Taloyhtiöiden laiskuus liputtamiseen

Näyttää Torniossa olevan paljon taloyhtiöitä jotka eivät viitsi liputtaa talvisodan päättymistä.
17105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Vasemmisto johtoisia firmoja

Äänestä

Ne eihän ne huoltoyhtiötkään ilmaiseksi lähde tämmöisessä tuulessa ja tuiskussa sitä lippua sinne salkoon kiskomaan!
Toki sen lipun varmaankin sinne salkoon saa jos taloyhtiö sen välttämättä sinne haluaa, mutta vaatii ylimääräisen yhtiökokouksen että ovatko kaikki osakkaat valmiita maksamaan siitä huvista, tuskin.
Mutta varmaankin onnistuu että joku joka sen sinne välttämättä haluaa, käy sen myös itse sinne kiskomassa, ja myös laskee sen alas.

Äänestä

Asuntoyhtiö ei ole mikään julkisoikeudellinen yhtiö (esim. valtion-kunnanvirastot) Yhtiö omistaa vain rakennukset ja ehkä tontin. Asukkaat edustavat vain itseään ja omia arvojaan. Tämän kanssa yhtiöllä ei ole mitään tekemistä. Eikä tulekkaan olla.

Liputtaisiko pesunkestävä persu ilon kyynelsilmin EU- päivää ? Maahanmuuttaja A Kiven päivää ? Tuskinpa. Näistä sodistakin oltiin kyllä aikanaan hieman eri mieltä, lähinnä Suur-Suomen rakentamiseen liittyvien valtausten osalta.

Liputus on tietysti oikeus, muttei velvollisuus. Tämä tulee muistaa.

Äänestä

Veteraanit pelastivat maan ja moni uhrasi henkensä ja terveytensä. Mutta nämä meidän vätys firmat ei voi nähdä sen verran vaivaa, että kunnioittaisivat veteraanien tekoja vetämällä siniristilipun salkoon.

Äänestä
  • No eihän sole ko meet käyhmän, lyöt pörssin pöytään ja sanot että "liput salkhon maksoi mitä maksoi, minä maksan"

    Äänestä

  • Ei kenenkään kunnioitus ole tietenkään liputtamisesta kiinni. Itse osaan kunnioittaa ilman näitä näkyviä tradioitakin. Kaikella kuitenkin aikansa. Liputetaanko vielä 100 vuoden päästäkin ?

    Äänestä

Mitä sitä enään liputtaa sota meni jo.

Äänestä

Sisäministeriö suositteli liputusta. Mielestäni sen verran pitäisi taloyhtiöllä/huoltofirmalla/asukkailla olla kunnioitusta sodassa taistelleita kohtaan että saaisivat lipun salkoon.

Äänestä
  • Veteraaneja voi kunnioittaa muutenkin kuin lippua heiluttamalla.

    Äänestä

Ei oo Suomi pojan syytä jos ei lippua nosteta uudet tuulet puhaltaa...

Äänestä

Kohta liputetaan senkin edestä lippuja puolitangoissa.

Äänestä

Se kun ei ole halpaa hommaa taloyhtiöille kun huoltomiehet sen lipun salkoon nostaa ja laskee alas. Kohtahan kaikki päivät on jotain liputuspäiviä. Tämän päivän voisi julistaa liputuspäiväksi mutta monta muuta päivää voisi jättää pois. Ja sateenkaariliput voisi mielestäni vaikka polttaa.

Äänestä

Miksi mennyttä sotaa pitäisi liputtaa?

Äänestä
  • Sen takia kun Suomi pysyi itsenäisenä ja meidän ei tarvitse posmittaa venäjää ja syödä kaalia.Tosin persut haluavat nuoleskella venäjää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sen takia kun Suomi pysyi itsenäisenä ja meidän ei tarvitse posmittaa venäjää ja syödä kaalia.Tosin persut haluavat nuoleskella venäjää.

    Ei se liputus auta siinä yhtään mitään. Ei se Suomi liputuksen takia itsenäistynyt.

    Äänestä

Älä höpötä, Persut on suomalaisten miesten suosituin puolue, eikä suomalaiset miehet tänne mitään Venäjältä haikaile, kyllä se pitäis tolloimmankin käsittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Näyttää Torniossa olevan paljon taloyhtiöitä jotka eivät viitsi liputtaa talvisodan päättymistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu