Miesten kuolleisuus koronaviruksella yli puolet suurempi kuin naisten. Mitäs me leidit, katsellaan vaan kun ätmejä alkaa kaatuilla pitkin katuja. :)
Kiinan omien tilastojen mukaan miesten kuolleisuus oli 60 prosenttia suurempi kuin naisten. Sairastuneista kuoli noin 2,3 prosenttia.
Yksi mahdollisuus on se, että naisilla voi olla parempi vastuskyky uutta koronavirusta vastaan. Tutkijoiden mukaan miesten ja naisten välisiin eroihin voivat vaikuttaa biologiset ja elämäntapoihin liittyvät tekijät. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006418542.html
Kiinan omien tilastojen mukaan miesten kuolleisuus oli 60 prosenttia suurempi kuin naisten. Sairastuneista kuoli noin 2,3 prosenttia.
Yksi mahdollisuus on se, että naisilla voi olla parempi vastuskyky uutta koronavirusta vastaan. Tutkijoiden mukaan miesten ja naisten välisiin eroihin voivat vaikuttaa biologiset ja elämäntapoihin liittyvät tekijät. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006418542.html
Vastaukset 33
Vanhimmat
Syy on siinä, että naiset ovat kotona, eivätkä altistu virukselle.
Mies sensijaan joutuu käymään töissä ja hoitamaan muut asiat kodin ulkopuolella, siksi miehiä kuolee enemmän.
Hyvä yritys, mutta tautiin sairastuneista on yhtä paljon miehiä ja naisia.
Tottakai se nainenkin siinä voi sairastua, mutta miesten elämä on kuluttavampaa samalla kun akka makaa kotona.
Tuossa artikkelissa oli annettu selityksiä enemmänkin.
Ei ne kiinalaiset naiset kotona makaa. Eikä myöskään suomalaisetkaan naiset. Suomalaiset naiset käyvät töissä. Etkö ole huomannut? Miehiä on kotona makaamassa työttöminä.
Heikompi astia on mies.
Luonto on ajatellut karsia turhakkeet pilaamasta maisemia ja näköaloja. Me leidit tilataan sitten laatuspermat ulkomailta ja elämä jatkuu auringonpaisteessa. 👍
Mutta kun sinä itse olet vähemmän laadukas ja turhake eli vanha nainen, jotka todellakin pitäisi karsia pois pilaamsta näköaloja.
Joku nainen on tunkenut sun näkökenttään? Mutta koronaviruksen mielestä ätmit joutavat. Mikäs minä olen vastaan väittämään. 😁
Moniko alle 40 vuotias on kuollut koronaan. Niin ei yksikään. Kuolleet jotain yli 60 vuotiaita joilla on muutenkin sairauksia.
On siihen kuollut 30-40-vuotiaitakin. Noista on tilastot. Alle 10-vuotiaita ei ole kuollut mutta siitä ylöspäin on joka ikäryhmästä, eniten yli 80-vuotiaissa.
Eikös se kiinalainen lääkäri ollut vasta 34-vuotias...
Joo, kiinalaisten mukaan kolmasosa kuolleista oli nuorempia. En muista miltä ajanjaksolta.
Joku+14+%+saa+ilmeisesti+sen+vakavan+tautimuodon.
Luonto on viisas tässäkin asiassa.
Korona on ihan jees... löytyy alakerran komerosta.
Kaapissa on korona konjakkia, varastossa korona peli ja autotallissa Toyota Corona.
Kolme kovaa koronaa, kyllä korona on hieno asia.
Korona virus ei ätmeihin tartu, koska korona virus on kuin nainen, ei kelpuuta ätmejä, eikä rumia miehiä.
Mitäs siihen naiset tuumaa, kun koronan jälkeen suomessa ei ole enää komeita miehiä, eikä jännämiehiä.
On vain rumia miehiä ja ätmejä.
Tulis nyt jo vaan se perkeleen korona tänne Suomeenkin ja alkais tapaamaan porukkaa. Eipä olisi paljon murheita sen jälkeen.
KilttiMies89
En aio elää pelossa, vaikka korona alkaisi levitä Suomeenkin, vaan voisin aivan hyvin liikkua paikoissa, joissa tartuntoja on ilmennyt. Ja sen jälkeen sitten kaikissa muissakin paikoissa. Niin paljon minä teistä pidän.
Me ätmithän ollaan immuuneja korona-virukselle. Se tarttuu vaan jännäjennoihin ja jännämiehiin. Eli kohta kaikki jännämiehet ja jännäjennat on kuollu ja elossa on enää rumia ätmejä ja ne harvat kiltit ja kunnolliset naiset.
Tokkopa ne kiltit ja kunnolliset naiset silti kiinnostuu meistä rumista ätmeistä. Vaikka maailman ainut elossa oleva mies olis ruma ätmi niin nainen ei siihen varmaan koskisi pitkällä tikullakaan.
KilttiMies89
Nythän joku italiassa ollut suomalais nainen oli tuonut sen koronaviruksen jo Suomeenkin eli tarttuu helpommin suomalaisiin naisiin.
KilttiMies89
Kyllä näin on. Se viimeinen ätmi laitettaisiin polkemaan Siperiaan.
Jos olen niin onnekas että saan koronaviruksen niin menen heti sylkemään mahdollisimman monen kauniin naisen päälle.
KilttiMies89
Ihan sairaita patoumia, ja vain sen vuoksi, kun kauniit skandinaaviset leidit eivät halua naida kanssasi.
High Octane Fuel bensasytyttimessä... hyvin leimahtaa jos tulta tarvitsee lentokoneiden bensiini polttoaineena sytyttimessä.
Stephen Kingin tekemä juttu... the Stand monia erilaisia versioita oli tuosta 6-tuntisesta vanhasta jutusta, mutta samankaltainen juttu..
'
Toimitusjohtajat ensimmäisenä kuolevat pitkin katuja kun tyhmiä ovat jo syntyessäänkin.
Ätmit tuskin ovat vaarassa. Hehän vain istuvat kotona netissä ja ovat luontaisesti eristyksissä. Baareissa luuhaava bilekansa saa paljon todennäköisemmin taudin.
Ätminkin pitää käydä kaupassa ja töissä. Virus on erikoistunut apinaproteiineihin, joten eiköhän se ätmin löydä, muista apinoista puhumattakaan.
Ylilääkärit sitä levittävät eli heiltä varallisuus ja autot pois ja karanteentiin 10-vuodeksi kaikki kirurgit.
Minkä takia lääkäri on aina itsekäs ja tyhmä ihminen?
Miehen elämäntehtävänä on antaa naisten elää, paremmin mitä hän itse elää.
AsianVierestä
Olisi mukava jo kuolla pois. Rakkaudetonta elämää on jatkunut jo niin pitkään että kuolema olisi kuin lempeä uni.