Saako vuokratyöntekijä soviteltua työttömyyskorvausta?

Anonyymi

Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta aiheesta. Olen vakituisessa työssä vielä koeajalla enkä viihdy työssäni yhtään. Nyt mietin koeaikapurkua mistä seuraa tietysti karenssi. Jos menen sitten karenssin aikana vuokratyöfirmaan töihin mikä jatkuu vielä karenssin päätyttyä niin voinko saada soviteltua työttömyyskorvausta (varmaan väärä nimi tälle) jos töitä ei ole tarpeeksi tarjolla? Olen nyt googletellut asiaa jo monta tuntia enkä ymmärrä kuinka homma menee. Kaikkialla sanotaan vain että sitä voi saada jos osittainen työaika on työnantajan eikä työntekijän toiminnan vuoksi. Katsotaanko siis osittainen työaika silloin työntekijästä johtuneeko kun on lähtenyt kokoaikaisesta työstä itse. Vai onko järkevämpää kärsiä vain karenssi ilman tuloja että sitten saa täyden työttömyyskorvauksen karenssin jälkeen jos ei uutta työtä löydy.

9

463

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vuokratöistä saa soviteltua ansiopäivärahaa.

    • Anonyymi

      Minulle luvattiin soviteltua työttömyyskorvausta, niitä ei sitten kuitenkaan koskaan makettu. ÄLÄ LUOTA KELAAN.

      • Anonyymi

        Luvattiin? Sitä soviteltua työttömyysturvaa maksetaan, hakemuksesta, kun:
        -TÄYTÄT sovitellun työttömyysturvan maksamisen edellytykset.
        -Työaikasi ei ylitä 80% täysaikaisen työajasta, palkkasi vastaa normaalia palkkaa kys työstä, ei ylitä ja alita tiettyjä juttuja.
        300 e/kk vähennetään ensin palkasta päältä, ei vaikuta työttömyysturvan määrään. Lopusta puolet vaikuttaa maksettavaan soviteltuun. ja toki, sovitellun maksaja tarvii vielä palkkatiedot, joko palkkakuitin tai tulorekisteristä tsiigaa. Voisitko avata, miksi eivät maksaneet? Jos valitusaika meni, voi voi. Mutta jos sitä on, niin äkkiä valita.


      • Anonyymi

        Aivan. Parempi vaan mennä joka ikinen kevät Ympäristöministeriöön/Elyyn Pasilaan töihin..


    • Anonyymi

      Oletko töissä Ilmarisella?

    • Anonyymi

      Ei palkasta mitään vähennetä. Jos tekee 75%-80% työajasta, Kela tai joku muu ammattilliitto maksaa soviteltua päivärahaa.

      • Anonyymi

        Kelako nämä puhelut tänne vuotaa, Uudenmaan Ely-keskus vaiko poliisi?


      • Anonyymi

        ”Pasilan miehetkö” ne nämä puhelinkeskustelut tänne vuotaa?


    • Anonyymi

      Oletko töissä Kelalla tai Uudenmaan Ely-keskuksessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe