Näin äsken steissillä ystäväni itkevän, taasen kerran. En uskaltanut mennä lohduttamaan, sillä hän oli miehensä kanssa. Kun kirjoitan paikan, ei kuitenkaan tule sekoittaa steissin hörhöihin, ystäväni ei juo, eikä käytä päihteitä.
Mies on sairaalloisen mustasukkainen, jo opiskeluaikoina ystäväni pelkäsi häntä tavattomasti, ja ilmeisesti syystäkin, Vaikka ystäväni veti takaisin lukuisien turvakotien vaatimat rikosilmoitukset, sai syyttäjä kuitenkin niin paljon aiheita, että sai syytettyä ja miehen hetkeksi vankilaan.
Mies on kuulemma maailman ihanin ja toisaalta se maailman kamalinkin. Osaa huomioida, mutta saatuaan viinaa, on turvallisuus tiessään. Tunnen miehenkin tuttavia, ja he kertovat samaa, miehen vaimot ja muut tyttöystävät ovat saaneet kukin vuorollaan pelätä ja mies on useamman kerrankin ollut vankilassa, milloin väkivallan, milloin huumeiden vuoksi. Huumeet kun kuulemma ovat miehen kavereiden piireissä hyvinkin tavanomaisia, muusikonrenttu kun on. Jopa tunnettu kitaristi, ainakin ollut aikoinaan ja nyt suuren yleisön unohtama, Amerikan valloitus kun jäi hieman kesken 80-luvulla. Mies on siis vanhempi kuin ystäväni, joka on 50, mies 60 v.
Mitä tehdä ystävän auttamiseksi? En uskalla kirjoittaa, sillä mies valvoo ystäväni puhelinta ja viestintää, samoin ketään hän ei uskalla tavata, ei edes kahvilla.
Ystäväni on työssä, voinko ottaa yhteyttä hänen työterveyteensä, voivatko he edes auttaa? Vai voinko ottaa yhteyttä terveyskeskukseen, jonkunhan pitää oikeasti pystyä auttamaan. Ystäväni on ollut masentunut, mutten tiedä onko saanut siihen apua. En haluaisi nähdä ihanan ihmisen elämän menevän hukkaan, haluaisin auttaa, kuten hänkin aina on valmis auttamaan muita, aikana ennen tuota kauheaa miestä.
Miten pelastaa ystävä kaikin puolin väkivaltaiselta mieheltä?
4
117
Vastaukset
- Anonyymi
No kai sinä saat tavata ystävättärääsi?
Järjestä vaikka synttäripäivät, tai keksi että lähtisikö elokuviin kanssasi, tai konserttiin tai ostoksille neuvomaan mikä väri pukisi sinua parhaite, - makutuomariksi?
Tai hiihtelemään, lenkille tms.
Sitten kun ootte kahdenkesken voit ottaa puheeksi että oot huolestunut ja että miten voisit auttaa häntä.
Ja että jos tulee hätä, niin voi tulla sinun luokse,- Anonyymi
Ystävätärtäsi kai pitäis taivuttaa.
Edellinen.
- Anonyymi
Ei mikään virallinen taho voi auttaa erossa, hänen pitää tehdä itse -eroratkaisu-, siitä erosta EI tarvitse sanoa kasvokkain väkivaltaiselle miehelle tai kannata. Mies pitää kuin panttivankina naista nyt, tilanne on huolestuttava. Keskustele naisen lasten (jos aikuisia) ja sukulaisen kanssa, miten saisitte naisen asunnosta ulos kyytiinne ettei mies estä, esim. jos soitatte hänelle (JOS siis nainen haluaa itse tulla mukaanne vierailulle /kahville hänelle sopivaan kellonaikaan) ja vaikka uuteen asuntoon (etsikää naiselle joku uusi paikka yhdessä jos hän toivoo) - sano että nyt olisi tärkeää erota /muuttaa pois koska ette luota miehen turvallisuuteen, että koette miehen väkivaltaiseksi & vaaralliseksi. Rakastuminen menee ajan myötä ohi, vaikkei heti! Naisen turvallisuudella on enemmän väliä kuin tavaroilla tai vanhalla kodilla. Hänen pitäisi vaihtaa tietonsa salaiseksi, some-estot ja puhelinnumero toiseen, ettei mies ota enää yhteyttä. Jos nainen tarvitsee psykologista tukea, hän voi itse etsiä eroon erikoistuneen terapeutin yksityiseltä puolelta tai kriisipuhelin edes. Jos et onnistu auttamaan ensimmäisellä kerralla, joku päivä hän ehkä haluaa suhteesta pois itse. Naisella voi olla ongelmia saada yhteyttä auttajiin jos on kuin panttivankina siellä
- Anonyymi
Jos nainen ei pysty eroamaan millään, siinä on jotain kysymyksiä, joihin hän ehkä haluaa vastauksen - silloin joku eroihin ja väkivaltatilanteisiin erikoistunut auttaja osaa vastata ja käydä vuoropuhelua. Mies ei ainakaan muutu, se kannattaa sanoa naiselle selvästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024457Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83913Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816