Itä-Lappi tarvitsee ihmeen!
Itä-Lapin tilanne verrattuna Tunturi- ja Pohjois-Lappiin sekä Rovaniemeen on hyvä esimerkki alueiden sisäisestä eriytymisestä. Eriytyminen on melko uusi, mutta vahvistuva piirre kuntien kehityksessä.
– Kaikki asiat, jotka saavat pohjoisimmassa Lapissa ja Rovaniemellä aikaan elinvoimaa, ovat aika molliviritteisiä Itä-Lapissa.
Tunturi- ja Pohjois-Lapilla sekä Rovaniemellä on vahvat merkit veto- ja elinvoiman, kasvun ja dynamiikan vahvistumisesta.
– Pohjosimmalla Lapilla ja Rovaniemellä on yhteisiä piirteitä.
Alueilta löytyvät hyvät kulkuyhteydet lentoasemien ja junaradan kautta. Lisäksi kuntien maine ja tunnettuus toimivat niiden eduksi.
Aluetaloutta Tunturi-Lapissa ruokkivat myös kaivannaisteollisuus sekä Levi ja Ylläs.
Mitä löytyy itälapista???
Itä-Lapin tilanne verrattuna Tunturi- ja Pohjois-Lappiin sekä Rovaniemeen on hyvä esimerkki alueiden sisäisestä eriytymisestä. Eriytyminen on melko uusi, mutta vahvistuva piirre kuntien kehityksessä.
– Kaikki asiat, jotka saavat pohjoisimmassa Lapissa ja Rovaniemellä aikaan elinvoimaa, ovat aika molliviritteisiä Itä-Lapissa.
Tunturi- ja Pohjois-Lapilla sekä Rovaniemellä on vahvat merkit veto- ja elinvoiman, kasvun ja dynamiikan vahvistumisesta.
– Pohjosimmalla Lapilla ja Rovaniemellä on yhteisiä piirteitä.
Alueilta löytyvät hyvät kulkuyhteydet lentoasemien ja junaradan kautta. Lisäksi kuntien maine ja tunnettuus toimivat niiden eduksi.
Aluetaloutta Tunturi-Lapissa ruokkivat myös kaivannaisteollisuus sekä Levi ja Ylläs.
Mitä löytyy itälapista???
Vastaukset 20
Vanhimmat
Itä-lapista löytyy ränsistyviä rakennuksia, raihnaisia vanhuksia, katkeria änkyröitä eläkeläisiä sekä muutama peräkammarissa kortteerava "äitnpoika" kyttäämässä muorin eläkerahoja saadakseen lidlistä halpaa kaljaa.
Kemijärven kohtalo on todella karu!
Huoltosuhde on vuonna 2040 jo 108 kun kunnan toimivuuden kannalta huoleen on aihetta jo 50.
Tarkoittaa että edessä kaikilla on pakkomuutto paikkakunnalta, ei kauppoja, ei sairaalapalveluja, ei apteekkia, ei mitään!
Kaikki paranee kun vastustamme tehdasta kaikinvoimin!
Voimme keskenään käydä kauppaa taivaantulien aukiolla myydään esim. kalaa, leipää, nisuja ym.
Kerran kuussa käy, se jolla vielä on ajokortti, yhdellä autolla rovaniemeltä jauhoja ja suolaa kaikille.
Suurin syy ahdinkoon on nämä kaiken valittajat sekä vastustajat!
Kaikki on torpattu mitä kaupunkiin on yritetty.
Sitä niittää mitä kylvää!
Miksi vastustaa sellaista jota ei ole tänne muutenkaan tulossa ? Aivan hukkaan heitettyä energiaa panna edes ajatusta tyhjälle hankkeelle, jota joku huuhaa hörhö mukamas on tänne tuomassa. Rahoituksesta ei ole tietoakaan
Kyllä vastustetaan tehdasta, menee haukivedet. Miten minä eläkepäiviä sitten vietän jos vedet saastuu?
Lukea osaat, mutta et ymmärrä sanomaa tekstissä. Kun sanotaan miksi vastustaa sellaista joka ei ole tulossa, niin se tarkoittaa että tehdasta ei ole tulossa, joten turha vastustaa sitä mikä ei muutenkaan toteudu.
On tosi typerää todeta, että Kemijärvi kuolee, ellemme saa biosellutehdasta. Ikään kuin sellainen olisi ollut jossain vaiheessa realistisesti tulossa. Tai jos sellainen tulisikin, niin se ei kyllä ratkaisisi niitä ongelmia, mitä Kemijärvellä on ja on tulossa lisää. Sellutehdas ei kyllä lisää paikkakunnan vetovoimaisuutta. Kuinka moni onkaan asuntonsa panttina Kemijärvellä. Muuttaisi heti jos vain saisi talostaan vähänkään kohtuullisen hinnan. Varsinkin jos tehtaan piippu taas pukkaisi rikinkatkuista savua. Palvelutaso laskee seuraavan 10 vuoden aikana dramaattisesti, tuli tehdas tai ei. Moni haluaa viettää eläkepäivänsä hyvien palvelujen äärellä muualla esim. Oulussa, Roissa, Turussa jne....
Kemijärvi on jo kuollut....
Itsepä olette tilanteenne aiheuttaneet, turha muita syytellä!
Niin makaa kuin petaa!!!
Te siitä kärsitte, ei me jo muualle muuttaneet.
Miten kemijärveläiset meinaavat tulla toimeen?
Olisi mukavaa kuulla millä rahoitatte asumisen ja elämisen?
Ei kuulu!
Odotetaan vain valtion elättävän sinne.
Ei muuten elätä!
Ajakaa tuota itä-rata asiaa Nurmeksesta Sotkamon kautta Kuusamoon ja sieltä Kemijärven kautta Sodankylään, josta vaikka maantietä mukaillen Saariselälle . Ivalon kautta Inariin ja sieltä Näätämöön sekä Norjan puolelle. Silloin Lappi pääsee irti tuosta lentoyhtiöiden monopolista. Nythän osaan Lappia pääsee lentämällä ja julkisillakin suhteellisen mukavasti, kun varaa aikaa mtkustamiseen. Itäinen Suomi ja Lappi saisivat oikein kunnon piristysruiskeen nykyiseen liikennemottiin. Turisteja tulisi varmasti mukavasti junalla,. Saamelaiskäräjillehän moinen ajatus on punainen vaate. Vai kuinka?????
Eikä pelkästään itä-lapin ongelma,kyllä näitä löytyy ympäri suomen,täällä vain kärjistyy tilanne tähän yhteen ja samaan ongelmaan,bioreffiin,toiset odottaa ja toiset vastustaa sitä.Kemiin tulossa tehdas ja se lopullinen niitti ettei tänne sitä rakenneta,eikä muutakaan suurempaa tai edes keskisuurta teollisuutta tulossa itä- lappiin. Mitä jää? Onhan tuntureita mutta tuskin näistä kemijärven pelastajaksi on,ei samanlaista vaikutusta kuin rukalla kuusamossa tai levillä kittilässä,suomu kyllä yrittää nostaa päätään mutta on vielä tosi kaukana tasostaan muihin,ja sen sijainti epäedullinen kaupungille. Paikkakunnalla ollaan hädissään myymässsa aikoinaaan halvalla ostettuja ns.kakkosasuntoja joista nyt pyydetään 3 kertaista hintaa mitä aikanaan maksettu,kuten myös jotka sijoittaneet asuntoihin vuokrausmielessä,eihän paikkakunnalla ole kohta vuokralaisia kelle näitä vuokrata. Veroja nostetaan ja keksitään uusia,sanonpa vaan että nesteessä ollaan. Eikö olisi aika alkaa toimimaan yhteisen asian vuoksi ja jättää esim.politikointi pois näistä,kun näyttää olevan niin iso asia ollakko persu tai keskusta tai mikä muu tahansa. Kuntapäättäjät toimikaa,siitä teille maksetaan,takapuolet ylös penkistä ja tehkää jotin,tyhymät
Taitaa olla nämäkin peräkylän politiikot tulleet muualta, ei mitään siteitä kemijärveen ,,,ponnahduslautana pitävät... heille ihan sama mihin tämä kurjuus päättyy.
Ei semmoista ihmettä voi edes tulla! Onneksi tajusin aikoinani lähteä, vielä kun ehti saada kohtuu korvauksen talosta! Jos jotain hyvää hakee Kemijärvestä,niin siellä on kiva käydä syksysin metsällä.
Möit väärään aikaan. Hinnat rajussa nousussa kun tehas tulossa...ha..haa. Se parhaiten nauraa joka viimeksi...
Kemijärvi on auttamattomasti sijainniltaan huono. Juna on vain hieman tätä päivää, kun vertaa lentokenttäkyliin; Ruka, Levi, Ylläs, Rovaniemi jne...
Kemijärvellä ei ole maisemia kehuttavasti, kun kaikki vaarat on hakattu rivosti ja järvi on säännöstelty pilaan. Kaanoottikoskia on kaikkialla muualla Lapissa, Kuusamossa, mutta Kemijärveltä nekin puuttuvat.
Suomu riepu on kaukana hyvästä.. Kemijärvellä ei ole juurikaan hotellivuoteita, kuten muissa pohjoisen matkailukunnissa on.
Kalastusmatkailun vedet ovat myös ihan muualla kuin Kemijärvellä.
Ei ihme, että Kemijärven matkailuluvut ovat selkeästi Lapin- läänin huonoimmat.
Kyllä tuohon astelmaan saa Biosellutehdasta haikailla, vaikka sitä ei koskaan tulisikaan. Karhua kannatta pyytää, vaikka ei saisi kuin yhden päivässä.
Kemijärven sijainti on todella hyvä, koska Suomutunturille on lyhyt matka ja se tulee olemaan tulevaisuudessa maailman jetset ihmisten laskettelupaikka ja sitten myös sinne tulee niitä keskuksia (Suomun keskus, Oili Harjulan idea, sekä niin kutsuttu "Hiljaisuuden keskus"). Ainoastaan Suomun kaukainen sijainti olisi ongelma, mutta sitähän se ei ole eikä tulekaan olemaan, koska Suomulla on hyvä olla!
Tuulimyllyt pilaavat maisemat ja tuleva tehas ilman ja järven. Siinä sit matkailua kehitellään ?
Moni luulee, että Kemijärvi kurjistuu. Eikö ole tullut mieleen, kuinka Kemijärven kaupungin Vuokratalojen remontoidut ja yksityisille myydyt kakkosasunnot ovat vilkastuttaneet Kemijärven keskustaajamaa ja runsastuttaneet kassavirtaa yrityspohjaisille palveluntuottajille, joita on nyt yhä enemmän katukuvassamme. Toki hiihtokeskusten vilkastuminenkin, mm Suomulla on paljolti näiden kakkosasunnon ostajien ansiota. Näin on saatu aikaan myöskin raju ikärakenteen korjaus selkeästi nuorempaan suuntaan.
Pitäisiköhän kaupungin jatkaa vuokrakerrostalojen kattavaa remontointia, kun siitä on aikasemman perusteella vain hyviä kokemuksia.
Käsittämätöntä saamattomuutta nykyisiltä päättäjiltä ja kuntajohdolta.