Tornion vesi

Anonyymi

Miksi nostetaan maksuja että voidaan "investoida" uusien asuinalueiden infraan? Edellisiäkin uusi tontteja rakentamatta? Vanhojen alueiden putket korjaamatta.

16

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi minulle toimitetaan vesijohtoputkessa kalkkia vaikka maksan vedestä?

      • Anonyymi

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Ehkä kunta myy vedet, kun vesiyritysseikkailijoiden rahat loppuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole kiitollinen että saat vielä vettä hanasta. Sekin on nykyään kortilla monessa maassa.

        Tulisikin vettä mutta kun sieltä tulee kalkkia jolla en tee mitään.


    • Anonyymi

      Nyt ne vanhat putket lopulta kosahti.
      Koko kaupunki on vedetön.
      Täytyykin seuraavana kesänä kaivaa pihalle vesikaivo niin saa irtisanoutua kokonaan Tornion vedestä.

    • Anonyymi

      Elämä on täynnä valintoja!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Saivat vedet päälle ja kalkkimoskakin palasi monin kertaisena, sellaista moskaa kraanoista että sekoittajat heti tukossa, ja kylppärin seinille ja lattioille pintyi kalkista sellainen kestopinnoite että ei lähde millään pois.

      • Anonyymi

        Eilen yritin soittaaTornion Veden vikapäivystykseen, ei vastannut kukaan koko päivänä. Miksihän siellä ei voida ilmoittaa kun joku häiriö tulee vesijärjestelmään? Eilenki runkolinjasta putki poikki, eikä mitään tiedoteta. Melko ihme hommaa😠😠.


    • Anonyymi

      Kaupungintalon remontointi kuulostaa kokoajan paskemmalta idealta. Infra sakkaa ,mutta näiden mielestä on tärkeämpää laittaa yhden rakennuksen korjaukseen 10 miljoonaa, kun samalla kuntalaisten palvelut on tässä kunnossa. Haaparannalla kaupunki ilmoittaa jatkuvasta vesihäiriöistä. Tornion putket varmaan samassa jamassa. Tämä taisi olla vain alkusoittoa. Vedensaanti haittaa koko torniota. Tornion kaupungintalon "hiukkasia ilmassa" remontti haittaa vain siellä työskenteleviä ketkä voi mennä muualle. Ja "sisäilmaremontit" noin vanhaan taloon kustaan aina. Ne on rakenteellisesti köyttöikänsä loppupäässä. Mikään 70 luvun pömpeli ei säilyikuisesti. Kaupunki teki oikein kun purki kerrostalot. Mikä ero kaupungintalossa on niihin verrattuna. Hienon kivikuoren alla on samaa sontaa hometta ja asbestia. Korjaamalla heitetään rahat kokkoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Keminmaassa ei helpolla niellä kallista kaupungintalon remonttia. Torniossa vaan inistään ja maksetaan ja ei edea mietitä vaihtoehtoja. Mistä johtuu?

    • Anonyymi

      Vuosikymmeniä kunnat ja kaupungit on myyneet vettä liian halvalla. Nyt sitten on putkistot siinä kunnossa että niiden korjaaminen tulee todella kalliiksi. Mutta jos vaihtoehtona on vesijakelun yksitystäminen niin puolet halvemmaksi tulee ihmisille kun alkavat maksamaan kunnollista hintaa vedestä ja kunnat alkaa korjaamaan nopealla aikataululla putkistoja kuntoon. Tämä korjausvelka johtuu vesiyhtiöiden johtajien saamattomuudesta ja pelosta hinnan nostoon.

    • Anonyymi

      Katsoisin kyllä mieluummin rahan käyttöä. Kaupungin tulee korjata putket jotka elintärkeitä asukkaille eikä korjata kaupungintaloa. Näitä kohteita ei voi vertailla edes samassa lauseessa. Toinen on vain seinät joita löytyy muualtakin. Toinen on vesi jota kaikki tarvitsee.
      Putkia ei tule maksattaa moneen kertaan käyttäjillä vaikka laitos on yhtiöitetty. Maksut nousee kokoajan. En ymmärrä miten tuo kaupungintalo on noin korvaamaton. Minun silmissä se ei ole kuin elinikänsä päässä oleva rakennus. Joskus täytyy uskaltaa tehdä päätöksiä myös rakkaista rakennuksista. Päätöksiä joita perheet joutuvat kokoajan tekemään kun luopuvat lapsuudenkodeistaan. Näitä päätöksiä pitää myös päättäjien tehdä eikä kaataa veronmaksajien päälle ja laskuttaa myös tarpeelliset palvelut uudelleen ja uudelleen. Kovia päätöksiä ja priorisointia kiitos.

    • Anonyymi

      Saisivat keskittyä olennaiseen. Kyllä toimistotönöjä löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3219
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2287
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1124
    Aihe