
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544552Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214472Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2881582- 2281298
- 811291
- 681245
- 305988
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50810