HIILARIT miten vältän?

mistä tiedän missä on hiilareita missä ei?
82932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

arvata tai heitä noppaa.

Äänestä

Heippa!! Hiilareista saa tietoa esim. googlen haulla, hakusanana esim. hiilihydraatit, atkins tai south beach diet.
Mutta pääasiassa voisi sanoa, että hiilareita on paljon leivässä, pastassa, perunassa ja kaikissa herkuissa. Sitä on myös hedelmissä. Lihatuotteissa ja kalatuotteissa sitä ei ole. Mutta kannattaa lukea esim South Beach dieetistä, se selvittää aika paljon ja siinä on enemmän järkeä kuin atkinsin dietissä.

Äänestä

Miksi hiilareita pitäisi välttää? Maailman terveellisimmät ruoat ovat hiilareita: kasvikset, marjat, hedelmät, täysjyväviljat ja osittain pavutkin.

Vältä raffinoituja hiilihydraatteja, kuten valkoista viljaa, valkoista sokeria, limsoja, mehuja, roskaruokaa, eineksiä, pikaruokaa, hampurilaisravintoloita, pullaa, chipsejä, donitseja (Amerian lahja maailmalle), keksejä ja leivoksia.

Äänestä
  • Kasviksissa nyt ei juurikaan ole hiilareita. Ja pahimpia hiilaripommeja ovat riisit, pastat, perunat, vaalea leipä, makeiset, sokerilimsat ja yleensäkin kaikki, missä on sokeria, pizzat, maito jne.

    On olemassa nk.hitaita hiilareita ja sitten nopeitaa, jotka eivät ole suositeltavia. Kannattaa tutustua noihin Finelin sivuihin, josta saa faktatietoa mm. hiilihydraattien määristä eri ruoissa.

    Äänestä

  • Hertta kirjoitti:

    Kasviksissa nyt ei juurikaan ole hiilareita. Ja pahimpia hiilaripommeja ovat riisit, pastat, perunat, vaalea leipä, makeiset, sokerilimsat ja yleensäkin kaikki, missä on sokeria, pizzat, maito jne.

    On olemassa nk.hitaita hiilareita ja sitten nopeitaa, jotka eivät ole suositeltavia. Kannattaa tutustua noihin Finelin sivuihin, josta saa faktatietoa mm. hiilihydraattien määristä eri ruoissa.

    On yksisilmäistä tuijottaa pelkästään hiilareihin. Kokonaiset ruokavaliomallit ratkaisevat. Kannattaa tutustua terveellisimpiin ruokavaliomalleihin ja syödä niitten mukaisesti. Perinteinen kreetainen ruokavalio ja japanilainen okinawalainen ovat terveellisimpiä.

    Äänestä

  • A ja O kirjoitti:

    On yksisilmäistä tuijottaa pelkästään hiilareihin. Kokonaiset ruokavaliomallit ratkaisevat. Kannattaa tutustua terveellisimpiin ruokavaliomalleihin ja syödä niitten mukaisesti. Perinteinen kreetainen ruokavalio ja japanilainen okinawalainen ovat terveellisimpiä.

    paremmin ainakin omalla kohdalla toimii zonen malli, eli syön ~saman verran joka päivä.

    Äänestä

  • Miksi lopettaa kaikkien hiilareiden syönti? Olemme vaimon kanssa jättäneet sokerin,-leivät viljatuotteet,-makkarat ja perunan pois. Syömme paljon juustoja,- vihanneksia niin keitossa kuin tuoreenakin. Hedelmiä kuluu paljon (ei banaania).Kalaa ,broileria ja kalkkunaa syömme suht reippaasti. Eikä possuakaan ole unohdettu.Lähtöpainoni oli 2.11.2004 101,6 kg. Tänä aamuna (28.3.-05) vaaka pysähtyi lukemaan 87.9 kg. Eikä nälästä ole ollut tietoakaan. Tavoitteeni on 80 kg.Veren sokeri ja kolesterolit olivat hyvät 5.11.-05 "Henkilääkärini" suostui ,että uudet arvot mitataan sitten kun olen tavoiteessani.Myöskin vaimoni paino on pudonnut merkittävästi.Tosin vähemmän kuin minulla.(ne naiset)Lupaan kevään mittaan ilmoitella mihin suuntaan em veri ym arvot ovat liikkuneet kunhan olen tavoitteessani.

    Äänestä

  • Keelia kirjoitti:

    Miksi lopettaa kaikkien hiilareiden syönti? Olemme vaimon kanssa jättäneet sokerin,-leivät viljatuotteet,-makkarat ja perunan pois. Syömme paljon juustoja,- vihanneksia niin keitossa kuin tuoreenakin. Hedelmiä kuluu paljon (ei banaania).Kalaa ,broileria ja kalkkunaa syömme suht reippaasti. Eikä possuakaan ole unohdettu.Lähtöpainoni oli 2.11.2004 101,6 kg. Tänä aamuna (28.3.-05) vaaka pysähtyi lukemaan 87.9 kg. Eikä nälästä ole ollut tietoakaan. Tavoitteeni on 80 kg.Veren sokeri ja kolesterolit olivat hyvät 5.11.-05 "Henkilääkärini" suostui ,että uudet arvot mitataan sitten kun olen tavoiteessani.Myöskin vaimoni paino on pudonnut merkittävästi.Tosin vähemmän kuin minulla.(ne naiset)Lupaan kevään mittaan ilmoitella mihin suuntaan em veri ym arvot ovat liikkuneet kunhan olen tavoitteessani.

    Eihän vähähiilarisessa lopetetakkaan kaikkien hiilarien syöntiä vaan valitaan hyväst. Esim. atkinssissa alku kaksi viikkoa ollaan hyvin matalahiilihydraattisella ruokavaliolla , koska tämän jakson aikana totutellaan hiilarihimoista irralleen. Jatkossahan niitä lisätään asteittain.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei-tietoo-ei kirjoitti:

mistä tiedän missä on hiilareita missä ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu