ja se on KATOLINEN KIRKKO!!
Talle Kalliolle minä rakennan KIRKKONI!!!
16
397
Vastaukset
- Anonyymi
No ei ole. Kristus sanoo Pietarille, että tälle kalliolle minä kirkkoni rakennan ja tässä kallio tarkoittaa sitä tunnustusta, jonka Pietari antoi. Eli tunnusti, että Jeesus on Kristus, elävän Jumalan poika.
- Anonyymi
Pietarin nimi tarkoitti kalliota, joten Jeesus antoi Pietarille taivasten valtakunnan avaimet.
- Anonyymi
Jeesus sanoi Pietarille: " Tälle kalliolle rakennan kirkkoni." Toisin sanoen se oli Jeesuksen Kristuksen kirkko, ei katolinen ( yleinen) kirkko.
Miksi mainostaa Katolista Kirkkoa Kristuksen kirkona kun sen nimistä kirkkoa ei mainita Raamatussa?- Anonyymi
Sekopäääääää. Jumalan pojan usko on se nimitys Kallio luja kestävä . Se on kuule se joka sinutkin pelastaa kun käännyt pois pahuudesta . Sulla ei oikein suju toi kielitaito sitten. Menet lukioon oppimaan kieliä kuten latinaa kreikkaa hebreaa ja sitten alat ymmärtää mitä sanat tarkoittaa .
- Anonyymi
Et oo sitten vaan lukenut niin pitkälle . Kyllä se sieltä vielä löytyy kun jatkat lukemista.
- Anonyymi
Tässä linkissä on väite, ettei katolinen uskonto olekaan ensimmäinen:
https://Jeesus-on-Herra.com/maailman-ensimmainen-uskonto/
Onko totta?- Anonyymi
Pietarin kirkko on kalliolla.
Anonyymi kirjoitti:
Pietarin kirkko on kalliolla.
Jeesus ei tarkoittanut fyysistä kalliota. Niin on Kallion ev. lut. kirkkokin kalliolla ja jopa Jerusalemin vuonna 70 tuhoutuneen temppelin kokoinen. Seurakunta rakentuu Kristus-kalliolle, ei ihmisten perustamalle kirkkolaitokselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pietarin kirkko on kalliolla.
Eikun kallio on Pietarin kirkko ....
- Anonyymi
1. Kor. 10:4 ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
- Anonyymi
Martin kirkosta Turusta hei. Huomauttaisin että katollinen kirkko tämäkin.
Kattohan tässäkin on.- Anonyymi
Kielitaitoinen taas .
- Anonyymi
Älä ny hyvänen aika hermostu...
- Anonyymi
Uutisista kuultuna: Paavi hyväksyi yllättäin homoliitot.
- Anonyymi
Homojen avioliitot ovat aina kuuluneet kristinuskoon.
Raamatun mukaan Herra todistaa ikuisesti kaikkien homoparien välisiä liittoja. Paavin hyväksyntä tai hyväksymättömyys ei siihen vaikuta.
"41 Palvelijan mentyä Daavid nousi kivikasan takaa ja kumarsi kolmesti maahan asti. Sitten he suutelivat toisiaan ja itkivät yhdessä, Daavid vielä Jonataniakin enemmän. 42 Jonatan sanoi Daavidille: »Mene rauhassa! Me olemme vannoneet toisillemme ystävyyttä Herran nimessä. Niin kuin silloin lausuimme, Herra on oleva liiton ikuisena todistajana sekä meidän että meidän jälkeläistemme välillä.»"
- Anonyymi
Oikeastaan Raamattu puhuu seurakunnasta, ei kirkosta.
"Ja minä sanon sinulle: sinä olet Pietari, ja tälle kalliolle minä rakennan seurakuntani, ja tuonelan portit eivät sitä voita."
Matt. 16:18
Ja, koska Raamatun mukaan kristitty tarkoittaa Jeesuksen opetuslasta ja Jeesuksen opetuslapsi on ihminen, joka pysyy Jeesuksen sanassa, ei katolinen , eikä edes luterilainen tai ortodoksinen kirkko ole varsinaisesti Jeesuksen seuraukunta. Jeesuksen seuraukunta on Jeesukselle uskollinen.
"Antiokiassa ruvettiin opetuslapsia ensiksi nimittämään kristityiksi."
Apostolien teot 11:26
"Niin Jeesus sanoi niille juutalaisille, jotka uskoivat häneen: "Jos te pysytte minun sanassani, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani; ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi"."
Joh. 8:31-32
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1298835Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735214Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras263516- 362414
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1281734- 621667
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2101501Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381387Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601139- 231111