Jos mustat aukot imevät jopa valon..

Niin valon nopeus ei voi oolla silloin vakio. tämä viesti on liikaa kollimaattorille koska kyseinen vajakki ei löydä tähän vastausta googlesta eikä pääse pätemään.

tsiisus mikä pölhökustaa.
5143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se on avaruus, joka kaareutuu painovoimakentässä, eikä valo, joka kaartaa.

En tälläkään kertaa taida kehdata liittyä seuraasi. Kiitos kuitenkin.

2Äänestä

En usko, että kukaan mistään vähääkään tietävä on väittänyt, että valon nopeus on vakio.

Äänestä
  • Valon nopeus on luonnovakio tyhjiössä. Väliaineessa se saa eri arvoja.

    Mustia aukkoja ei tunneta kovinkaan hyvin, joten päätelmät niitä koskien valonnopeuden suhteen ovat spekulaatiota. Havaintoja ei voida tapahtumahorisontin ylitse.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valon nopeus on luonnovakio tyhjiössä. Väliaineessa se saa eri arvoja.

    Mustia aukkoja ei tunneta kovinkaan hyvin, joten päätelmät niitä koskien valonnopeuden suhteen ovat spekulaatiota. Havaintoja ei voida tapahtumahorisontin ylitse.

    Valon nopeus on nopeus, jolla valo kulkee väliaineessa. Jos tarkoitetaan luonnonvakiota c, pitäisi kirjoittaa valonnopeus. Se on vakio kaikissa inertiaalikoordinaatistoissa.

    Mitä mustaan aukkoon tulee, se laskettiin (Schwarzild) juuri sillä perusteella, että riittävän massiivisen kohteen pakonopeus ylittää valonnopeuden. Kyseessä ei ole spekulaatio, vaan itse asiassa jopa mustan aukon määritelmä.

    1Äänestä

https://en.wikipedia.org/wiki/Photon_sphere

Kun ollaan puolen tapahtumahorisontin säteen verran sen reunan ulkopuolella niin mustan aukon ohitse sen tangentin suuntaisesti pyrkivä valo seuraa kaareutuvaa avaruutta aukon ympäri eli jää kiertoradalle ("fotonipallo"). Hieman lähempänä tangentin suuntainen valo putoaa spiraalina tapahtumahorisonttiin ja hieman ulospäin niin kaareutuva avaruus heittää valon takaisin huomattavasti alkuperäisestä suunnastaan poikenneena.

Avaruuden kaareutumisen vuoksi mustan aukon kertymäkiekko näyttää taittuvan aukon eteen. Elokuvaa Interstellar varten oli itse asiassa laskettu miltä tilanne näyttäisi läheltä katsottuna yleisen suhteellisuusteorian mukaan.

ps. Jospa kuitenkin jätettäisiin muihin kirjoittajiin kohdistuva solvaaminen vähemmälle niin ei tarvitse tehdä aloituksista poistopyyntöjä niiden asiattomuuden vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Niin valon nopeus ei voi oolla silloin vakio. tämä viesti on liikaa kollimaattorille koska kyseinen vajakki ei löydä tähän vastausta googlesta eikä pääse pätemään.

tsiisus mikä pölhökustaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu