Voiko noita olla seurakunnan paimen?

Anonyymi

Kysymys siis naispappeudesta.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloittajalle kysymys; miten tarinoiden noidat ja velhot eroavat papeista? Tarinoiden mukaan noidat velhot, tms. mumisivat loitsuja ja tekivät juomia sekä rohtoja, joilla ei ollut mitään vaikutusta mihinkään ja papit mumisevat rukouksia (=loitsuja) ja tekevät juomia ja rohtoja, jotka eivät vaikuta mihinkään (Raamatun mukaan vaikuttavat, mutta reaalimaailmassa eivät), joten nähdäkseni ainut ero on se, että meillä on vieläkin niin naurettavia idiootteja, jotka kuvittelevat pappien ja saarnaajien olevan jotain muuta kuin huijareita ja helppoheikkejä jotka yrittävät esittää, että uskonnot olisivat muutakin kuin pelkkää satua jotta pysyisivät leivänsyrjässä kiinni.

      Näitä palstoja, kun lukee ei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa ihmisten typeryydelle; se että uskoo Raamattuun, on täysin verrannollinen siihen, että uskoo Grimmin satuihin – joten valitsen jälkimmäisen:
      Heh, heh, hahaa, heko, heko BUHAHAHAAAAAAA, et voi olla tosissas paras vitsi aikoihin melkein yhtä hyvä, kun se, että Jeesus käveli vetten päällä.

    • Anonyymi

      Vanhassa laulussakin sanotaan että "mahtuuhan maailmahan noita..."
      Eli olokeepa hyvä vuan.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Seurakuntalaisista suurempi osa on naisia, joten täytyyhän noita paimenenakin olla.


    • Anonyymi

      Eiköhän se ole itsestään selvä juttu.

    • Anonyymi

      Punapäinen noita.

      • Ja kun täällä on tympeä mies pappina. Häneen ei saa mitään kontaktia. Olisipa naispappi.


      • Anonyymi
        torre12 kirjoitti:

        Ja kun täällä on tympeä mies pappina. Häneen ei saa mitään kontaktia. Olisipa naispappi.

        Mitä ihmeen ”kontaktia” sinä pervo oikein haIuaisit?


    • Anonyymi

      Mitä korkeampi "noita" seurakunnissa, sen leppoisampi ja lihava hän on.

    • Anonyymi

      Eikun voiko noita olla paimenina.

    • Anonyymi

      Suomalaisessa kansanperinteessä yliluonnollisia kykyjä omaavia ihmisiä kutsuttiin noidiksi, seurakunnan paimen toimii yliluonnollisten asioiden välittäjänä tavallisille seurakuntalaisille... onko sellainen ihminen noita?

    • Onko jollakin selkeitä havaintoja noidista?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      136
      1260
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      801
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      25
      531
    6. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      25
      528
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      516
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      23
      476
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      462
    Aihe