Tornion vesi

Anonyymi

Miksi nostetaan maksuja että voidaan "investoida" uusien asuinalueiden infraan? Edellisiäkin uusi tontteja rakentamatta? Vanhojen alueiden putket korjaamatta.

16

1319

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi minulle toimitetaan vesijohtoputkessa kalkkia vaikka maksan vedestä?

      • Anonyymi

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Ehkä kunta myy vedet, kun vesiyritysseikkailijoiden rahat loppuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Tulisikin vettä mutta kun sieltä tulee kalkkia jolla en tee mitään.


    • Anonyymi

      Nyt ne vanhat putket lopulta kosahti.
      Koko kaupunki on vedetön.
      Täytyykin seuraavana kesänä kaivaa pihalle vesikaivo niin saa irtisanoutua kokonaan Tornion vedestä.

    • Anonyymi

      Elämä on täynnä valintoja!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Saivat vedet päälle ja kalkkimoskakin palasi monin kertaisena, sellaista moskaa kraanoista että sekoittajat heti tukossa, ja kylppärin seinille ja lattioille pintyi kalkista sellainen kestopinnoite että ei lähde millään pois.

      • Anonyymi

        Eilen yritin soittaaTornion Veden vikapäivystykseen, ei vastannut kukaan koko päivänä. Miksihän siellä ei voida ilmoittaa kun joku häiriö tulee vesijärjestelmään? Eilenki runkolinjasta putki poikki, eikä mitään tiedoteta. Melko ihme hommaa😠😠.


    • Anonyymi

      Kaupungintalon remontointi kuulostaa kokoajan paskemmalta idealta. Infra sakkaa ,mutta näiden mielestä on tärkeämpää laittaa yhden rakennuksen korjaukseen 10 miljoonaa, kun samalla kuntalaisten palvelut on tässä kunnossa. Haaparannalla kaupunki ilmoittaa jatkuvasta vesihäiriöistä. Tornion putket varmaan samassa jamassa. Tämä taisi olla vain alkusoittoa. Vedensaanti haittaa koko torniota. Tornion kaupungintalon "hiukkasia ilmassa" remontti haittaa vain siellä työskenteleviä ketkä voi mennä muualle. Ja "sisäilmaremontit" noin vanhaan taloon kustaan aina. Ne on rakenteellisesti köyttöikänsä loppupäässä. Mikään 70 luvun pömpeli ei säilyikuisesti. Kaupunki teki oikein kun purki kerrostalot. Mikä ero kaupungintalossa on niihin verrattuna. Hienon kivikuoren alla on samaa sontaa hometta ja asbestia. Korjaamalla heitetään rahat kokkoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Keminmaassa ei helpolla niellä kallista kaupungintalon remonttia. Torniossa vaan inistään ja maksetaan ja ei edea mietitä vaihtoehtoja. Mistä johtuu?

    • Anonyymi

      Vuosikymmeniä kunnat ja kaupungit on myyneet vettä liian halvalla. Nyt sitten on putkistot siinä kunnossa että niiden korjaaminen tulee todella kalliiksi. Mutta jos vaihtoehtona on vesijakelun yksitystäminen niin puolet halvemmaksi tulee ihmisille kun alkavat maksamaan kunnollista hintaa vedestä ja kunnat alkaa korjaamaan nopealla aikataululla putkistoja kuntoon. Tämä korjausvelka johtuu vesiyhtiöiden johtajien saamattomuudesta ja pelosta hinnan nostoon.

    • Anonyymi

      Katsoisin kyllä mieluummin rahan käyttöä. Kaupungin tulee korjata putket jotka elintärkeitä asukkaille eikä korjata kaupungintaloa. Näitä kohteita ei voi vertailla edes samassa lauseessa. Toinen on vain seinät joita löytyy muualtakin. Toinen on vesi jota kaikki tarvitsee.
      Putkia ei tule maksattaa moneen kertaan käyttäjillä vaikka laitos on yhtiöitetty. Maksut nousee kokoajan. En ymmärrä miten tuo kaupungintalo on noin korvaamaton. Minun silmissä se ei ole kuin elinikänsä päässä oleva rakennus. Joskus täytyy uskaltaa tehdä päätöksiä myös rakkaista rakennuksista. Päätöksiä joita perheet joutuvat kokoajan tekemään kun luopuvat lapsuudenkodeistaan. Näitä päätöksiä pitää myös päättäjien tehdä eikä kaataa veronmaksajien päälle ja laskuttaa myös tarpeelliset palvelut uudelleen ja uudelleen. Kovia päätöksiä ja priorisointia kiitos.

    • Anonyymi

      Saisivat keskittyä olennaiseen. Kyllä toimistotönöjä löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 55
      909
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      766
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      157
      707
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      63
      683
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    14. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      36
      519
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      470
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe