Koko kysymys on aika absurdi, sillä hän on valmentanut kaiketi 20 vuotta ja saanut kymmeniä jollei satoja mahdollisuuksia tulla paremmaksi valmentajaksi.
Se miten hän on käyttäytynyt monen nuoren urheilijan kohdalla - ja mitkä asiat nyt on suullisesti ja kirjallisesti tutkittu ja todistettu - kertoo ongelmallisesta luonteesta, jonka muokkaaminen on hänen ikäiselleen erittäin haastava ja pitkäkestoinen projekti.
HSK:n hallitus on kovin naivi, kun he nyt uskovat 7 viikon hyllytyksen muuttaneen Penttisen ihmisenä ja valmentajana. En tiedä onko hän saanut ammattilaisen apua mutta jos onkin, niin muutosprosessi on vasta aivan alussa. Senkin vuoksi on edesvastuutonta HSK:n hallitukselta palauttaa Penttinen nuorten valmentajaksi.
Minusta Penttisen mahdollisuus löytää itselleen ja perheelleen onnellinen tulevaisuus on jossain muualla kuin taitoluistelupiireissä tahi minkäänlaisessa valmennuksessa. On varmasti tarjolla muitakin asioita, joissa Penttinen voi onnistua ja toteuttaa itseään haittamaatta nuoren valmennettavan kasvuprosessia.
Pitääkö Mirjami Penttisen saada toinen mahdollisuus?
9
199
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, Penttisen toinen mahdollisuus pitäisi ajatellakin niin, että hän voi nyt kokeilla jotain ihan muuta elämässään. Se on arvokas mahdollisuus sekin.
- Anonyymi
Penttinen tee nyt viisaasti ja eroa itse tehtävästäsi, liito tehkää te se älkääkä
antako tuollaisen jatkaa, kun on kerran tehnyt niin tekee toistekkin tyhmyyksiä
olet menettänyt täysin luottamuksesi.
- Anonyymi
Jos pedofiili on seitsemän viikkoa koskematta, niin sopiiko hän valmentajaksi?
Joskus ihmisen psyyke on niin vaikea, ettei hän kaikista muista kyvyistään huolimatta sovellu lasten ja nuorten valmentamiseen. Penttisen kohdalla pidän täysin mahdottomana ajatusta, että hän joskus voisi vielä valmentaa nuoria. Jos ja kun olette lukeneet hänen toimistaan, niin ollette samaa mieltä: vain jonkinlaisen haitallisen perversion omaava aikuinen voi käyttäytyä valmennettaviaan kohtaan Penttisen lailla. - Anonyymi
Miru on aina ollut persoonana 'räiskyvä', eikä ole pystynyt kontrolloimaan sanomisiaan. Häneltä valitettavasti puuttuu toisinaan tilannetajua ja itsekriittisyyttä.
Luistelupiireissä tätä räiskyvää persoonaa on katsottu jo vuosikymmeniä ja nyt alkaa näköjään ihmisten mitta täyttymään. Kaikella on rajansa.
Missään tavallisessa työpaikassa ei katsottaisi hänen tyylistään ihmistä ilman, että kehityskeskusteluja olisi käyty ja varoituksia annettu jo useampia ellei sitten jo potkujakin. Mirjami on päässyt puolijumalan asemaan ja käyttäytyy myös siten, hän on mielestään korvaamaton.
Todella toivon, että tämä SUEKin ja STLL:n selvitys ja rangaistus avaa hänen silmänsä ja hän oppii hillitsemään itseään ja kehittää kommunikaatiotaitojaan.
Miru on kiistatta loistava valmentaja muodostelman teknis-koreografisella puolella, mutta ihmisjohtajana ja lasten/nuorten kasvattajana hänellä on paljon kehitettävää.
Ja toivon, että seurat (myös muissa lajeissa) ja koko luisteluyhteisö oppii tästä tapauksesta kuinka hoidetaan työnantajavelvoitteita, vaalitaan hyvää työskentely- ja harrastusympäristö kaikille ja puututaan epäkohtiin heti.
ex-luistelija Helsingistä - Anonyymi
Yksi valtava puute voi mitätöidä kaiken hyvän....
- Anonyymi
Aivan psykopaatin näköinenkin, hyi helvetti.
- Anonyymi
Mikä on seuran ja Mirrin tilanne nyt? Onko jo ollut valmentamassa? Onko muuttunut mies?
- Anonyymi
Mirjami Penttilä kuka se on ???
- Anonyymi
Ei pidä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505257Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.813054Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3081612Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751214Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781156Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391124Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711064
- 49944