Asunto-KEINOTTELUN salat Julki (osa2, Haans)

Anonyymi

On kuuma kausi takana, niin kuuma, ettei lumet tahdo pysyä maassa. Asuntokeinottelijoiden puntit on nyt toden teolla tutisemassa. Kerron teille, miksi
suuren romahduksen merkit on ilmassa ja mitä siitä voi seurata. Ja tietenkin, miksi kävi niinkuin kävi. Vehkeily alkoi jo 90-luvun laman jälkimainingeissa, jolloin poistettiin Inflaation vaikutus asuntolainojen nakertajana eli lainoista tehtiin reaalisia koko lainan ajan mutta todellinen rumba käynnistyi vasta Finanssi-Kriisin - huomaa: kriisin - seurauksena ja melskeissä. Sana Kriisi jätettiin vähemmälle tai sen kerrottiin olevan vain Kreikassa. Ne valehtelivat sinulle päin näköä:

1) Asuntojen hinnat olisivat pysyneet oikealla tasollaan, jollei maailmassa olisi päästetty korkoja nollaan. Nollakorko sai aikaan asuntojen jyrkän nousun, jota kesti 10 vuotta aina viime kevääseen asti. Korot pudotettiin nollaan, koska oli "kriisi" : kapitalismin konkurssi ! Oikeisto-yle käänsi asiat "TYÖ-VOIMA-PULAKSI", vaikka lopputilit lauloivat ja porrvarit keräsivät tuontiautot takaisin liikkeisiin. Jättimäisiä konehuutokauppoja järjestettiin, oikeisto-yle vaikeni.

2) Käänne tapahtui huomaamattomasti jo loppukeväästä. Vanhojen asuntojen oli hiljentynyt jo alkuvuodesta, mutta kesästä lähtien myös uudiskauppa on takkuillut. Maakunnissa romahdus oli jo alkanut voimalla. Asiat kuitenkin vaiettiin samalla kun "työvoimapula"-valheita laulettiin yhä kiihkeämmin. Mukaan otettiin suuret ikäluokatkin, eläköitymisineen, vaikka olivat tosiasiallisesti olleet poissa pelistä jo vuosia !

3) Nollakorot sananmukaisesti Kuumensi markkinat: "Ellet osta tänään, on ensi vuonna jo 20 kalliimpaa" ja tämä tehosi !!! Markasta tuli Euro hinnoissa, jonka seurauksena kauppa alkoi yskimään.

4) Oli leivottava markkinoille jotain uutta: rakentajat yhdessä pankkien kanssa keksivät, että myös vihonviimeiset ostajat olisi saatava kaupoille. Lähes jokainen rakennusliike muutti strategiaa, koska ostajilla ei ollut riittävästi tuloja saati mahdollisuuksia isoon pankkilainaan. Päätettiin kasvattaa taloyhtiölainaa merkittävästi. Jos taloyhtiölainaa oli ennen ollut 30% ja pankkilainaa 70%, niin oli kätevää kääntää nämä suhteet päinvastoin (nk asuntojen kaksi-hintajärjestelmä). Tämäkään ei vielä riittänyt, kun suhmuroimaan lähdettiin, annettiin palaa täysillä:

5) Keksittiin vuokratontit, jolla asunnon arvoa pystyttiin laskemaan vähän. Toki sitä ei laskettu kovin paljoa, koska tontin omistajan piti saadatontillekin kova tuotto, olihan omistajana RAHASTO !! Ja nyt ei puhuttu mistään Hitas vuokrasta, vaan kovasta vuokrasta. Vuokratontteja on ollut aina mutta nyt siis vuorassakin markasta tehtiin euro. Asia piti kuitenkin sekin hetkeksi häivyttää, hölmöläisten silmistä

6 )Jotta kaikki olisi näyttänyt edulliselta, niin ostajalle, piti antaa kuva alhaisista kuukausimaksuista. Tämä saatiin aikaan laittamalla taloyhtiö lainaan useita lyhennysvapaa vuosia. Tontin vuokra saatiin näyttämään alhaiselta tekemällä sopimus niin, että ensimmäisinä vuosina tontin vuokra on matala, mutta seuraavina vuosina vuokra nousee jyrkästi.

KÄSILLÄ on nyt ne vuodet, jolloin a) lyhennysvapaat on pidetty, b) tontti- ja vastikeosuudet korjataan vastaamaan niiden todellista kustannustilannetta.
TÄSSÄ ei vielä ollut kaikki asian tiimoilta, koska pelailu vuokra-asunnoilla piti saada peliin mukaan, siitä voit lukea haulla "näin asuntokeinottelu on organisoitu".
HUOMATKAA myös, että keinottelu on ensisijaisesti keskitetty pariin, kolmeen kaupunkiin, joissa on ostopotentiaalia ja jotka siten ovat otollista maaperää kokoomuksenkin vaalirahoittajina tunnetuille suurille rakennusliikkeille.

Terveisin Haans.seA

14

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU-oikeiston lamauttama suomi nousee heti kun nyky-hallitus alkaa työllistää suomalaisia- tällöin ostovoima palautuu ja suomi on ok.

      Suurporvarit ei tätä salli- Rinnekin taitiiin erottaa juuri tän takia- nyt kun on EU-mielhillä tarkotus köyhist'' köyhät ja kerätä omaisuudet takaisin rikkaille eli kääntää suomi taaksepäin ajassa 100-150 vuotta?

      Nyky-fasismia- (jota korjaamaan ei riitä Mariinin hallitus, vaan tarvitaan kansannousu?)

      https://www.lansivayla.fi/artikkeli/470913-jopa-29-000-asuntoa-tyhjana-tai-vain-osin-asuttuna-helsingissa-ilmio-korostuu

      • Anonyymi

        >> jopa 29 000 tyhjänä, helsingissä ilmiö korostuu !

        Näin juuri, koska nyt on asuntojen Hinta-Romahduksen vuoro. Kämppiä seisotetaan tyhjillään mieluummin kuin pannaan kiertoon Halvemmilla hinnoilla (=tappiolla)

        Asuntokeintottelun OSAssa 1 käsiteltiin Halvimpien Vuokra-asuntojen täyttöä, se piti keinottelun saattamiseksi alkuun, hoitaa ensin ja tarkoitukseen parhaiten sopi VIROLAINEN HALPA-TYÖVOIMA ! (toki muutkin ulkomaalaiset kelpasivat)
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-

        Kun edullisimpiin Vuokra-asuntoihin (ja taas erityisesti hgin ilmiö) oli saatu vuoden jono suomalaisia, oli näiden pakko tyytyä KALLIIMPIIN, ja tämä oli juuri porrvarin juonena. Pakottaa suomalaiset kalliimpiin vaihtoehtoihin. Nyt markasta on tullut euro neliöhinnoissa mutta palkat junnaavat viides tai jopa kuudesosassa !

        Uusiorakentamiseen ei suomalainen duunari enää kelvannut, vaan vuokra-asunnot täyttäneet mamut:
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/14955065/uusi-ennatys-redin-tyomaalla-82-eri-kansallisuutt
        Rakennuttaminen itsessään pidettiin tiukasti suomalaisissa käsissä pyyhkimällä EU-kilpailutus-säännöksillä persettä. Kaikki toimijat yhdessä toimivat tällä periaatteella.

        Nyt siis olemme asuntokeinottelun pattitilanteessa, uusia kupruhintaisia valmistuu ja niitä siis jätetään tarkoituksella tyhjilleen sen sijaan että hintoja laskettaisiin. Huomatkaa, kokoomukselle tämä sopii mainiosti mutta Vihreät ja "demarit" on täysillä juonessa mukana. Niillä ei totisesti ole Sinun etusi mielessään, keinottelua pyörittäessään !

        t. svt


    • Anonyymi

      Huomatkaa, että kun Kreikka ja monet muut ylivelkaantuneet tahot olivat suurin syy nollakorkoihin, se käännettiin suomessa markkinointi-jipoksi tilanteessa, jossa historian kenties suurin talouslama painoi päälle, niin että keskuspankit huudettin apuun setelipainatuksineen. Silti suomalaiset maksoivat asumisestaan vuosi toisensa jälkeen 20 % enemmän ja nyt ollaan oltu jo muutamia vuosia tilanteessa, että rahat ei ostoon riitä ja velkaa on kansalaisilla kuten kreikkalaisilla takavuosina. Pk seudulla 5000 markan neliöhinta on muuttunut 6-9000 euron neliöhinnaksi ja väittävät, että sijoittajat ostavat näitä huoneistoja kuumana. Ostivat ehkä vielä joku vuosi sitten mutteivat osta enää. Härskeimmät pelurit kuten Huhtanen Capital ja Icon ovat jo konkurssissa, uusia tulijoita tälle saralle odotellaan.

      Huomatkaa, että järjettömäksi paisunutta sijoitustoimintaa rahoittavat Veronmaksajat, siis te arvon lukijat, järjettömiksi paisuneilla ASUMISTUILLA:

      https://www.kela.fi/ajankohtaista-henkiloasiakkaat/-/asset_publisher/kg5xtoqDw6Wf/content/asumistukimenot-uuteen-ennatykseen-vuonna-2018

      "Kela maksoi asumistukia vuonna 2018 yhteensä 2 112 milj. euroa, mikä on 5 % edellisvuotta enemmän"

      Kasvutahti on suurinpiirtein keinottelijoiden vuokrakorotusten sanelema !

    • Anonyymi

      Pari sanaa VELAN olemuksesta tässä on paikallaan, silla asuntojen hinnat on nousseet täysin keinotekoisesti ja vastikkeettomasti juuri "löysän" rahan eli Velan turvin.

      A) Palkkatulonne ei riitä, koska palkan,maksaja haluaa pistää rahat Omaan taskuun

      B) Nuo samat piirit tarjoavat sopulille VELKAA, palkan korvikkeeksi vain siksi, että

      C) Velka on nopein tie kierrättää sopulin rahat pelureiden pussiin

      D) Kun velan tuuppaaminen väkisin loppuu, paljastuu että hinnat ovatkin KUPLIA

      E) Seuraa vääjäämättömästi LAMA, mutta sen maksaja ei olekaan ovela peluri

      F) .... arvaa kuka !!!! Näin ahneelle aina käy

      • Anonyymi

        Seuraus härskistä velkapelistä on tässä. Kun landen asunnot on velan vakuutena kaupunkiin muutettaessa mutta keinottelun seurauksena käy niin, ettei pysty kaupunkiveloista suoriutumaan, on landekämppä pakko-realisoitava ja arvot putoavat, varsinkin kun landen ainoat kepulaistyöpaikat menevät tänään virulaisille tai peräti jo ukrainalaisille ja kunta irtisanoo loppujakin (kalliimpia) suomalaisia


        https://www.iltalehti.fi/talous/a/c4721f4f-4cbb-4f84-b08e-16ed08077e89

        ""Vuosikymmenen loppuun mennessä vain Suomen suurimmissa kaupungeissa asunnoilla voi tienata, ennustaa Vuokraturva.
        Kolme neuvoa aloittelevalle asuntosijoittajalle. Arkistovideo
        Iso osa suomalaisista joutuu hyväksymään, ettei heidän kodillaan ole tämän vuosikymmenen päättyessä paljonkaan rahallista arvoa. Näin arvioi vuokra-asuntojen välitystä ja asuntosijoittamisen palveluja tarjoava suuryritys Vuokraturva.""


        MARKASTA Euro Hinnoissa, palkat Kuudesosassa politiikka niittää nyt satoaan !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Seuraus härskistä velkapelistä on tässä. Kun landen asunnot on velan vakuutena kaupunkiin muutettaessa mutta keinottelun seurauksena käy niin, ettei pysty kaupunkiveloista suoriutumaan, on landekämppä pakko-realisoitava ja arvot putoavat, varsinkin kun landen ainoat kepulaistyöpaikat menevät tänään virulaisille tai peräti jo ukrainalaisille ja kunta irtisanoo loppujakin (kalliimpia) suomalaisia


        https://www.iltalehti.fi/talous/a/c4721f4f-4cbb-4f84-b08e-16ed08077e89

        ""Vuosikymmenen loppuun mennessä vain Suomen suurimmissa kaupungeissa asunnoilla voi tienata, ennustaa Vuokraturva.
        Kolme neuvoa aloittelevalle asuntosijoittajalle. Arkistovideo
        Iso osa suomalaisista joutuu hyväksymään, ettei heidän kodillaan ole tämän vuosikymmenen päättyessä paljonkaan rahallista arvoa. Näin arvioi vuokra-asuntojen välitystä ja asuntosijoittamisen palveluja tarjoava suuryritys Vuokraturva.""


        MARKASTA Euro Hinnoissa, palkat Kuudesosassa politiikka niittää nyt satoaan !

        ""Vuosikymmenen loppuun mennessä vain Suomen suurimmissa kaupungeissa asunnoilla voi tienata, ennustaa Vuokraturva.""

        Asunnoilla "tienaaminen" tarkoittaa niiden vuokraamista ja tavoitteellisesti voitolla. Tämä tilanne on jo ehkä sivuutettu maakunnissa mutta kehuttava ei ole tilanne "suurissakaan" kaupungeissa, sillä nykyhinnoilla uusissa peli perustuu nk. Kaksi-hintajärjestelmällä keinotteluun. Kysymys on siitä, että kuvitteellinen voitto pk-seudun uudesta asunnosta (kun neliöhinta > 5000 eur/m2) perustuu siihen kaksi-hintajärjestelmän hankinta-osuuteen jota Myyntihinnaksi kutsutaan. Tuo Myyntihinta (eli kolmasosa velattomasta hinnasta) on vain "voiton " laskennallinen perusta eli tuotto lasketaan tuolle kolmasosalle pääomasta !!! Härskiä temppuilua mutta kaikkea on yritettävä, ennen kuin pk-seudullakin totaalisesti romahtaa ...

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15294898/asuntojen-kaksi-hintajarjestelma-on-ansa-!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ""Vuosikymmenen loppuun mennessä vain Suomen suurimmissa kaupungeissa asunnoilla voi tienata, ennustaa Vuokraturva.""

        Asunnoilla "tienaaminen" tarkoittaa niiden vuokraamista ja tavoitteellisesti voitolla. Tämä tilanne on jo ehkä sivuutettu maakunnissa mutta kehuttava ei ole tilanne "suurissakaan" kaupungeissa, sillä nykyhinnoilla uusissa peli perustuu nk. Kaksi-hintajärjestelmällä keinotteluun. Kysymys on siitä, että kuvitteellinen voitto pk-seudun uudesta asunnosta (kun neliöhinta > 5000 eur/m2) perustuu siihen kaksi-hintajärjestelmän hankinta-osuuteen jota Myyntihinnaksi kutsutaan. Tuo Myyntihinta (eli kolmasosa velattomasta hinnasta) on vain "voiton " laskennallinen perusta eli tuotto lasketaan tuolle kolmasosalle pääomasta !!! Härskiä temppuilua mutta kaikkea on yritettävä, ennen kuin pk-seudullakin totaalisesti romahtaa ...

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15294898/asuntojen-kaksi-hintajarjestelma-on-ansa-!

        netti katkes äasken kun yritin vastata tän:

        "....valtion sosiaalisen asuntotuotannon avulla on takavuosina subventoitu valtion varoja yksityisille rakennusyrityksille ja niiden omistajille satoja miljoonia euroja ilman, että kansalaiset, joille ko. asuntotuotanto on tarkoitettu, olisivat millään tavalla päässeet tämän tuen piiriin."

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/14092928/suomessa-ei-ole-korruptiota!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        netti katkes äasken kun yritin vastata tän:

        "....valtion sosiaalisen asuntotuotannon avulla on takavuosina subventoitu valtion varoja yksityisille rakennusyrityksille ja niiden omistajille satoja miljoonia euroja ilman, että kansalaiset, joille ko. asuntotuotanto on tarkoitettu, olisivat millään tavalla päässeet tämän tuen piiriin."

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/14092928/suomessa-ei-ole-korruptiota!

        tai siis selain brakas-

        myös maaseutu autioitettu, että kaikkien on pakkoasutettuna pakkoasuttava kassakeskuksissa sikavuokralla- koska muu suomi ei ole palveluja.

        pelkkä järjestelykysymys- nykydigitekniikka ja monet asiat helpottaneet ja mahdollistaaneet elämää missä vaan, mutta EU-politiikka on tätä kommunismia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tai siis selain brakas-

        myös maaseutu autioitettu, että kaikkien on pakkoasutettuna pakkoasuttava kassakeskuksissa sikavuokralla- koska muu suomi ei ole palveluja.

        pelkkä järjestelykysymys- nykydigitekniikka ja monet asiat helpottaneet ja mahdollistaaneet elämää missä vaan, mutta EU-politiikka on tätä kommunismia.

        Katri Kulmuni aikoo asettaa työryhmän selvittämään asuntojen hintaromahdusta maakunnissa. Voin helpottaa Katrin hommaa: Kun maakunnissa on enää pienituloisia eikä kepulainen TILALLINENKAAN kelpuuta kuin ukrainalaisia, ei näillä tuloilla juhlita (paitsi hetken velalla) eli taustalla on valtaisa tuloerojen kasvu. Vuosi vuodelta pelistä putoaa tuhansia suomalaisia rikkaiden rikastuessa vastaavasti. Ja nämä rikkaat keskittyvät suurkaupunkeihin, tällä hetkellä pääaisiassa Pk-seudulle. Kuhina käy sielä vielä hetken aikaan Velalla, mutta sittin sopulin peli onkin ohi...

        http://www.labour.fi/ty/tylehti/talous-yhteiskunta-1-2019/ovatko-tuloerot-suomessa-kasvaneet-luultua-enemman/

        ... eli hintaromahdus tulee pk-seudullekin, armottomasti. Toki jää rikkaiden ytimiä, joita tämä kehitys ei koske (esim ullanlinna, katajanokka, ehkä lauttasaarikin ).


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tai siis selain brakas-

        myös maaseutu autioitettu, että kaikkien on pakkoasutettuna pakkoasuttava kassakeskuksissa sikavuokralla- koska muu suomi ei ole palveluja.

        pelkkä järjestelykysymys- nykydigitekniikka ja monet asiat helpottaneet ja mahdollistaaneet elämää missä vaan, mutta EU-politiikka on tätä kommunismia.

        Toivottavasti et kuvitteke olevasi joku Kansantalouden Ehtymätön Tonava?


      • Anonyymi

        No niin, mites nyt suu pannaan ! Edelliset kommentit on kirjoiteltu joskus helmikuun alussa, eli ei tietoa "koronasta" eli tosiasiallisesti globalismin globalismin ja keinottelun romahtamisesta. Se on nyt käsillä, ja "virus" on tässä pelissä silkka PEITETARINA. Sen kertoo nyt pääsiäisenä yksi lause herrliinin sanomissa: "koronaan kuolleiden ikä-mediaani on yli 80 vuotta". Siis suurin piirtein keskimääräinen naisten kuolemisikä. Tästä on leivottu "UUTINEN" joka on tosiasiassa järjestelmän romahduksen pimittämistä

        Luvassa on suomen velkasuhteen nousu 70%:iin BKT:sta ja tätäkin lukua ylläpidetään vain silkalla velanotolla. Selvää on, että järjestelmä on romahtanut.

        KUSIAISET tiesivät tämän ja toimivat nopeasti
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16215816/tiesitko-etta-b--wahlroos-ei-ole-ainoa-rahansa-suomesta----

        eivätkä aio tulla teitä koskaan auttamaan...

        t. haans.sea





        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16215816/tiesitko-etta-b--wahlroos-ei-ole-ainoa-rahansa-suomesta----


    • Anonyymi

      Nyt rommaa spämmäri on herännyt 2009 -luvulta!

    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus. Juuri näin on tapahtunut/tapahtumassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      375
      2944
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1589
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      17
      1175
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      58
      1042
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      29
      1020
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      973
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      81
      955
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      918
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      206
      864
    Aihe