Turistina!

Anonyymi

Vieraslajin edustajan saapuessa kylän raitille, paikallisten alkuasukkaiden kaulat sinkuvat keskimäärin 10-15 cm. heidän ajellessaan Toyotillaan Kuusamontietä edestakaisin. Eikä tarvi olla ulkomaalainen maailmanstara :) riittää, että on saapunut hiihtoloman viettoon napapiirin eteläpuolelta. Uteliaisuus on tervettä!

8

992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka tänä päivänä uskaltaa puhua vieraslajeista?
      Ja kyllä. Kyllä täällä ajellaan toyoteilla kuusamontietä ees ja taas ku se on se meidän päätie. Älä silti kuvittele että meidän kaulat sinkuu niinku kuvailit. Talo elää tavallaan ja vieraat kulkee ajallaan.. Meitä saattaa kiinnostaa muukin kuin etelän varekset.

      • Anonyymi

        Toyotalla ajellan on niitä harvoja autoja joka toimii ja kestää Lapin olosuhteissa. Kannattaisi sinunkin siirtyä Toyotaan.
        Jos sinua on erityisesti katsottu olisitko sinussa joitakin jota kansa kavahtaa Lapin ihmisellä kun on hyvät vaistot, Täällä pelätään varkaita ja huumekauppiaita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toyotalla ajellan on niitä harvoja autoja joka toimii ja kestää Lapin olosuhteissa. Kannattaisi sinunkin siirtyä Toyotaan.
        Jos sinua on erityisesti katsottu olisitko sinussa joitakin jota kansa kavahtaa Lapin ihmisellä kun on hyvät vaistot, Täällä pelätään varkaita ja huumekauppiaita.

        Ne on kuitenkin vanhoja dieselautoja, uudet hyrbiidimoottorit eivät toimi pohjoisen pakkasissa.


    • Anonyymi

      Kyllä net sinkuu pitemmältikin jos on tarve.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sallassa kun ei ihimisiä ole niin niitä kytätään kun joku reppana sinne erehtyy tulemaan. Käyppä vaikka kaupassa niin alkuasukkaat kyttää jokasta askelta silimät selällään ja suu auki!

      • Anonyymi

        Alkuasukkaita pitää ymmärtää,hienoa että niitä vielä on.
        Onhan ne nähtävyyksiä ja vähän kummajaisiakin etelän ihmisille.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe