Mikä on typerintä mistä teitä on haukuttu, kiusattu tai moitittu?

Omalta yläasteajalta on jäänyt mieleen, kun yksi luokkani tyttö toitotti kaverilleen liikuntatunnin jälkeen: "Palstalutka otti pukuhuoneessa paidan pois!" (olin siis vaihtanut vaatteita liikuntatunnille mentäessä ja sieltä taas palatessa takaisin normivaatteet muille tunneille). Onneksi kaverinsa oli vähän välkympi tässä asiassa ja totesi "Sehän on normaalia, niin mäkin vaihdan vaatteet liikuntatunneille".

Jos mulla olisi tuolloin ollut kanttia, olisin sille "hurskastelijalle" todennut, että sinä se siis tykkäät notkua koko päivän samoissa hikisissä vaatteissa...

18

325

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koululaukkuani haukuttiin, tai itseasiassa kassihan se oli.

    • Ulkonäöstäni.

      • Sama.
        Miehet ovat hyvin ronkelia.” Mee laihuttaa, tuu sit takas” ulkopuolinen.
        Toinen sano myöhemmin ”luuviulu”


    • Bula-hatusta. Hirmu rätkätys ja keljuilu.... kohta kuitenkin vähän jokaisella oli sellainen... näppärä hattu oli....


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Sehän onkin fiksun näkönen..
        https://pbs.twimg.com/media/BaQM8mvIMAAeYsW.jpg

        Joo. Siitä sai noi korvaläpät ylöskin. Kuoseja oli paljon.... mulla oli turkoosi, missä oli jotain keltaista....

        Mutta joo... huvittavinta oli, että eniten huutelevat sitten joskus huuteli enää sellaisille, joilla ei ollut aito Bula... öyhöttäjiä löytyy pienestä pitäen. 🤣



    • Anonyymi

      Ryhdistäni. Lapsuuteni jalkavamma aiheutti selkääni vaivoja ja kuljin jotenkin liian ryhdikkäästi. Koska treenasin, osittain vaivojen vuoksi, minun koettiin esittävän jotain.

    • Anonyymi

      Natsiksi ja rasistiksi. Suvakkien silmittömyys on häiriintynyttä.

    • Anonyymi

      Hiusten leikkaamisesta sain huutia, kun näytin muka mummolta.

    • Anonyymi

      Eräässä turkulaisessa lukiossa haukuttiin vuosina 70-73 jo pelkästä
      olemassaolostani. No, olen elämässäni pärjännyt paremmin kuin ne haukkujat.

      • Anonyymi

        Turku oli siihen aikaan rajoittuneiden ihmisten kaupunki.


    • Anonyymi

      Pitkistä kintuistani ja luonnonkiharasta tukastani :((

    • Anonyymi

      Varmasti ihan aiheesta teitä haukuttiin. Teillä ei ollut silloin kanttia panna vastaan eikä minullakaan - eikä teillä ole vieläkään! Olette tossuja ja hinttejä alenevassa polvessa.

      • Anonyymi

        Ei aiheesta, vaan KATEUDESTA. Haukkujilla heikko esiintymistaito, huono koti ja onneton koulumenestys. Haukkujat kadehtivat menestyviä ihmisiä.


      • Anonyymi

        hintitkö ne noin ahdistaa siuta??


    • Anonyymi

      Nyt kun miettii, niin jännä ettei pojat kiusanneet ikinä - muut tytöt yritti kyllä. Lukion alussa oman ikäluokan leidit nälvivät kun hoikkana urheilijana olin tissitön. Vanhemmat tytöt huutelivat huoraksi kun käytin hameita ja mekkoja kouluunkin.

      Ei paljoa haitannut että lihavat teinitytöt huutelivat "laudaksi" ja itsestään epävarmat likat jotka pukeutuivat kaikki samoihin missSixty-farkkuihin arvostelivat vaatevalintojani.

      Ei ne myöskään pitkään jaksaneet yrittää kiusata kun eivät saaneet toivomiaan reaktioita. Vaihtoivat toki kiusaamisen kohdetta herkempiin tyttöihin. Pitihän sentään joku saada kyyneliin. Typerät teinilikat.

    • Ensimmäisellä luokalla alkoivat paljon pelätyt hammaslääkärin tekemät tarkastukset. Meidän kaupunginosassamme ei ollut hammaslääkäriä, joten meidän oli käveltävä naapurikaupunginosaan asti hampaitamme näyttämään. Matka oli ilmeisesti ekaluokkalaisille pitkä, koska opettajamme lähetti meidät matkaan pareittain. Kaikeksi kauhistukseni minun parikseni opettaja oli valinnut pitkän ja nätin blonditytön.

      Yritin kävelymatkan aikana luonnollisesti pitää etäisyyttä kyseiseen tyttöön, mutta väkisinkin sitä ajautui keskusteluun ihan aikansa kuluksi. Tyttö osoittautui vastoin kaikkia ennakkoluulojani ihan mukavaksi.

      Kun sitten palasin takaisin koululle, iski arki vasten kasvoja. Suurin osa luokkamme pojista alkoi kiusata kutsuen minua hirvittävillä loukkauksilla kuten "naistenmies" jne. Tappeluhan tuollaisten herjausten jälkeen tuli.

      Meni melkein kaksikymmentä vuotta ennenkuin kehtasin lähteä saattelemaan tyttöä toisen kerran.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe