Tornion vesi

Anonyymi

Miksi nostetaan maksuja että voidaan "investoida" uusien asuinalueiden infraan? Edellisiäkin uusi tontteja rakentamatta? Vanhojen alueiden putket korjaamatta.

16

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi minulle toimitetaan vesijohtoputkessa kalkkia vaikka maksan vedestä?

      • Anonyymi

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Ehkä kunta myy vedet, kun vesiyritysseikkailijoiden rahat loppuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Tulisikin vettä mutta kun sieltä tulee kalkkia jolla en tee mitään.


    • Anonyymi

      Nyt ne vanhat putket lopulta kosahti.
      Koko kaupunki on vedetön.
      Täytyykin seuraavana kesänä kaivaa pihalle vesikaivo niin saa irtisanoutua kokonaan Tornion vedestä.

    • Anonyymi

      Elämä on täynnä valintoja!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Saivat vedet päälle ja kalkkimoskakin palasi monin kertaisena, sellaista moskaa kraanoista että sekoittajat heti tukossa, ja kylppärin seinille ja lattioille pintyi kalkista sellainen kestopinnoite että ei lähde millään pois.

      • Anonyymi

        Eilen yritin soittaaTornion Veden vikapäivystykseen, ei vastannut kukaan koko päivänä. Miksihän siellä ei voida ilmoittaa kun joku häiriö tulee vesijärjestelmään? Eilenki runkolinjasta putki poikki, eikä mitään tiedoteta. Melko ihme hommaa😠😠.


    • Anonyymi

      Kaupungintalon remontointi kuulostaa kokoajan paskemmalta idealta. Infra sakkaa ,mutta näiden mielestä on tärkeämpää laittaa yhden rakennuksen korjaukseen 10 miljoonaa, kun samalla kuntalaisten palvelut on tässä kunnossa. Haaparannalla kaupunki ilmoittaa jatkuvasta vesihäiriöistä. Tornion putket varmaan samassa jamassa. Tämä taisi olla vain alkusoittoa. Vedensaanti haittaa koko torniota. Tornion kaupungintalon "hiukkasia ilmassa" remontti haittaa vain siellä työskenteleviä ketkä voi mennä muualle. Ja "sisäilmaremontit" noin vanhaan taloon kustaan aina. Ne on rakenteellisesti köyttöikänsä loppupäässä. Mikään 70 luvun pömpeli ei säilyikuisesti. Kaupunki teki oikein kun purki kerrostalot. Mikä ero kaupungintalossa on niihin verrattuna. Hienon kivikuoren alla on samaa sontaa hometta ja asbestia. Korjaamalla heitetään rahat kokkoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Keminmaassa ei helpolla niellä kallista kaupungintalon remonttia. Torniossa vaan inistään ja maksetaan ja ei edea mietitä vaihtoehtoja. Mistä johtuu?

    • Anonyymi

      Vuosikymmeniä kunnat ja kaupungit on myyneet vettä liian halvalla. Nyt sitten on putkistot siinä kunnossa että niiden korjaaminen tulee todella kalliiksi. Mutta jos vaihtoehtona on vesijakelun yksitystäminen niin puolet halvemmaksi tulee ihmisille kun alkavat maksamaan kunnollista hintaa vedestä ja kunnat alkaa korjaamaan nopealla aikataululla putkistoja kuntoon. Tämä korjausvelka johtuu vesiyhtiöiden johtajien saamattomuudesta ja pelosta hinnan nostoon.

    • Anonyymi

      Katsoisin kyllä mieluummin rahan käyttöä. Kaupungin tulee korjata putket jotka elintärkeitä asukkaille eikä korjata kaupungintaloa. Näitä kohteita ei voi vertailla edes samassa lauseessa. Toinen on vain seinät joita löytyy muualtakin. Toinen on vesi jota kaikki tarvitsee.
      Putkia ei tule maksattaa moneen kertaan käyttäjillä vaikka laitos on yhtiöitetty. Maksut nousee kokoajan. En ymmärrä miten tuo kaupungintalo on noin korvaamaton. Minun silmissä se ei ole kuin elinikänsä päässä oleva rakennus. Joskus täytyy uskaltaa tehdä päätöksiä myös rakkaista rakennuksista. Päätöksiä joita perheet joutuvat kokoajan tekemään kun luopuvat lapsuudenkodeistaan. Näitä päätöksiä pitää myös päättäjien tehdä eikä kaataa veronmaksajien päälle ja laskuttaa myös tarpeelliset palvelut uudelleen ja uudelleen. Kovia päätöksiä ja priorisointia kiitos.

    • Anonyymi

      Saisivat keskittyä olennaiseen. Kyllä toimistotönöjä löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      182
      5012
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      4095
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2815
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      231
      2240
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2058
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1267
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      805
    Aihe