Olen 15-vuotias poika ja mulla on lähiaikoina sattunut kaiken näköistä. Ensin vanhemmat erosivat ja sitten isäni muutti toiselle puolelle maapalloa. Oon sen jälkeen muuttunut paljon agressiivisemmaksi ja surulliseksi niin kuin loogisesti kuuluukin. Mulla on nyt vaa alkanut tulemaan törkeesti stressiä ja välillä mulla tulee niin huono olla että saatan haluta tappaa itseni. Välillä myös ajattelen ettei mun elämässä ole enää mitään ja kaikki on huonosti. Onko tämä normaalia?
Mikä mahtaa vaivata?
5
80
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole normaalia haluta tappaa itsensä. Terve ihminen haluaa elää ja synnyttää ja kasvattaa seuraavankin sukupolven.
15-vuotiaana ei myöskään ole normaalia ajatella, että elämässä ei ole enää mitään. 15-vuotiaana kaikkein parhaat asiat ovat vielä edessä.
Tarvitsisit apua, mutta mistä sitä nuori saa? Eipä paljon mistäään, mutta voisit ensin olla yhteydessä koulun terveydenhoitajaan.
Mistä muuten johtuu, että nykyään nuorilla on valtavasti psyyken ongelmia? Nykynuorista kuitenkin lähes jokainen on ollut suunniteltu ja toivottu lapsi. Aineellista hyvää on lapsille ja nuorille enemmän kuin koskaan. Sanoisin, että yksi syy on digikulttuuri ja some, josta puuttuu lämmin, elävä kosketus, myötäeläminen ja ihmisen katse. Onko muuta? - Anonyymi
Murrosikä on myllerrysten aikaa, kun hormoonitoiminta heittelehtii sinne tänne. Kyllä se siitä tasaantuu muutaman vuoden päästä. Nykymaailmassa kuulukin olla vähän vihanen kun on ilmastonmuutosta, avioeroja ja kaikki muutakin ikävää. Kyllä ne panee välillä vatuttamaan keski-ikäsenkin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Yhdeltä aikaisemmalta kirjoittajalta saitkin jo hyvän vinkin hakeutua kouluterveydenhoitajalle.
Et ketonut tilanteestasi kovinkaan paljoa, etkä myös sitä tietävätkö vanhempasi ajatuksistasi ja tuntemuksistasi. Jos eivät vielä tiedä, niin kerro heille niistä. Myös keskustelu ulkopuolisen tahon kanssa voisi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Etenkin itsetuhoisista ajatuksista kannattaa puhua ammattilaiselle.
Tässä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näistä voit saada tukea myös muuhun avun hakemiseen.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
olin noin 15 vuotiaana kanssa ahdistunut mutta kun löyty rakastava nainen lähelle aloin tervehtyä.vanhenpien erot ahdistaa mutta kun ajattelee heidän lähkohdista niin voi ajatella että elämä kantaa minun päiviini on kuulunnut hyvän olon tunnetta 2 tunnissa mieli menee laidasta toiseen .itse rukoilen joka päivälle vain että tulisin itseni ja ympäristöni kanssa tänään toimeen ja aamulla jos herään sitä samaa pyydän tähän päivään .en ole uskovainen mutta ajetelen henkisesti. sinun elämässä on parhaat päivät edessä älä sotkeydy kaljaan se lisää ahsitusta haaen itsesi johonkin ryhmään esim alateen jos vanhenmat on käyttäny liikaa kaljaa. siellä nuoret samaistuu.
- Anonyymi
ota yhteyttä AAL alkoholistien aikuiset lapset 1 hyvävaihtoehto.vanhenpienerot ovat lapsille kovat kokemukset kun tuntuu että elämässä ei ole turvaa .hekeudu johonkin ryhmään.netissä AAL .ilot ja surut 15-30vuotta on hyviä ja surullisia mutta myös parhaita.työ tai koulu on hyvät keinot arkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444867Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä652061Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262