Tornion vesi

Anonyymi

Miksi nostetaan maksuja että voidaan "investoida" uusien asuinalueiden infraan? Edellisiäkin uusi tontteja rakentamatta? Vanhojen alueiden putket korjaamatta.

16

1218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi minulle toimitetaan vesijohtoputkessa kalkkia vaikka maksan vedestä?

      • Anonyymi

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Ehkä kunta myy vedet, kun vesiyritysseikkailijoiden rahat loppuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Tulisikin vettä mutta kun sieltä tulee kalkkia jolla en tee mitään.


    • Anonyymi

      Nyt ne vanhat putket lopulta kosahti.
      Koko kaupunki on vedetön.
      Täytyykin seuraavana kesänä kaivaa pihalle vesikaivo niin saa irtisanoutua kokonaan Tornion vedestä.

    • Anonyymi

      Elämä on täynnä valintoja!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Saivat vedet päälle ja kalkkimoskakin palasi monin kertaisena, sellaista moskaa kraanoista että sekoittajat heti tukossa, ja kylppärin seinille ja lattioille pintyi kalkista sellainen kestopinnoite että ei lähde millään pois.

      • Anonyymi

        Eilen yritin soittaaTornion Veden vikapäivystykseen, ei vastannut kukaan koko päivänä. Miksihän siellä ei voida ilmoittaa kun joku häiriö tulee vesijärjestelmään? Eilenki runkolinjasta putki poikki, eikä mitään tiedoteta. Melko ihme hommaa😠😠.


    • Anonyymi

      Kaupungintalon remontointi kuulostaa kokoajan paskemmalta idealta. Infra sakkaa ,mutta näiden mielestä on tärkeämpää laittaa yhden rakennuksen korjaukseen 10 miljoonaa, kun samalla kuntalaisten palvelut on tässä kunnossa. Haaparannalla kaupunki ilmoittaa jatkuvasta vesihäiriöistä. Tornion putket varmaan samassa jamassa. Tämä taisi olla vain alkusoittoa. Vedensaanti haittaa koko torniota. Tornion kaupungintalon "hiukkasia ilmassa" remontti haittaa vain siellä työskenteleviä ketkä voi mennä muualle. Ja "sisäilmaremontit" noin vanhaan taloon kustaan aina. Ne on rakenteellisesti köyttöikänsä loppupäässä. Mikään 70 luvun pömpeli ei säilyikuisesti. Kaupunki teki oikein kun purki kerrostalot. Mikä ero kaupungintalossa on niihin verrattuna. Hienon kivikuoren alla on samaa sontaa hometta ja asbestia. Korjaamalla heitetään rahat kokkoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Keminmaassa ei helpolla niellä kallista kaupungintalon remonttia. Torniossa vaan inistään ja maksetaan ja ei edea mietitä vaihtoehtoja. Mistä johtuu?

    • Anonyymi

      Vuosikymmeniä kunnat ja kaupungit on myyneet vettä liian halvalla. Nyt sitten on putkistot siinä kunnossa että niiden korjaaminen tulee todella kalliiksi. Mutta jos vaihtoehtona on vesijakelun yksitystäminen niin puolet halvemmaksi tulee ihmisille kun alkavat maksamaan kunnollista hintaa vedestä ja kunnat alkaa korjaamaan nopealla aikataululla putkistoja kuntoon. Tämä korjausvelka johtuu vesiyhtiöiden johtajien saamattomuudesta ja pelosta hinnan nostoon.

    • Anonyymi

      Katsoisin kyllä mieluummin rahan käyttöä. Kaupungin tulee korjata putket jotka elintärkeitä asukkaille eikä korjata kaupungintaloa. Näitä kohteita ei voi vertailla edes samassa lauseessa. Toinen on vain seinät joita löytyy muualtakin. Toinen on vesi jota kaikki tarvitsee.
      Putkia ei tule maksattaa moneen kertaan käyttäjillä vaikka laitos on yhtiöitetty. Maksut nousee kokoajan. En ymmärrä miten tuo kaupungintalo on noin korvaamaton. Minun silmissä se ei ole kuin elinikänsä päässä oleva rakennus. Joskus täytyy uskaltaa tehdä päätöksiä myös rakkaista rakennuksista. Päätöksiä joita perheet joutuvat kokoajan tekemään kun luopuvat lapsuudenkodeistaan. Näitä päätöksiä pitää myös päättäjien tehdä eikä kaataa veronmaksajien päälle ja laskuttaa myös tarpeelliset palvelut uudelleen ja uudelleen. Kovia päätöksiä ja priorisointia kiitos.

    • Anonyymi

      Saisivat keskittyä olennaiseen. Kyllä toimistotönöjä löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      55
      7185
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      18
      4884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      26
      4543
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      230
      3814
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      29
      3073
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2776
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2421
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2381
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      103
      1995
    Aihe