Pitääkö Mirjami Penttisen saada toinen mahdollisuus?

Anonyymi

Koko kysymys on aika absurdi, sillä hän on valmentanut kaiketi 20 vuotta ja saanut kymmeniä jollei satoja mahdollisuuksia tulla paremmaksi valmentajaksi.

Se miten hän on käyttäytynyt monen nuoren urheilijan kohdalla - ja mitkä asiat nyt on suullisesti ja kirjallisesti tutkittu ja todistettu - kertoo ongelmallisesta luonteesta, jonka muokkaaminen on hänen ikäiselleen erittäin haastava ja pitkäkestoinen projekti.

HSK:n hallitus on kovin naivi, kun he nyt uskovat 7 viikon hyllytyksen muuttaneen Penttisen ihmisenä ja valmentajana. En tiedä onko hän saanut ammattilaisen apua mutta jos onkin, niin muutosprosessi on vasta aivan alussa. Senkin vuoksi on edesvastuutonta HSK:n hallitukselta palauttaa Penttinen nuorten valmentajaksi.

Minusta Penttisen mahdollisuus löytää itselleen ja perheelleen onnellinen tulevaisuus on jossain muualla kuin taitoluistelupiireissä tahi minkäänlaisessa valmennuksessa. On varmasti tarjolla muitakin asioita, joissa Penttinen voi onnistua ja toteuttaa itseään haittamaatta nuoren valmennettavan kasvuprosessia.

9

210

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, Penttisen toinen mahdollisuus pitäisi ajatellakin niin, että hän voi nyt kokeilla jotain ihan muuta elämässään. Se on arvokas mahdollisuus sekin.

      • Anonyymi

        Penttinen tee nyt viisaasti ja eroa itse tehtävästäsi, liito tehkää te se älkääkä
        antako tuollaisen jatkaa, kun on kerran tehnyt niin tekee toistekkin tyhmyyksiä
        olet menettänyt täysin luottamuksesi.


    • Anonyymi

      Jos pedofiili on seitsemän viikkoa koskematta, niin sopiiko hän valmentajaksi?

      Joskus ihmisen psyyke on niin vaikea, ettei hän kaikista muista kyvyistään huolimatta sovellu lasten ja nuorten valmentamiseen. Penttisen kohdalla pidän täysin mahdottomana ajatusta, että hän joskus voisi vielä valmentaa nuoria. Jos ja kun olette lukeneet hänen toimistaan, niin ollette samaa mieltä: vain jonkinlaisen haitallisen perversion omaava aikuinen voi käyttäytyä valmennettaviaan kohtaan Penttisen lailla.

    • Anonyymi

      Miru on aina ollut persoonana 'räiskyvä', eikä ole pystynyt kontrolloimaan sanomisiaan. Häneltä valitettavasti puuttuu toisinaan tilannetajua ja itsekriittisyyttä.
      Luistelupiireissä tätä räiskyvää persoonaa on katsottu jo vuosikymmeniä ja nyt alkaa näköjään ihmisten mitta täyttymään. Kaikella on rajansa.

      Missään tavallisessa työpaikassa ei katsottaisi hänen tyylistään ihmistä ilman, että kehityskeskusteluja olisi käyty ja varoituksia annettu jo useampia ellei sitten jo potkujakin. Mirjami on päässyt puolijumalan asemaan ja käyttäytyy myös siten, hän on mielestään korvaamaton.

      Todella toivon, että tämä SUEKin ja STLL:n selvitys ja rangaistus avaa hänen silmänsä ja hän oppii hillitsemään itseään ja kehittää kommunikaatiotaitojaan.
      Miru on kiistatta loistava valmentaja muodostelman teknis-koreografisella puolella, mutta ihmisjohtajana ja lasten/nuorten kasvattajana hänellä on paljon kehitettävää.

      Ja toivon, että seurat (myös muissa lajeissa) ja koko luisteluyhteisö oppii tästä tapauksesta kuinka hoidetaan työnantajavelvoitteita, vaalitaan hyvää työskentely- ja harrastusympäristö kaikille ja puututaan epäkohtiin heti.

      ex-luistelija Helsingistä

    • Anonyymi

      Yksi valtava puute voi mitätöidä kaiken hyvän....

    • Anonyymi

      Aivan psykopaatin näköinenkin, hyi helvetti.

      • Anonyymi

        Mikä on seuran ja Mirrin tilanne nyt? Onko jo ollut valmentamassa? Onko muuttunut mies?


    • Anonyymi

      Mirjami Penttilä kuka se on ???

    • Anonyymi

      Ei pidä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      865
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      270
      491
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe