Heikko itsetunto naisella

Kertokaapas tänne kokemuksianne heikon itsetunnon omaavasta kumppanistanne. Naisesta.
1053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Yksilöissä on ollut eroja, mutta alla tiettyjä itse todennetuja ominaisuuksia yhteen niputettuna, yksi tai useampia voi löytyä kenestä tahansa jolla on itsetunnon kanssa haasteita:

Takertuva, alistava (ero- tms. uhkailuja, seksillä kiristämistä), ei kestä kritiikkiä, puolustuskannalla jo ennen konfliktia, puolustautumisväittämät usein kehäpäätelmiä tai muuten epätosia, nalkuttaa toisen tekemisistä tai tekemättä jättämisistä mutta sallii "virheet" samat itselleen, vetäytyy konfliktien jälkeen (mykkäkoulu) eikä palaa tai suostu palaamaan aiheeseen.

Enemmänkin löytyisi jos ottaisi hiukan aikaa ja muistelisi menneitä, mutta noi kyllä riittää ihan hyvin.

Äänestä
  • Tulipa taas hienosti typoja, mutta minkäs teet sähelölle...

    Tuosta jäi mainitsematta se tosiasia, että jos kumppani (tässä siis mies) on kontrolloiva, niin toinen (ja iis nainen) voi käyttäytyä edellä kuvatulla tavalla ihan defenssinä ja sikäli heikko itsetunto ei välttämättä ole objektiivinen totuus henkilöstä, vaan täysin sidonnainen parisuhteen toiseen osapuoleen.

    Äänestä

  • randombypasser kirjoitti:

    Tulipa taas hienosti typoja, mutta minkäs teet sähelölle...

    Tuosta jäi mainitsematta se tosiasia, että jos kumppani (tässä siis mies) on kontrolloiva, niin toinen (ja iis nainen) voi käyttäytyä edellä kuvatulla tavalla ihan defenssinä ja sikäli heikko itsetunto ei välttämättä ole objektiivinen totuus henkilöstä, vaan täysin sidonnainen parisuhteen toiseen osapuoleen.

    Ei kaikki oo noin kuspäisiä.

    Äänestä

Vaimoni tarvitsi kannustusta. Hänen oppikouluun menemisensä oli estetty periaatteella, ettei työläisperheen tyttöjä kannata kouluttaa.
Mentyämme naimisiin sanoi anoppini, että nythän vaimoni voi ryhtyä opiskelemaan koska minä elätän.
Vaimoni oli kasvanut koko lapsuutensa ja varhaisnuoruutensa tuollaisessa ympäristössä.

Avioliittomme kotivuosien jälkeen, mentyään töihin, häntä ehdotettiin työpaikkansa luottamushenkilöksi. Kehoitin ottamaan vastaan tehtävän niillä ehdoilla, että kuuntelee valitsijoitaan mutta noudattaa omaatuntoaan ja hankkii kaiken mahdollisen koulutuksen.
Oli yhdessä keskusjärjetönsä liittopäivillä alustajana aiheenaan työaika.
Heittäytyi kunnallispolitiikkaan ja sitä kautta vuosikausiksi lautakuntatyöskentelyyn.
Oli kerran ammatti- ja koulutusryhmänsä kilpailuissa valtakunnallisessa finaalissa yhtenä kolmesta kurssien ja kokeiden kautta karsitusta finalistista.

Tarvitsi alkukannustusta mutta senkin jälkeen kysyi aina minun mielipidettäni vaikka tiesi sen etukäteenkin.
Näin on pärjäilty yli 50 vuotta.

Äänestä

Riippuu pitkälti myös kumppanista. Ja jos tunnistaa huonoa itsetuntoa voisi itse hakea apua kuten olen tehnyt ja olen nainen.
Kaikki olemme yksilöitä vaikka yhdistäviä tekijöitä on paljon. Lapsuus ja aiemmat kokemukset muokkaa meitä.
Huono itsetuntoinen voi olla tempperamentiltaan herkkä kuten itse.
Tasapainoisimman suhteen sain vahvaitsetuntoisen rinnalla. Omanikin parani ja asenteet muuttuivat. Minusta tuli itsevarma. Kaikkein hankalin, kuitenkin Herkin ja rakkaudellisin suhde on ihmisen kanssa jolla itselläänkin on vähän huono itsetunto. Ikävästi vain jotkut nuo yllä mainitut piirteet aiemmissa kommenteissa on m meissä molemmissa ja ruokkivat toisiaan vaikka eivät olisi samanlaisia.. Emmehän täysin samanlaisia ole kukaan. Ei mies ja nainen voi olla täysin. Hänellä on parempi itsetunto kuin minulla mutta oman äitisuhteensa takia kuitenkin lujassa on tietysti huonot mallit asiaan liittyen ja itsetuntoon.

Huono itsetunto voi aiheuttaa myös sen että kun omassa suhteessa tulee kipukohtia tai vaikka suhde syvenee, tulee kriisi ja saattaa etsiä huomiota toisaalta. Siksi sanotaan että heikko itsetuntoinen helposti lähtee.. ja lähtee toisen matkaan myös kuten olen tehnyt. Enää en sitä tee, yritänhän kehittää itseäni.

Itseä voi kehittää jatkuvasti ja hankkia apua vahvistuakseen. Ja hei, ei ole pakko olla yhdessä jos ei toimi eikö kumpikaan edes yritä kehittää itseään. Siis monessa tapauksessa tuo huono itsetunto ikäänkuin periytyy kasvatusmallien ja geenienkin vuoksi. Suomalaiset olemme semmoisia pitkälti. Harvalla on täydellisen hyvä itsetunto.

Äänestä

Nappasin muija kainaloon ja raahasin salille treenaamaan. Nyt on muija kunnossa ja kroppa viimeisen pääle tikissä kaks vuotta treenattiin. Itsetuntoa voi nostaa kuntosalilla hyvinkin helposti.

Äänestä
  • Kerro tuo "sohvaperuna" vaimolleni.

    Äänestä

Minulla on huono itsetunto. :(

Odotan paljon huomiointia, kauniita sanoja, kehuja jne jos niitä en saa mieheltä tunnen itseni arvottomaksi ja rumaksi..tosin minua on paljon kehuttu yleensäkkin kauniiksi. Se on jokin vika päässä enkä tiedä miten parantua huonosta itsetunnosta joka pohjautuu lapsuuteen.

Äänestä

Järjetön mustasukkaisuus, tunsin itseni pettäjäksi kun nainen siitä niin vouhotti nuorempana miksei vieläkin aika ajoin, onneksi sitä epäilyä ja syyttelyä tapahtui enimmäkseeen kun oli juonut. Myöskin tuo omistushalu tunki suhteeseen, ihan kuin muija olisi luullut omistavansa minut, ilman sitäkin olisin tiennyt olevani muijani mies. Siinäpä sitä joitakin itsetunnon puutteessa esiintyvää.

Äänestä

Monella naisella se heikko itsetunto liityy läheisyyteen tai seksiin. Nainen kokee olevansa toisijainen jollei saa riittävästi huomioita. Saman koin minäkin nuoren puolisoni osalta, nainen koki että ei riitä mulle kun katselin pornoa tai tyydytin itseeni välillä, se oli oikein myrkkyä naiselle ja tuohan sanoi siitä aika painavasti, eiks mun pillu riitä sulle vai etkö ole tyytyväinen seksiin. Eihän se siihen liity mut nainen ei halunnut vaan ymmärtää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kertokaapas tänne kokemuksianne heikon itsetunnon omaavasta kumppanistanne. Naisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu