Voiko noita olla seurakunnan paimen?

Anonyymi

Kysymys siis naispappeudesta.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloittajalle kysymys; miten tarinoiden noidat ja velhot eroavat papeista? Tarinoiden mukaan noidat velhot, tms. mumisivat loitsuja ja tekivät juomia sekä rohtoja, joilla ei ollut mitään vaikutusta mihinkään ja papit mumisevat rukouksia (=loitsuja) ja tekevät juomia ja rohtoja, jotka eivät vaikuta mihinkään (Raamatun mukaan vaikuttavat, mutta reaalimaailmassa eivät), joten nähdäkseni ainut ero on se, että meillä on vieläkin niin naurettavia idiootteja, jotka kuvittelevat pappien ja saarnaajien olevan jotain muuta kuin huijareita ja helppoheikkejä jotka yrittävät esittää, että uskonnot olisivat muutakin kuin pelkkää satua jotta pysyisivät leivänsyrjässä kiinni.

      Näitä palstoja, kun lukee ei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa ihmisten typeryydelle; se että uskoo Raamattuun, on täysin verrannollinen siihen, että uskoo Grimmin satuihin – joten valitsen jälkimmäisen:
      Heh, heh, hahaa, heko, heko BUHAHAHAAAAAAA, et voi olla tosissas paras vitsi aikoihin melkein yhtä hyvä, kun se, että Jeesus käveli vetten päällä.

    • Anonyymi

      Vanhassa laulussakin sanotaan että "mahtuuhan maailmahan noita..."
      Eli olokeepa hyvä vuan.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Seurakuntalaisista suurempi osa on naisia, joten täytyyhän noita paimenenakin olla.


    • Anonyymi

      Eiköhän se ole itsestään selvä juttu.

    • Anonyymi

      Punapäinen noita.

      • Ja kun täällä on tympeä mies pappina. Häneen ei saa mitään kontaktia. Olisipa naispappi.


      • Anonyymi
        torre12 kirjoitti:

        Ja kun täällä on tympeä mies pappina. Häneen ei saa mitään kontaktia. Olisipa naispappi.

        Mitä ihmeen ”kontaktia” sinä pervo oikein haIuaisit?


    • Anonyymi

      Mitä korkeampi "noita" seurakunnissa, sen leppoisampi ja lihava hän on.

    • Anonyymi

      Eikun voiko noita olla paimenina.

    • Anonyymi

      Suomalaisessa kansanperinteessä yliluonnollisia kykyjä omaavia ihmisiä kutsuttiin noidiksi, seurakunnan paimen toimii yliluonnollisten asioiden välittäjänä tavallisille seurakuntalaisille... onko sellainen ihminen noita?

    • Onko jollakin selkeitä havaintoja noidista?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      5023
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3752
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3198
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      22
      3168
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1737
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1185
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1098
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe