Uutta audi A4 ei voinut tilata suomessa manuaalivaihteistolla, nyt auto on tulossa saksasta

Anonyymi

Käytetty tulossa saksasta manuaalilla ja bensalla

10

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi manuaali

      • Minäkin kysyn, että miksi manuaali?
        Olen ajanut automaatilla yli 10v, kolmella eri autolla, eikä automaattia ole tarvinnut korjata koskaan. Manuaalisissa hajoavat kuitenkin kytkimet enemmin tai myöhemmin.
        Myönnän vastustaneeni automaatteja kalliimman hankintahinnan (silloin) takia - samoin isommasta polttoaineen kulutuksesta.
        Kumpikaan ei enää ole syy manuaalin valitsemiselle!


      • Anonyymi

        Tässä täytyy lukea, että Saksasta tulossa pienin mahdollinen bensakone manuaalilla, jämäkangaspenkit, ilman ilmastointia tai navigaatiota, ilman renkaita, vanteita, valoja. Vain kori on uusinta mallia, kuten "Suomiautoissa" yleensä. Saadaan näyttämään kalliilta.

        Siksi Saksasta, koska maahantuojan ei ole enää järkevää tuoda näitä Suomeen. Ei kukaan täysjärkinen osta enää karvalakki-Audia.


    • Anonyymi

      kerrotko nyt kun olet sillä saksan autolla ajanut että paljonko oli hakukustannukset ja rekisteröinti

    • Anonyymi

      Karvalakki pitää parhaiten hintansa saa 20000e halvenmalla ja 10vuitisena saman hintasia ehkä karvalakista saa parenman hinnan kun ajette 10 vuotta 250000km taulussa.

      • Anonyymi

        Ja katin kontit. Kyllä se varuste lista merkkaa aika paljon sitä autoa vaihdettaessa. Hinnat alkaen manuaali ilmastointi ankeuspesää ei kukaan osta.


      • Anonyymi

        Väärin, kyllä se varusteltu pitää paremmin hintansa nykyään. Karvalakit ei mene kaupaksi kuin vasta 10 vuotiaana ja uuden osta ei autoaan pidä niin kauaa.
        Asia oli noin kuin kerroit joskus muinoin, mutta maailma on muuttunut ja ihmiset kaipaavat mukavuutta aina vaan lisää ja varsinkin nuoremmat arvostavat varusteita aina vaan enemmän.


    • Anonyymi

      On aika kummallista mutta S4 Quattro osta se.

    • Anonyymi

      Audi A4 on jo suomessa ja ajossa.

      Manuaali siksi koska käyttäjä pitää siitä enemmän. Voi ajaa sillä kierrosalueella kuin haluaa. Eikä jyristele / voimansiirto resonoi.

      Sekä varmasti kestävämpi vaihteisto pitkällä aikavälillä.

      Tämä tulee pysymään varmasti seuraavat 10v samalla omistajalla/perheessä, ehkä kauemmin.

      T. Aloittaja

      • Anonyymi

        Automaatillakin voi vaihtaa vaihdetta käsin ja eri ajomoodeilla käytetään eri kierrosalueita.
        Et siis ole ajellut automaatilla ja olet Suolen provopettereitten juttujen varassa, noloa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      189
      1316
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      711
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      590
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe