Tuossa kun viime vuosina seksi on ollut todella vähäistäkin vähäisempää kuten sanotaan niin muija on alkanut puolustelemaan seksittömyttä iällä. Kun sanon et nyt tekin mieli niin nainen sanoo että jos nyt vaan annetaan sen naiskentelun olla. Sä et ole enää nuori ja mä en kaipaa mitään rynkytystä. On tainnut naiselta unohtua mitä se seksi on ollut viime vuosina, hyvin rauhallista yhdyntää naisen toiveiden mukaan. Ja mitä pirua iällä on väliä jos homma toimii, siihen ei muija osaa vastata, hänen mielestä nainti ei ole enää akuisten lähes 50 kymppisten hommaa vaan nuorien. Naisen seksihalut on muutuneet siihen että istutaan toistemme vieressä sohvalla ja joskus satunnainen hali tai pusu. Mä pystyn istuu yksinkin enkä kaipaa kuivia pusuja kerran kuussa. Kohta voipi olla että nainen saa istua ihan yksin jos ei ala erotiikka kiinnostaa, tietää kyllä kun kerran olen ottanut jo eroamisen esille toisessa yhteydessä, silloin nainen hätääntyi ja antoi periksi ja sanoi et ei halua erota.
Avopuolison asenne alkanut ärsyttää
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Rouvalla vaihdevuodet?
Onko herra vähän pulskistunut?
Miten on hygienian laita?
Naisella alkaa olla mummotauti oireita ???
Komennappa jonakin iltana se avomuijasi nakuna viereesi ja voitele se hyväksi. Ei sitä tarvitse aina kysellä ja maanitella että sopisiko se paneskelu. Anna sen muijan joskuskaan tuntea että on haluttu ja tarpeellinen ihan sellaisenaan eikä aina vain pantavaksi kelpaava.
Voitele se kuule suurella hartaudella ja koita malttaa oma halusi.
Akka on kuule kyllästynyt siihen kun on aina vain antavana osapuolena. Koita joskuskaan malttaa mielesi ja antaa toisellekin jotakin. Kohta se oikein oottaa näitä kivoja, yhteisiä nautinnon hetkiä. Usko minua!
Ei taida jääpalikkaan voitelut tehota.
Noin ihan mielenkiinosta, miks miesten pitää aina olla se saava osapuoli kun nainen otetaan antavana. Mä olen itse lempannut aikoinaan pihtarit pois viereltäni kunnes löysin muijan joka ei pihdannut, no aikansa kutakin. Naiset ovat monet alussa todella halukaita, sitten niistä tulee lopulta elämänkumppaneita joita kiinstaa perheen yhtenäisyys ja taloudellinen tilanne ei seksi. Sitten ihmettelevät kun miehen kiinostus kaikoaa toisaalle, mitäs ihmettelemistä siinä.
Sama kun laittais suksien pohjaan pitovoidetta suojalla, eili ei taphdu mitään, paakkuntuu vaan entisestään.
Tuo naisten ja miesten erilaisuus on silkkaa biologiaa. Kumpikin sukupuoli toteuttaa omaa, erilaista elämäntehtäväänsä. Nainen voi saada vain muutaman lapsen ja siksi vaistomaisesti tähtää laatuun. Naisen himo myös iskee päälle vain ajoittain. Mies sen sijaan tähtää määrään ja on joka hetki valmis seksiin.
Kunhan satuilet.
Olen kokenut, että seksi on osa hyvää parisuhdetta. Molemminpuolinen arvostus, auttaminen ja ymmärtävä tukeminen arkiasioissa on hyvä pohja toimivalle seksille.
Olemme avioituneet 60-luvun puolella. Iältämme 75v kahden puolen.
Vaimoni joutui lopettamaan hormoonien käytön reilusti yli 10 vuotta sitten.
Vaimoni tietää minun saavan seksistä voimakkaampaa nautintoa häneen verrattuna joten olemme vuosikaudet eläneet hänen rytminsä mukaan. Vaimo tekee aloitteet mutta minä en pyri oikotietä "onneen" vaan koen mielihyvää voidessani jo esileikin muodossa tuottaa mielihyvää kumppanille.
Jos kyse on suunnilleen terveistä ihmisistä niin ikä ei ole ratkaiseva tekijä. Tekosyy se saattaa olla.
Yksi haittapuoli ikääntymisessä on ainakin minun kohdallani. Jos aion olla kunnossa niin vältän alkoholia. Kun viikoittain on melko säännöllisesti 2 "seurustelukertaa" niin en edes yritä sovittaa niiden väleihin edes kaljoittelua. Eipä kyllä tee mielikään.
Liittymättä välittömästi aiheeseen niin mainitsen hoitavani arkiasiat hyvin pitkälle siten, että vaimoni viihtyy ja huomaa miten paljon arvostan häntä. Tämä ei ole vaimoni taholta edes mikään odotus mutta kyllähän tuo tuntuu pitävän järjestelystä.
Ollessamme työelämässä kupit oivat täysin päinvastoin eikä sekään häirinnyt muuten kuin ajan puutteen ja oikean väsymyksen muodossa.
On upeaa olla eläkkeellä.