Miksi olette ongelma ettekä osa ratkaisua? Yhteen hiileen jos puhallettaisiin ja tehtäisiin komporomisseja puolin jos toisin niin tulosta syntyisi.
Kemijärven jääräpäät!
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei tänne kannata kirjoitella poistoja enempi kuin kirjoituksia.
No sitä on yhteen hiipuvaan hiileen puhalleltu täällä jo 12 vuotta. Koskahan se alkas hehkumaan ja tehtaan piipusta savu tuprutella ?
???
Juuri Kemijärveltä puuttuu yhteishenki. Tehtaan puuhamiehiä arvostellaan, pilkataan, asenne heitä kohtaan on hyvin kielteinen. Kaikki haukutaan pystyyn joka uskaltautuu yrittämään varmistaakseen toimeentuloa itselle, ja perheelle.
Kemijärvellä on tottu nojaamaan yhteiskunnan tukimiin elinkeinoihin kuten maa ja porotalous. Suuriosa on muodossa tai toisessa yhteiskunnan tukien varassa kuten eläkeläiset ja työttömät.
Nyt on asetuttu tähän hölläöttelyyn ja odotetaan parempaa aikaa jota ei tule. Tulee samat ajat kuin 60-70 luvuilla jolloin oli lähdettävä omatoimisesti särvintä hankkimaan pois kotiseudulta.
Yhteishenkeä alkaa löytymään kun leipä alkaa loppumaan.
Yhteisen hengen rakkauden ja ONNEN TUNTEEN kaupunki = K.järvi
Kyrpäjärven homorinki taas vauhdissa.
Eivät he ole jääräpäitä vaan typeryksiä, jotka rakastavat omaa ääntään.
Niinku että mun ehdoton maksimi kompromissi oli muuttaa, että eikös se sulla exä riitä jo?
Kepulit kun muuttaisivat muualle niin kunta tervehtyisi henkisesti ja talous tulisi kuntoon
Eläkeläisiä ja työttömiä enemmistö silti.