ja se on KATOLINEN KIRKKO!!
Talle Kalliolle minä rakennan KIRKKONI!!!
16
383
Vastaukset
- Anonyymi
No ei ole. Kristus sanoo Pietarille, että tälle kalliolle minä kirkkoni rakennan ja tässä kallio tarkoittaa sitä tunnustusta, jonka Pietari antoi. Eli tunnusti, että Jeesus on Kristus, elävän Jumalan poika.
- Anonyymi
Pietarin nimi tarkoitti kalliota, joten Jeesus antoi Pietarille taivasten valtakunnan avaimet.
- Anonyymi
Jeesus sanoi Pietarille: " Tälle kalliolle rakennan kirkkoni." Toisin sanoen se oli Jeesuksen Kristuksen kirkko, ei katolinen ( yleinen) kirkko.
Miksi mainostaa Katolista Kirkkoa Kristuksen kirkona kun sen nimistä kirkkoa ei mainita Raamatussa?- Anonyymi
Sekopäääääää. Jumalan pojan usko on se nimitys Kallio luja kestävä . Se on kuule se joka sinutkin pelastaa kun käännyt pois pahuudesta . Sulla ei oikein suju toi kielitaito sitten. Menet lukioon oppimaan kieliä kuten latinaa kreikkaa hebreaa ja sitten alat ymmärtää mitä sanat tarkoittaa .
- Anonyymi
Et oo sitten vaan lukenut niin pitkälle . Kyllä se sieltä vielä löytyy kun jatkat lukemista.
- Anonyymi
Tässä linkissä on väite, ettei katolinen uskonto olekaan ensimmäinen:
https://Jeesus-on-Herra.com/maailman-ensimmainen-uskonto/
Onko totta?- Anonyymi
Pietarin kirkko on kalliolla.
Anonyymi kirjoitti:
Pietarin kirkko on kalliolla.
Jeesus ei tarkoittanut fyysistä kalliota. Niin on Kallion ev. lut. kirkkokin kalliolla ja jopa Jerusalemin vuonna 70 tuhoutuneen temppelin kokoinen. Seurakunta rakentuu Kristus-kalliolle, ei ihmisten perustamalle kirkkolaitokselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pietarin kirkko on kalliolla.
Eikun kallio on Pietarin kirkko ....
- Anonyymi
1. Kor. 10:4 ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
- Anonyymi
Martin kirkosta Turusta hei. Huomauttaisin että katollinen kirkko tämäkin.
Kattohan tässäkin on.- Anonyymi
Kielitaitoinen taas .
- Anonyymi
Älä ny hyvänen aika hermostu...
- Anonyymi
Uutisista kuultuna: Paavi hyväksyi yllättäin homoliitot.
- Anonyymi
Homojen avioliitot ovat aina kuuluneet kristinuskoon.
Raamatun mukaan Herra todistaa ikuisesti kaikkien homoparien välisiä liittoja. Paavin hyväksyntä tai hyväksymättömyys ei siihen vaikuta.
"41 Palvelijan mentyä Daavid nousi kivikasan takaa ja kumarsi kolmesti maahan asti. Sitten he suutelivat toisiaan ja itkivät yhdessä, Daavid vielä Jonataniakin enemmän. 42 Jonatan sanoi Daavidille: »Mene rauhassa! Me olemme vannoneet toisillemme ystävyyttä Herran nimessä. Niin kuin silloin lausuimme, Herra on oleva liiton ikuisena todistajana sekä meidän että meidän jälkeläistemme välillä.»"
- Anonyymi
Oikeastaan Raamattu puhuu seurakunnasta, ei kirkosta.
"Ja minä sanon sinulle: sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan seurakuntani, ja tuonelan portit eivät sitä voita."
Matt. 16:18
Ja, koska Raamatun mukaan kristitty tarkoittaa Jeesuksen opetuslasta ja Jeesuksen opetuslapsi on ihminen, joka pysyy Jeesuksen sanassa, ei katolinen , eikä edes luterilainen tai ortodoksinen kirkko ole varsinaisesti Jeesuksen seuraukunta. Jeesuksen seuraukunta on Jeesukselle uskollinen.
"Antiokiassa ruvettiin opetuslapsia ensiksi nimittämään kristityiksi."
Apostolien teot 11:26
"Niin Jeesus sanoi niille juutalaisille, jotka uskoivat häneen: "Jos te pysytte minun sanassani, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani; ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi"."
Joh. 8:31-32
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"799031Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645749Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1395129Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään253949Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853500Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta563418Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1052800Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä412773En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102761Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El52290